Андрій Коболєв - головний газовий монополіст України. Цікаво дізнатися, багатіє він разом із державою чи за її рахунок? Тоді швидше читайте статтю: тут ви знайдете інформацію про те, як живе чиновник, яку зарплату та премію отримує. А також дізнаєтеся, чому його декларація та інших членів правління НАК «Нафтогаз України» засекречена.
Біографія
Дата народження: 16 серпня 1978 року.
Знак Зодіаку: Лев. За східним гороскопом: рік Земляного Коня.
Національність: українець.
Віросповідання: православний.
Його автобіографія включає сухий перелік фактів трудової діяльності. Спочатку може навіть здатися, що ця людина – невинна й неупереджена. Давайте дізнаємося, як Андрій Володимирович прийшов у велику політику та став головою правління НАК «Нафтогаз України».
А ще про те, чому перевів за межі України 7,9 млн. доларів. Утім, більшість українських політиків так роблять: розміщують свої активи в інших країнах. Тож давайте детальніше поговоримо про його матеріальні активи та сімейні цінності.
Сім'я
Дитинство та юність пройшли в Києві. Батьки: батько - Володимир Павлович, головний геофізик України. Мати живе в Америці вже понад 10 років. Не так давно син перерахував їй за кордон 207 млн. грн., які перевів у долари – 7,9 млн. Цю суму він отримав у якості премії. Але чому мільярдер віддав всі гроші матері? Невже він такий щедрий, і мама для нього - найдорожча людина, для якої не шкода мільйонів?
Нагадаємо, космічну суму чиновник отримав, вигравши змагання із «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі. Крім цього, премія вручалася й іншим співробітникам компанії. Так, відомо, що комерційний директор Юрій Вітренко отримав 158 млн. грн.
У інтерв'ю ЗМІ Андрій Володимирович зазначив, що переслав всі гроші матері через страховку. На випадок, якщо раптом програє судову апеляцію. Такий крок допоможе уникнути конфіскації грошей у разі програшу.
До речі, на якій правовій підставі було прийнято рішення про виплату премій, голова правління НАК «Нафтогаз України» парламентаріям так і не відповів. Тим часом, за фактами, пов'язаними з роботою «Нафтогазу», він є фігурантом декількох кримінальних проваджень, відкритих в Україні. На даному етапі жодна зі справ не закрита.
Сімейний стан: розлучений. Дружина Зоряна народила йому трьох дочок. З нею він прожив у шлюбі 14 років. Розлучилася пара рік тому - в 2017-му. Згідно з угодою про розподіл майна, екс-дружині дістався елітний автомобіль «Порше Кайен», 2007 р.в, вартість якого на вторинному ринку в 2018 р. - від 16 до 18 тис. доларів.
Їй також дістався будинок площею 275,5 м² і 12 соток землі на Чайці (котеджне містечко недалеко від Києва). Ціна сотки землі тут - 153 тис. 600 грн. І 12 соток нині коштують тут майже 2 млн. грн. А якщо ще врахувати нерухомість - сума взагалі виходить нечувана.
Освіта
У 17 років, після закінчення школи, вступив до Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Шевченка, де його батько - професор кафедри геофізики. Через 5 років отримав диплом про закінчення навчального закладу і ступінь магістра міжнародних економічних відносин.
Кар'єра і бізнес
Після закінчення інституту протягом трьох років спеціалізувався на питаннях стратегічного управління і корпоративних перетворень в українському підрозділі міжнародної консалтингової та аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers (PwC), яка стала головним фігурантом скандалу між «ПриватБанком» і НБУ.
Компанія PwC оцінила «приватівські» застави в кілька разів вище їх реальної вартості. Конфлікт інтересів викликало також те, що вони одночасно надавали послуги оцінювача-аудитора.
Потім 8 років обіймав різні посади в НАК «Нафтогаз України». Глава правління - з 2014 року. Чотири роки до цього був радником у інвестиційній компанії AYA Securities. До речі, він також є її співвласником.
