Нещодавній інцидент із побиттям покупця у київському супермаркеті "Сільпо" в районі станції метро "Лук'янівська" викликав небувалий резонанс. Фото хлопця зі зламаною щелепою, затримання нападників та численні версії сторін – але заплутатися у неправомірності дій співробітників неможливо.
Портал "Знай.ua" вирішив застерегти Вас, шановні читачі, від подібних випадків і нагадати, якими правами та обов'язками згідно чинного законодавства володіють охоронці магазинів.
Хто така охорона?
Охорона – це найманий, штатний працівник (магазину, установи, підприємства тощо), що керується внутрішньою посадовою інструкцією. Загалом в таких інструкціях йдеться про те, що "охоронець повинен попереджати і припиняти правопорушення на об’єктах які він охороняє, затримувати осіб, які намагається незаконно винести чи вивезти матеріальні цінності з об’єкта".
Тобто, якщо у Вас, як у звичайного покупця, виникають сумніви щодо не толерантного ставлення охорони, тоді можна написати заяву на адміністрацію торгового закладу, або ж звернутися безпосередньо до інспекції з прав захисту споживачів чи прокуратури.
Права охоронця
Регламентуються Законом "Про охоронну діяльність". Якщо ретельно вивчити документ, стає зрозуміло: навіть якщо у співробітника зброя в кобурі і якісь претензії, він не безкарний. Тим паче, ваші можливості, як відвідувача, прописані у законі "Про захист прав споживачів".
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, що затверджені постановою КМУ № 833 від 15.06.2006 р. До речі, персонал охоронної фірми під час виконання функціональних обов'язків не матиме права застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, проводити відкриту відео- та фотозйомку подій.
Якщо вам не показали посвідчення (з печаткою, універсальним номером охоронної фірми, повноваженнями та фото співробітника на ній) – сміливо відправляйте такого "охоронця" куди подалі. Згідно закону, він тут взагалі не має жодних підстав знаходитися.
Насправді охоронці супермаркетів володіють тими ж правами та повноваженнями, що й звичайні громадяни. Вони дійсно одягнені у форму, іноді навіть в якихось погонах, але не є співробітниками правоохоронних органів і не є, згідно з новим законом, персоналом охоронної фірми.
Завдання охоронця – спостереження за покупцями. А в разі обґрунтованих підозр вони лише мають право ввічливо попросити відвідувача супермаркету затриматися, після чого викликати поліцію. Але – не більше.
Дивіться: перевірка супермаркетів, неправомірні дії охорони
Що робити, якщо вас затримала охорона?
1) усе з'ясувати за взаємною згодою (при дрібному правопорушенні);
2) за наявності обґрунтованих підозр у скоєнні правопорушення по можливості утримати підозрюваного до приїзду міліції. У випадку, якщо підозри не підтвердяться, потерпілий має право вимагати відшкодування заподіяної такими діями моральної шкоди.
3)Ні відводити покупця до себе в кімнату без його згоди, ні оглядати його особисто і його речі, ні застосовувати до нього насильство, крім випадків чинення опору, - охоронці недержавних служб не мають права.
4)Якщо охорона магазину пропонує (вимушує) "пройти в кімнату", покупець має повне право відмовитися від такого "пропозиції"
Чого не має права робити охоронець
Нишпорити по кишенях покупця
Копирсатися у сумках покупців
Вилучати будь-що із особистих речей
Хапати покупця навіть за одяг
Тягти вас силою в підсобку
Вдягати наручники
Застосовувати спецзасоби
Звертатися нешанобливо, лаятись
Погрожувати затриманням, арештом чи будь-яким іншим покаранням
Дивіться: Адвокат розповів про права охорони в супермаркетах