На закритому засіданні Національної ради реформ президент Петро Порошенко заявив, що змушений відкликати з парламенту проект закону про державну службу. Своє рішення він мотивував тим, що до нової редакції закону є претензії з боку ЄС. Порошенка підтримали представник президента в уряді Олександр Данилюк та глава Мінекономіки за президентською квотою Айварас Абромавічус.
На створення проекту закону "Про державну службу" ЄС виділив додатково близько 90 мільйонів євро безповоротної допомоги, аби Україна нарешті здійснила реформи у сфері державної служби. Це передбачає Угоду про співпрацю між Україною та ЄС.
"Знай" поспілкувався з економістом Борисом Кушніруком та з'ясував, хто торпедує законопроект про зміни у державній службі.
- Що такого революційного пропонує нове законодавство чиновникам?
- Найперше і найважливіше, що варто відзначити, – це повну деполітизацію чиновників. Для нас характерно при будь-якій зміні влади набирати на державну службу "своїх" - так змінюється весь апарат управлінців. І єдиним критерієм при цьому є відданість шефу, а не професійні навички управлінця чи чиновника.
В Україні посилять мобілізацію та укріплять міста: до чого слід готуватися
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Тому новий закон передбачає повну деполітизацію чиновників, введення процедури контролю за їх доходами, відслідковування їх просування по службі, введення посади державного секретаря, який буде у міністерстві відповідати за поточну роботу апарату. Буде змінено також і порядок оплати праці. Державні чиновники перед тим, як потрапити на посаду, будуть проходити певний конкурсний відбір. Це нормальна практика у всьому світі.
Зараз ні для кого не секрет, що більшість чиновників живуть за рахунок хабарів або бізнесової діяльності, яку вони здійснюють завдяки службовому становищу.
Наскільки я зрозумів – на засіданні Комітету реформ Петра Порошенка хтось підставив з його апарату, заявивши, що з цим законом не згодні європейці. Він сказав: мовляв, давайте тоді готувати новий законопроект, давайте створимо для цього відповідну комісію. Потім вже випливло, що Євросоюз якраз згодний з цим законопроектом. Побачимо, що буде прийнято в другому читанні, і які поправки внесуть туди наші парламентарі. Поки що зарано говорити про ті нововведення, які були спочатку, бо їх можуть підкоригувати.
Читайте також: "Податкові ями" скоротилися втричі
- Голова Державного агентства з питань державної служби Костянтин Ващенко повідомив, що фахівці не погоджуються з новими правками і реформування держслужби може зупинитися на невизначений час.
- Не виключено, що Костянтин Ващенко вже бачив підготовлений до другого читання законопроект і бачив, що саме туди внесли парламентарі, тому так і висловився. Вся справа в тому, що інколи депутати можуть вносити таку кількість різних правок, що документ початково міняє свою форму і зміст.
- Але не можна не враховувати той факт, що законопроект буде невигідний – як деяким чиновникам, так і деяким політичним силам.
- Не можна зводити подібні законопроекти до категорії "вигідно-не вигідно". Є доволі велика маса державного апарату, які хотіли б мати певний законопроект, аби не бути заручниками у владі. Вони повністю готові до такого рішення. Найбільше мене особисто лякає не сама корупція, а те, що у нас є можливість для корупції. Якщо міняти одних людей на інших, корупцію не здолати, бо святих людей не буває. Потрібно прибрати можливості для корупції. Цей закон з тих, що частково приберуть можливості для корупції. На цьому наполягає ЄС, це добре розуміє президент, тому думка певних політичних сил чи певних чиновників не гратиме тут ролі.
Читайте також: У митрополита Лаври знайшли парк елітних будинків і машин (відео)
- Я пам'ятаю, як вводили систему державних закупівель. Як наслідок – широко розрекламовані чесні закупівлі перетворилися на джерело корупції та збагачення. Чи не перетворяться усі конкурси для чиновників на щось схоже?
- У будь-якій системі закладено або можливості для корупції, або можливості для вирішення політичних питань. Тому має діяти сукупність факторів, які впливатимуть на цю систему. Не варто боятися нової системи, уникнути корупції їй допоможуть нові ініціативи. Гадаю, нові ініціативи зроблять майбутню систему більш прозорою. До того ж не забувайте про контроль громадськості. Зараз громадськість влаштовує такі скандали, що простіше заплямованого чиновника звільнити заднім числом. Варто зрозуміти, що один чи два закони не здатні миттєво змінити всю систему. Чудодійних ліків для реформ чи від корупції не існує. Тут важливий системний підхід.
- Як скоро законопроект може бути прийнятий?
- Думаю, що незабаром. У ньому дуже зацікавлені, тому з реформами державної служби не тягнутимуть. Поки що ми бачимо доопрацювання законопроекту. До того ж нам з ним допомагають радники Євросоюзу. Тому я не налаштований песимістично. А от наскільки бездоганним буде новий закон – покаже час.