Компромат і чутки
За даними ряду ЗМІ, Андрій Володимирович - ставленик екс-прем'єра Арсенія Яценюка. Журналісти впевнені, що він - його людина, яка виконує вказівки і збагачується за рахунок українців, маючи перед ним ряд певних зобов'язань.
Цікаво, що декларація Андрія Коболєва засекречена. Дізнатися, якою була його зарплата і матеріальний стан за останні чотири роки неможливо, тому що ці документи на офіційному сайті компанії Управління у зв'язках із громадськістю НАКу відсутні. Члени правління НАК «Нафтогаз України» пояснюють це журналістам тим, що для них чинне законодавство не вимагає обов'язкового декларування своїх доходів і майна.
Є тільки доволі скудні декларації за 2013 і 2014 рр. У останній загальна сума доходів - 769 тис. 548 грн. З них 763 тис. 263 грн. - зарплата декларанта (різниця - дивіденди), доходи членів сім'ї склали 520 тис. 70 грн.
З нерухомості вказана київська орендована квартира площею 115 кв. м. і гараж на 42 квадрата. У членів сім'ї - житловий будинок у Києво-Святошинському районі на 275,5 м² і прилегла земельна ділянка на 1204 м².
Із транспортних засобів декларує «Порше Кайен», 2007 р.в., який при розлученні віддав дружині, «Мерседес-Бенц» GL 550, 2008 р.в. і гідроцикл «Бомбардир» Sea-Doo RXP-255, 2006 р.в. У членів сім'ї - «Лексус» LX 570, 2011 р.в.
На банківському рахунку декларанта - понад 53 тис. грн. І більше нічого. Так як же живе мільярдер, Глава правління НАК «Нафтогаз України» насправді? Якою розкішшю користується? Гігантська у нього зарплата? І скільки людей у списку тих, хто повинен був отримати премію?
Відомо, що він піклується про свою безпеку. За даними ЗМІ, раніше чиновник їздив на «Тойоті Хайлендер». А тепер роз'їжджає на броньованому повнорозмірному позашляховику «Кадилак Ескалад». До речі, авто 2017 року коштує понад 155 тис. доларів.
Останні новини щодо його зарплати - осінь 2017 року, коли був оприлюднений акт ревізії Держаудиторської служби діяльності «Нафтогазу». Згідно з інформацією, вказаною в цьому документі, за 2016 рік чиновник отримав винагороду у кілька мільйонів гривень.
Україною прокотилася хвиля здивування. Адже гроші від «Газпрому» за позовом до України ще не надійшли. Та й сума заохочення для бідної України - небувала. У списку на премію значилися 41 осіб, імена яких Андрій Коболєв відмовився називати, за що був оштрафований на 1,7 тис. грн. Але що для нього ця сума, якщо доходи - мільйонні?
За інформацією відкритих джерел, у Андрія Коболєва є елітний будинок. Це журналістам вдалося з'ясувати восени 2015 року. Репортери, які розслідували його таємницю, виявили, що чиновник мешкав у закритому заміському котеджному містечку Чайка, який під час розподілу майна перейшов у власність дружини. Середня ціна домоволодіння тут разом із землею в 2018 році становить понад 23 млн. грн.
Чим же був зайнятий Голова правління НАК «Нафтогаз України» останнім часом? За твердженнями самого Андрія Володимировича, - будується нова модель, яка має на увазі перебудову внутрішньої корпоративної системи, створення дивізіонів газу та нафти, в які «Укргазвидобування» і «Укртранснафта» увійдуть у якості дочірніх підприємств. Це схоже на узурпацію корпоративної влади, щоправда, сам Андрій Володимирович це заперечує.
Він дозволив ставити умови Ігорю Коломойському. Своїми діями в 2015-му Голова правління НАК «Нафтогаз України» дозволив Ігорю Валерійовичу забрати з «Укрнафти» близько 12 млрд. грн., за що згодом Генпрокуратура завела кримінальну справу на Андрія Коболєва.
