У п'ятницю, 18 травня, в народі відзначається свято Аріна Капустянка, Розсадниця. За православним церковним календарем у цей день вшановується пам'ять великої мучениці Ірини Македонської. Назви "Капустянка" і "Розсадниця" свято отримало за те, що цього числа починали висаджувати розсаду капусти. Про це повідомляють ЗМІ.

Історія

Слов'янка Ірина жила в I столітті. Її батьком був правитель Маггедона (місто в Македонії) Лікіній. В юні роки Ірина пізнала християнське віровчення і відступила від язичницьких обрядів. Потім вона прийняла Хрещення. Дівчина вирішила не виходити заміж і стати нареченою Ісуса.

Ірина вивчала християнство і почала долучати до нього батьків. Батько вважав це тимчасовою забавою, але зрозумів, що донька говорить із ними серйозно. Після того, як Ірина відмовилася піднести дарунки ідолам, він розгнівався і штовхнув її під копита диких коней.

Популярні новини зараз

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Але ті не чіпали дівчину, а на смерть задавили Лікінія. Ірина почала старанно молити Бога про воскресіння батька. Господь почув її молитви. Правитель повернувся до життя і увірував в Істинного Бога. До нього приєдналося численне сімейство і три тис. жителів.

Після цього Ірина почала сміливо проповідувати віру в Христа. За це її піддавали образам і мукам. Але кожне нове випробування призводило до Ісуса людей, які бачили, як катування оберталися чудесами. Більше 10 тис. язичників прийшли до Бога завдяки невинній діві.

Коли Ірина дізналася, що незабаром помре, вона замкнулася в печері. Через три дні її відкрили, але дівчини всередині не виявилося. Люди зрозуміли, що вона піднеслася на небо.

Традиції та обряди

У цей день садять розсаду огірків та капусти. Роблять це рано вранці, поки ніхто не бачить. Зверху на першу рослину ставлять перевернутий горщик. Його накривають вінком із Трійці або білою скатертиною. Увечері того ж дня старша в родині жінка виходить до посівів із горщиком, який заздалегідь наповнює зірваною кропивою, бажано з корінням.

Вона ставить його догори ногами в середині городу чи поля. Такі обряди проводять, щоб захистити майбутній урожай від поганого заздрісного ока, відлякати нечисту силу і допомогти рослині вирости сильною і родючою.

Прикмети:

Непогожий день – урожай хліба буде хорошим.

Погіршення погоди віщує затяжний дощ із короткими перервами.

По небу пливуть на північ великі хмари – незабаром почнеться дощ.

Якщо розсада вбирає багато води – час сінокосу буде сухим. Якщо навпаки, то пора косовиці буде мокрою.

Якщо в окрузі замовкли птахи – скоро почнеться негода.

Гусак чистить пір'я в сухому місці – до похолодання. Якщо він робить це у водоймі – буде тепло і ясно.

Дивіться сюжет про свята