Мабуть, всі люблять в теплу погоду відправиться на пляж або на дачу. Всі намагаються проводити більше часу на відкритому повітрі. Але все добре в міру, адже тривале перебування під сонячними променями може викликати сонячні удари. Наслідки такого недуги дуже небезпечні і можуть призвести до смерті. Ми розповідаємо, що потрібно робити при сонячному ударі, які перші симптоми виникнення і як захистити себе і свою дитину.
Тривалість перебування під прямими сонячними променями дуже індивідуальна. Грає роль вік людини, стан його організму, температура тіла і так далі. Деякі можуть провести весь день під сонце і комфортно себе при цьому почувати, а хтось вже через 10 хвилин відчуває перші симптоми.
Важливо знати, що тепловий або сонячний удар позначається на роботі нервової системи, кровообігу і потовиділення. Можуть виникнути порушення дихальної системи. А наслідки і зовсім можуть бути дуже небезпечними - від коми до зупинки серця.
Які існують ознаки сонячного удару
Тепловий удар - це просто перегрів організму. Таке відбувається, коли тіло з якихось причин не може знизити температуру, тобто охолонути. Нормою вважається значення до 37,7 градуса. Причини різні – спека, сильні фізичні навантаження, брак води в організмі. По суті, це не має значення. Головне, що тепловий удар в однаковій мірі небезпечний незалежно від того, яка причина його викликала.
А ось сонячний удар – це так званий приватний випадок теплового. Це перегрів голови людини, викликаний попаданням сонячних променів.
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Але слід розуміти, що тепловий удар не з'являється в один момент. У нього є ознака, яка сигналізує про наближення недуги – термічне виснаження.
Ось список симптомів при сонячному ударі:
- збліднення або сильне охолодження шкіри
- сильне запаморочення
- потемніння в очах
- сильна слабкість і сплутаність свідомості
- підвищене потовиділення
- сильний головний біль
- нудота і блювота
- тахікардія
- судоми
- потемніння сечі (ознака зневоднення)
Існує медична класифікація сонячних ударів. Якщо коротко, то виділяють три форми. Так, легкій формі характерні слабкість в тілі, головний біль і нудота. При середній формі у людини починається почастішання серцевого ритму, можлива кровотеча з носа, розширюються зіниці, підвищується температура тіла. При важкій до всього цбого додається втрата свідомості, почервоніння обличчя, порушення свідомості, галюцинації, дуже висока температура. У підсумку – можлива кома і смерть.
А ось у теплового удару симптоми серйозніші:
- температура може підвищуватися до 41 градуса
- складно дихати
- сильна блювота
- втрата свідомості
- порушення серцевого ритму
- тепловий шок, в наслідок пошкодження внутрішніх органів
- порушення в роботі мозку.
Все це дуже небезпечно для людини і ставить під загрозу не тільки здоров'я, а й життя. Тому потрібно терміново вживати заходів.
Тепловий удар: перша допомога в домашніх умовах і лікування
У разі, якщо ви помітили перші ознаки перегріву, то слід дотримуватися наступного алгоритму першої допомоги.
- Виключіть будь-які фізичні навантаження на організм.
- Уникайте сонця, також це стосується жарких приміщень. Перейдіть в тінь, де є протяг або вітерець.
- Зніміть з себе одяг.
- На лоб потерпілому покладіть мокрий рушник.
- Випийте не менш двох склянок холодної води – перш за все, необхідно запобігти зневодненню.
- Випити регідрон або спортивний напій-ізотоніки.
- При непритомності дайте понюхати нашатирний спирт.
Важливе правило: якщо тепловий удар вже вразив людини, то допомагати в домашніх умовах не потрібно – це все одно буде неефективно. Якщо у людини спостерігається блювота, тахікардія, непритомність – ніяк не можна відкладати виклик медичної допомоги.
А поки медики їдуть, потрібно провести нескладну процедуру для поліпшення стан людини. 1. Обкладіть людину пакетами з льодом (або замороженими продуктами). 2. Помістіть людиниу в ванну з холодною водою, щоб швидко знизити критичну температуру.
Перш за все, лікарі повинні оцінити ступінь серйозності ситуації. Якщо першу допомогу надали правильно, то, швидше за все, госпіталізація буде необов'язковою. Однак лікарі все ж можуть поставити крапельницю і направити на аналізи крові і сечі, щоб визначити стан внутрішніх органів.
Сонячний удар: як захистити себе
Якщо людина перенесла сонячний чи тепловий удар, то найближчим часом їй буде важко переносити високі температури. Тому слід дотримуватися правил безпеки.
- Слід пити багато води. Якщо ви перебуваєте під прямими сонячними променями, то випивати слід 3-4 чашки рідини щогодини. Особливо, якщо це перебування супроводжується і фізичними навантаженнями. Ні в якому разі не допускайте дефіциту вологи.
- У найспекотніший час йдіть в приміщення. При тепловому перегріві категорично заборонено довго перебуває на сонці. Влітку небезпечно знаходиться під сонячними променями в період з 11:00 до 15:00.
- Не носіть темний одяг. Всім, мабуть, відомо, що темний одяг притягує сонячне світло і, отже, швидше нагрівається.
- Надягайте головний убір. Кепка або панама допоможуть знизити вплив сонячних променів.
- Приймайте прохолодний душ. Така процедура допоможе знизити температуру тіла.
- Не пийте кави і алкогольні напої. Вони сприяють зневодненню.
- Слідкуйте за кольором сечі. Якщо вона стає темною – це явна ознака зневоднення.
Сонячний удар у маленьких дітей: причина і наслідки
Тепловий удар може виникнути у дитини безпосередньо на вулиці, після приходу додому і навіть на наступний день. Розпізнати недугу можна за тими же симптомах, що і у дорослих – температура, блювота, головний біль, втрата свідомості. У більш важкому стані можуть з'являтися навіть галюцинації або марення. Причиною є обмінні процеси, які йдуть активно. А ось терморегуляція в цьому віці ще недосконала, тому вони швидко перегріваються і зневоднюються через підвищеного потовиділення і недостатнього надходження води в організм.
Особливо важко переносять сонячний удар діти до трьох років. Що ж потрібно робити, якщо у дитини виник тепловий удар. Ось головні правила:
Перш за все, потрібно перенести дете в тінь або приміщення, звільнити від одягу і підняти голову.
Потім витріть все тіло дитини мокрим рушником. А на лоб покладіть холодну марлю. Дайте вдихнути пари нашатирного спирту.
Поїть дитину прохолодною водою. Не можна давати холодний чай або компот. Також в якості пиття можна використовувати глюкозо-сольовий розчин -регідрон, гідровіт.
Якщо дитина почала рвати, то відразу ж переверніть її головку набік, щоб вона не подавилася і не захлинулася. При непритомності дайте понюхати нашатирний спирт.