У понеділок, 18 червня, в народі вшановують пам'ять священномученика Дорофія Тирського, який жив у 3-4 століттях. Дорофей служив єпископом у фінікійському місті Тир. Про це повідомляють ЗМІ.

У період гоніння на християн при імператорі Діоклетіані він переховувався від язичників; повернутися до Тиру єпископ зміг тільки після того, як на трон зійшов імператор Костянтин, який видав Міланський едикт.

Таку назву отримав документ, що проголошував релігійну терпимість на території Римської імперії. Дорофей керував своєю єпархією близько 50 років. Однак йому не судилося померти від старості: у період правління Юліана Відступника єпископ прийняв мученицьку смерть.

Святий Дорофей вважається автором "Синопсиса" — зібрання переказів про життя пророків і апостолів. У ньому міститься один із варіантів списку апостолів від сімдесяти (так прийнято називати учнів Ісуса Христа, а також їхніх безпосередніх учнів; вважається, що вони були обрані в останній рік земного життя Спасителя).

На Русі вважалося, що з Дорофія розпочинаються найкоротші ночі — "горобині". Також у цей день розквітає сон-трава, або простріл. У відповідності зі своєю назвою ця трава навіває сон, а сплячим показує їх майбутнє життя. Існувала приказка: "Не мудріше сон на Дорофея да віщий".

Популярні новини зараз

Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі

"Допекли за 4 години": українці, які оплатили послуги "Київстар", залишаються без зв'язку

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Показати ще

Говорили, що щастя приходить уві сні у вигляді червоної дівиці або доброго молодця, а біда обертається бабою з ковінькою. Жовті та блакитні квіти сон-трави розпускаються по ночах. Збирати її просто так не можна — потрібно знати спеціальні замовляння. Вважалося, що дізнатися "правильну" сон-траву можна, опустивши її в джерельну воду в повню: вона неодмінно повинна заворушитися.

Люди вважали, що нечиста сила обходить її за 12 верст. Тому в старовинному травнику говорилося: "Хто носить сон-траву при собі, від того диявол біжить; в будинку її мати — добро наживати; а хороми будувати — під кут класти, спокійно жити".

Спостерігали у цей день за різними прикметами. Якщо Дорофей видавався теплим та ясним — чекали, що зерно вродить велике. Якщо ж у цей день на огірках бачили багато пустоцвіту, то потрібно було зробити спеціальний обряд. Господиня брала старий личак, волокла його ногою до городу і закидала в огірки, примовляючи: "Як густо цей лапоть плентався, так щоб і огірки мої плелися".

Також вважалося, що, якщо вранці на Дорофея виполоти всі бур'яни — то вони більше не виростуть. Така ж прикмета існувала і у відношенні волосся на тілі.

Дивіться сюжет про свята