Традиційний спосіб міряти тиск визнали неправильним. Якщо замість разового вимірювання використовувати дані про його коливання протягом доби, будуть врятовані тисячі життів. Результати дослідження вчених з різних наукових і медичних центрів Іспанії спільно з колегами з Університетського коледжу Лондона опубліковані в журналі New England Journal of Medicine.

Гіпертонія (стабільно підвищений артеріальний тиск) лідирує серед яких можна уникнути причин передчасної смерті населення розвинених країн світу, різко підвищуючи ризик інфарктів, інсультів і інших важких захворювань. При цьому симптоми гіпертонії часто залишаються прихованими. Проблема ранньої діагностики пов'язана в тому числі з тим, що одноразове вимірювання тиску, яке, як правило, відбувається в кабінеті лікаря, може не відображати реальної картини. Це пов'язано з безліччю факторів, в першу чергу зі станом нервової системи пацієнта в конкретний момент часу.

Наприклад, є термін "що маскується гіпертонія", коли при вимірюванні в клініці тиск нормальний, але піднімається, коли пацієнт її покидає, або зворотне явище, "гіпертонія білого халата", коли в кабінеті лікаря тиск підвищений, але нормалізується, як тільки пацієнт йде додому.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку

Показати ще

Автори дослідження вирішили порівняти два методи вимірювання тиску — традиційний, коли тиск вимірюють одноразово в кабінеті лікаря (його вчені назвали "клінічним"), і порівняно новий метод ДМАТ (добовий моніторинг артеріального тиску). В останньому випадку використовується невелика портативний пристрій, яке протягом доби кожні 20-30 хвилин фіксує показники тиску, даючи уявлення про те, як вони змінюються в динаміці.

Вчені проаналізували дані за десять років майже 64 тисяч дорослих жителів Іспанії, за артеріальним тиском яких стежили або за допомогою клінічного методу, або з допомогою ДМАТ. Аналіз показав, що точність результатів ДМАТ на 50% вище, ніж у клінічного методу, тому добовий моніторинг дозволяє набагато точніше прогнозувати ризик загибелі пацієнта від серцево-судинних захворювань.

Раніше портал "Знай.иа" розповідав про роловних симптоми інфаркту.