21 квітня православна церква шанує священномученика Іродіона, єпископа Патраського. Це свято більш відоме як Родіон Льодолам. Пов'язано це з тим, що весна остаточно відбирає права у зими, на поверхнях водойм товщина льоду зменшується і починається льодохід. Усюди чути тріск і хрускіт льоду. Звідси і назва свята, в який церква відзначає день святого Родіона. Про це повідомляють ЗМІ.
Історія свята
Святий мученик Іродіон, якого згадують у день святого Родіона, швидше за все походив з євреїв. Ця гіпотеза підтверджується в рядках послання апостола Павла до римлян. У заключній главі послання апостол Павло називає святого Іродіона родичем.
Апостол Іродіон народився в кілійському місті Тарса. Дата народження невідома. Святий Іродіон пішов разом з апостолами Петром і Павлом, служив їм, згодом був висвячений у сан єпископа грецького міста Патари.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Єпископ Іродіон активно проповідував серед еллінійських язичників, йому вдалося навернути у віру Христову значне число язичників. Іудеї позаздрили його праведним звершенням і намовили місцевих язичників схопити Іродіона.
У день святого Родіона згадують, що апостола сильно побили палицями по голові і тілу, закидали камінням. Один із нападників вдарив святого Іродіона мечем. Вважаючи, що святий Іродіон, він же Родіон Льодолам у православних, від отриманих ран і травм помер, кати відправилися геть.
Однак святий Іродіон, якого селяни шанували як Родіон Льодолам, завдяки милості Божої, залишився живим. Після зцілення попрямував до Риму разом з апостолом Петром, направляючи всі душевні і фізичні сили на проповіді на славу Господню.
Апостол Петро був розп'ятий, а святий Іродіон із багатьма християнами був зарубаний римськими ідолопоклонниками, за що і зарахований до мучеників. У день святого Родіона моляться про зміцнення віри і просять про заспокоєння бунтівного духу.
Традиції, обряди та народні повір'я
Люди вважали, що 21 квітня на Родіона Льодолама відбувається зустріч місяця з сонцем. Ніби два небесних світила починають пліткувати про все, що встигли побачити на білому світі.
Ця зустріч могла бути поганою або хорошою. Якщо зустріч була дружньою, то в день святого Родіона світило сонце, а погода була тепла. Отже, літо очікувалось жарким. Якщо світила сварилися, то погода стояла похмура або туманна. Літо очікували прохолодним і дощовим.
Народ у сварці завжди звинувачував місяць як горде і гордовите світило. Тоді люди на Родіона Льодолама виходили на подвір'я і кланялися зимі, щоб із нею примиритися.
Дивіться сюжет про свята