16 травня православні християни вшановують пам'ять преподобного Феодосія Печерського, засновника загальножиттєвого монастирського статуту і родоначальника чернецтва на Русі.

Відомо, що преподобний Феодосій Печерський, народився у Василеві, неподалік від Києва. З юних років він виявив непереборний потяг до подвижницького життя, ведучи аскетичне життя ще в батьківському домі. Він не любив дитячих ігор і захоплень, постійно ходив до церкви. Сам умовив своїх батьків віддати його для навчання читання священних книг і, при відмінних здібностях, швидко вивчився читанню книг.

Преподобний Феодосій трудився в обителі більше інших. У спекотній ночі він оголював своє тіло і віддавав його в їжу комарам і мошкам, кров текла з нього, але святий терпляче займався рукоділлям і співав псалми. У храмі він був раніше інших і, ставши на місці, не сходив з нього до закінчення Богослужіння; читання слухав з особливою увагою.

У 1054 році преподобний Феодосій був висвячений у сан ієромонаха, а в 1057 році обраний ігуменом. Слава про його подвиги привернула безліч ченців в обитель, у якій він побудував нову церкву і келії. В сані ігумена преподобний Феодосій продовжував виконувати найважчі послухи в обителі. Святий зайзвичай куштував тільки сухий хліб і варену зелень без масла. Ночі проходили у нього без сну в молитві, що багато раз помічало браття, хоча обранець Божий і намагався приховати свій подвиг від інших.

Популярні новини зараз

1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Показати ще

Одного разу преподобний Феодосій повертався від князя Ізяслава. Візник, що ще не знав його, сказав грубо: «Ти, чернець, завжди гуляєш, а я постійно в праці. Іди на моє місце, а мене пусти в колісницю». Святий старець покірно послухався і повіз слугу. Побачивши ж, як преподобному кланялися, сходячи з коней, зустрічні бояри, слуга злякався, але святий подвижник заспокоїв його і, по приїзді, нагодував у монастирі. Сподіваючись на Божу допомогу, преподобний не зберігав великих запасів для обителі, тому братія іноді терпіла потребу в насущному хлібі. За його молитвами, однак, були невідомі благодійники і доставляли в обитель все необхідне для братії.

Великі князі любили насолоджуватися духовною бесідою преподобного Феодосія. Незаконно засуджені завжди знаходили в ньому заступника, а судді переглядали справи на прохання шанованого всіма ігумена. Особливо дбав преподобний про бідних: побудував для них у монастирі особливий двір, де будь-хто потребує міг отримати їжу та дах. Заздалегідь предуведав свою кончину, преподобний Феодосій мирно відійшов до Господа в 1074 році. Він був похований у викопаній їм печері, в якій усамітнювався під час посту.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 15 травня всі православні християни відзначають День пам'яті князів-страстотерпців Бориса і Гліба.