15 травня весь світ відзначає Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті (англ. The International Conscientious Objectors' Day). Відмовники — це ті люди, які з моральних або релігійних міркувань відмовляються брати участь у збройних конфліктах або вступати в армію.

Цей День був заснований на першій міжнародній зустрічі відмовників від військової служби в Копенгагені в 1981 році. А 15 травня 1997 року німецький федеральний парламент, Бундестаг, видав резолюцію про реабілітацію тих, кого переслідувало нацистське військове правосуддя за відмову від служби за особистим переконанням і за дезертирство з цих же причин.

Історія Міжнародного дня відмовника

Щоб краще зрозуміти ідеологію цієї дати, звернемося до часу Другої світової війни. Нацистське військове правосуддя практикувало жорстоке переслідування тих, хто не хотів брати участь у військових діях на боці німецької армії і вважав дії фашистів злочином. В результаті «дезертирам» було винесено понад 30 тисяч смертних вироків, 25 тисяч з них були приведені у виконання.

У травневій резолюції 1997 року Бундестаг визнав, що вироки нацистських військових судів були несправедливі й не відповідають цінностям сучасної правової держави.

Популярні новини зараз

Готуйте гаманці: українцям за лічені дні підвищать тарифи на комуналку, що подорожчає

Боргів не обібратися, якщо забудете про це: українцям нагадали про важливу процедуру

Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів

Відвикайте від опалення: українців просять зробити це до вимкнення, щоб не постраждати

Показати ще

"Друга світова війна була війною агресії і винищення, злочином, скоєним нацистською Німеччиною", — йдеться в документі.

Однак проблема відмови від військової служби за переконаннями совісті існує і в сучасному суспільстві. У багатьох країнах світу сьогодні для таких людей практикується заміна військової служби на цивільну роботу. Так, у переважній більшості європейських країн право на відмову від військової служби і заміну її альтернативною громадянською службою є конституційною нормою. Але в деяких державах такого права відмовники не мають.

Тому сьогоднішня дата покликана привернути увагу світової громадськості до проблем тих, хто відмовився від військової служби за переконаннями совісті, а також вшанувати пам'ять всіх тих, хто загинув у рамках переслідування за відмову від військової служби за переконаннями та за дезертирство.

У багатьох європейських країнах у цей день правозахисні організації проводять різні акції, пам'ятні та просвітницькі заходи, присвячені питанням відмови від військової служби в тій чи іншій країні.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що в Україні нібито намагалися залякати людей, щоб вони не виходили на пам'ятні акції, присвячені Дню Перемоги 9 травня.