Депутата-радикала Ігоря Мосійчука арештували у Верховній Раді, після того як там проголосували за зняття з нього депутатської недоторканності. Перед тим генпрокурор Віктор Шокін продемонстрував парламентарям відео, де Мосійчук вимагає хабарі за різні "послуги".

В одному з епізодів він називає суму у 100 тис грн за сприяння у видобутку на кар'єрі. Сам депутат відео називає сфальсифікованим і заперечує, що брав хабар. Каже, генпрокурор Віктор Шокін таким чином мститься йому за звинувачення про знищення матеріалів у справі Гонгадзе. Чому арештували саме Мосійчука, в той час як люди, які розкрадали країну на мільйони, досі на волі, в інтерв'ю "Знай" пояснив політолог Олексій Якубін.

- Чому арешти депутатів почали із Радикальної партії?

- З одного боку Петро Порошенко показав, що має великий резерв впливу через силові, правоохоронні відомства або Генпрокуратуру. І він не побоїться використовувати його, якщо Радикальна партія і далі вестиме політику, яка розходиться з тими речами, які президент хоче досягнути через парламент. Мосійчук може бути першим, але не останнім.

Другий нюанс. Вчора побачили ситуацію, що багато народних депутатів, у тому числі партія Ляшка, так чи інакше справді були причетні до тіньових схем.

Популярні новини зараз

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ

Показати ще

Інша справа, що ці речі були доти, поки це було вигідно вищому керівництву держави. Їх не піднімали. А тепер на прикладі Мосійчука показали, що піднімуть, якщо треба буде вплинути. З Мосійчуком було пов'язано чимало скандалів, і було зрозуміло, що ця людина має достатньо багато тіньової біографії.

Читайте також: Справа Мосійчука: партія Ляшка скликає позачерговий з'їзд

До певного етапу на це закривали очі і правоохоронні органи, і вище керівництво країни. Коли виникла потреба вплинути — ці речі просто підняли. Виходить, що тіньове минуле депутатів насправді вигідне діючій владі, щоб мати важелі впливу на них.

Третій нюанс. Арешт Мосійчука - це приклад того, що може статися, якщо буде відмінена депутатська недоторканість. Якщо депутати не захочуть голосувати за те чи інше рішення, то вчорашня ситуація може перетворитись у звичайну масову практику.

- Арешт Мосійчука виглядає як помста з боку президента за те, що радикали критикували його політику, а потім вийшли з коаліції. Чому так само не арештовували депутатів з "Партії регіонів", наприклад?

- З одного боку це виглядає як помста, а з іншого боку як демонстрація сили. Президент хотів показати, що Генпрокуратура за ним. А друге, що він має достатню кількість голосів для позбавлення депутата недоторканості.

Щоб інші депутати були готовими йти на компроміси. Щодо арештів депутатів з "Партії регіонів", то це тільки зовні здається, що вони борються один з одним. В реальності депутати з "Опозиційного блоку", "Блоку Петра Порошенка" чи "Свободи" часто товаришують один з одним. Обідають разом, спілкуються, ходять на футбольні матчі. Була ж недавно фотографія Кириленка із Льовочкіним.

Читайте також: Геращенко обіцяє позбавити недоторканності ще кількох нардепів

Вони постійно взаємодіють один з одним. Тому й недивно, що проти тих депутатів подібних речей зроблено не було. Просто це не було вигідно. Тому обмежились лише заявами.

В даному випадку президент просто збирає потрібні голоси в тому числі під конституційну реформу. Тому мав продемонструвати, якщо частина депутатів і далі продовжуватиме саботувати його рішення, він буде готовий позбавляти їх депутатської недоторканості.

- Хіба це не узурпація влади з боку Порошенка?

- Це справді небезпечна ситуація. Уявіть, якби не було депутатської недоторканості зараз. Виходить, що всі депутати, які критикують президента або прем'єр-міністра, можуть опинитися у небезпеці. Тим паче, на сьогодні у нас нема закону про опозицію і такі речі виглядають як спосіб централізації влади.

Наразі з боку Адміністрації президента є спроба відразу взяти під контроль всі процеси у парламенті у законодавчій владі. Це певною мірою втручання виконавчої влади у справи законодавчої. Є спроба централізувати владу навколо Адміністрації президента. Але не навколо одного Порошенка. Це такий собі колективний Порошенко. Нова група людей.

- До чого це призведе?

- До посилення політичної кризи. Замість того щоб вирішувати соціально-економічні виклики, які стоять перед країною, почалась внутрішня ворожнеча. З одного боку це плюс, бо моноліт розпадається, і це певний крок до демократії.

А з іншого боку — у цій боротьбі переслідуються власні інтереси, хто контролюватиме той чи інший потік, матиме вплив на порти, а не інтереси держави.

- Реально Мосійчука можуть посадити? Чи може бути наступним радикал Андрій Лозовий? Він як і Мосійчук теж був під прицілом Генпрокуратури останні місяці.

- Лозовий може бути наступним. Але багато чого буде залежати від подальших кроків Олега Ляшка і тих партій, які поки що не хочуть йти на певні компроміси і переговори із президентом.

Якщо глибше, то це насправді кроки тих людей, які стоять за такими партіями. Чи буде, наприклад, готовий Ігор Коломойський, який пов'язаний із партією Ляшка, й інші олігархи йти на компроміси з групою президента. Якщо кроків зроблено не буде — будемо бачити супершоу із судових засідань.

Потім буде Лозовий і представники інших партій теж. Виявиться, що без депутатської недоторканості вільно говорити у парламенті стає надто складно.