Тим часом, поки українці думають про те, як пережити зиму та чим платити за газ, Андрій Володимирович продовжує збагачуватися. А українців закликають із екранів телевізорів економити газ, одягатися у секонд-хендах, купувати б\у побутову техніку. Виходить, що одним - все, а іншим – нічого? Чим же закінчиться такий розворот подій? І скільки ще верхівка «Нафтогазу» буде збагачуватися за рахунок простих громадян?
15 листопада 2018 року Андрій Коболєв написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook: «Щоб припинити чергову зраду від наших «палких прихильників» у проросійських медіа, ми прийняли рішення відкласти розміщення єврооблігацій Нафтогазу: нестабільність ринку та висока потенційна вартість залучення коштів на міжнародних ринках робить випуск п´ятирічних боргових зобов´язань наразі недоцільним. Продовжуємо відстежувати ринкову ситуацію, плануємо повернутись до питання розміщення на зовнішніх ринках за більш сприятливих умов...»
Коли Андрій Коболєв став головою правління «Нафтогазу», щосили зазвучало нове для українського обивателя слово «диверсифікація». Воно означає розширення асортименту продукції, що закуповується і продукції, що випускається, і переорієнтацію ринків закупівель і збуту. Грубо кажучи, щоб уникнути цін за газ після "контратака Тимошенко" Яценюк і Коболєв почали закуповувати газ у інших європейських компаній.
Але багато ЗМІ почали писати, що це лише привід нажитися на закупівлі. Серед компаній, у яких закуповували газ, була одна, яка виділялася більше всіх - TrailStone. У неї закуповувався газ у великих кількостях, але явно по занадто великій ціні.
Про це навіть почала говорити Юлія Тимошенко. Вона заявила, що TrailStone створена штучно урядом Яценюка. На чолі стоїть громадянин України Павло Левін, який має безпосереднє відношення до керівництва «Нафтогазу». Коболєв не залишився в боргу.
Нафтогаз ж майже відразу відповів постом, де пояснив, що TrailStone існує вже більше 15 років. Але, як показують документи, це брехня. Компанія була заснована в час, коли Яценюк отримав велику владу - в 2013 році.
І після цього в справу вступає сам Коболєв. Через 2 дні, після того, як TrailStone була зареєстрована на біржі, Коболєв каже, що в Україні будуть поставляти газ ще 2 компанії. Начебто і добре, але от про ціну він не сказав ні слова. Та й публікувати ціни він не був зобов'язаний, тому ніхто нічого не знав і не бачив.
І найцікавіший факт: TrailStone ніколи газом не торгувала. Про своє «призначення» компанія дізналася, коли в НАК прийшов Юрій Вітренко на посаду радника глави «Нафтогазу».
А ще через рік, Яценюк заявив, що Україна буде купувати ще більше газу у TrailStone. Таким чином компанія вже вийшла на 3 місце за кількістю поставок газу в Україну.
Коболєв і Коломойський
Свого часу Коболєв навіть сварився з Коломойським. Звичайно, після того, як останній втратив «Приват» і владу в Україні. За словами деяких джерел, Коболєв відкритим текстом заявив, що «Нафтогаз» збирається через борги відключити поставки газу на Кременчуцьку ТЕЦ в Полтавській області, якою володіють структури Коломойського. Але останній заявив, що захопить теплову електроцентраль.
А через деякий час, Коболєв відсторонив менеджмент «Укрнафти» на чолі з Пітером Ван Гекко, не призначили виконуючого обов'язки і не перекрили можливість для виведення коштів з компанії. А це в свою чергу дозволило Коломойському забрати звідти 12 млрд гривень. За це на Коболєва було відкрито кримінальну справу.
Справи у Коболєва і після цього йшли досить непогано. У 2016 році Юлія Тимошенко заявила, що Андрій Коболєв і члени правління отримають кожен за минулий рік по 13 млн гривень премії. Андрій Володимирович її слова не прокоментував.
Фотографії
Відео
Посилання