Біографія

Політик, народний депутат у Верховній Раді України IX скликання від партії «Опозиційна платформа – За життя» (№24 у списку), член Політичної ради цієї партії. У парламенті увійшов до складу Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Одна з найбагатших, успішних і суперечливих персон в «істеблішменті» м. Запоріжжя, бізнесмен. У минулому – заст. голови Запорізької ОДА, секретар Запорізької міськради, один з регіональних лідерів Партії регіонів і партії «Наш край».

Народився 16 червня 1966 року в місті Бердянську Запорізької області.

Знак зодіаку – Близнюки.

Згідно зі Східним календарем, народився під знаком Вогняного Коня. Представники цього знаку зазвичай дуже незалежні та самовпевнені, безстрашні й волелюбні. Вони частіш за все веселі, життєрадісні, але ворожо ставляться до критики на свою адресу.

Об’їздив 67 країн, найбільше полюбляє Африку. У їжі невибагливий: улюблені страви – борщ і картопля з оселедцем. Улюблені виконавці – «Машина часу» і Софія Ротару. Улюблені кінофільми – «Сімнадцять миттєвостей весни» і «Місце зустрічі змінити не можна».

Кредо: «Немає нічого неможливого»; «У бізнесі виграє той, у кого більше варіантів»; «Не завжди найкоротший шлях – найкращий»; «Бізнес – всього лише гра»; «Шлях в тисячу миль починається з одного маленького кроку».

Сім'я

Батьки – Федір Олександрович і Євгенія Петрівна Кальцева, живуть в Бердянську. Батько працював директором їдальні (був там гранично чесний – завжди платив за обід) і заст. директора універмагу, але зрозумівши, що торгівля йде всупереч з моральними засадами, 40 років пропрацював на заводі.

У шлюбі. Дружина Світлана Кальцева – викладач вишу: кандидат політичних наук, доцент кафедри політології факультету соціології та управління Запорізького національного університету.

Світлана Кальцева

Старший брат – Сергій Кальцев, політик, у минулому – бізнесмен, бізнес-партнер брата у МП «Івеко» і групі компаній «Олександр». Двічі був народним депутатом (у ВР V і VII скликань). На виборах до парламенту IX скликання у 2019 р. балотувався від партії «ОПЗЖ» і програв на мажоритарному окрузі №75 кандидату від «Слуги народу» Роману Сосі. У 2008 р. тижневик «Коментарі» оцінив статки Володимира Кальцева у $ 63 млн.

Старший брат - Сергій Кальцев

Син – Олександр, американський інвестиційний банкір. Невістка – Ангеліна. Проживають у США. Олександр привчений до праці з 12 років: на канікулах працював механізатором, помічником комбайнера, в деревообробному цеху «Украграфіта», вантажником, комірником, менеджером з продажу в компанії батька. У 16 років навчався у випускному класі приватної школи в США, закінчив економічний факультет приватного дослідницького університету Джонса Гопкінса (штат Меріленд), стажувався у фінансовій IT-компанії Bloomberg (Нью-Йорк). Працював в Гонконзі і Сінгапурі.

Онуки – Деніел (4,2 року) та Джордж (2,8 року).

У сімейному колі; з батьками, сином, невісткою та онуками

Освіта

У 1983 р. закінчив Бердянську середню школу №16.

У 1991 р.закінчив історичний факультет Запорізького державного (нині – Національний) університету. Отримав спеціальність історика, вчителя історії та суспільствознавства. Пізніше став Почесним доктором ЗНУ.

У 2002 р. Кальцев став кандидатом економічних наук, захистивши кандидатську дисертацію в Інституті проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. Тема дисертації – «Оцінка економічно обґрунтованих меж підвищення якості продукції промислового призначення».

Написав сім наукових праць з проблем економіки.

Кар'єра і бізнес

Трудова діяльність

Як писали про Кальцева в лояльній стосовно нього запорізької пресі, ще восьмикласником він «брав участь в будівництві Саяно-Шушенській ГЕС». Після випускного класу два роки працював в школі старшим піонервожатим. З 1984 р. служив в частинах спецпризначення у Збройних Силах СРСР, виконував інтернаціональний обов’язок в Афганістані.

А, вступивши до ЗДУ, продовжував працювати в будівельних загонах в Західному Сибіру.

У 1991–1992 рр. був асистентом кафедри педагогіки та психології ЗДУ, попрацював «човником» в Польщі, торгував запчастинами на ринку, таксував.

У 1992-1993 рр. – начальник відділу реклами та маркетингу малого підприємства «Івеко» (м. Бердянськ).

У 1993 р. створив і очолив товариство з обмеженою відповідальністю «Олександр Ltd», яке займалося постачанням товарів з України. Згодом одним зі спеціалізованих напрямків продаж стали абразиви. Відкрилися філії в Санкт-Петербурзі, Таллінні, Москві, Мінську, Нижньому Новгороді, Челябінську. Компанія перейшла на багатоетапний бартер. До 1998 р. Кальцев був директором компанії, потім став головою ради засновників і ради директорів.

Це починання сьогодні перетворилося на багатогалузеву групу компаній «Олександр», яка зробила Кальцева мультимільйонером. Вона продає абразивні матеріали, продукцію вугледобувних підприємств, товари побутової хімії, сільгосппродукцію, папір, займається інвестиціями в земельні ділянки для сільського господарства і будівництва, роздрібними торговельними мережами і ринковою торгівлею. У квітні 2012 р. Кальцев став у своєму ТОВ «Олександр» аналітиком.

Також Кальцев контролює газету «Наше время плюс».

Кальцев демонструє проект перебудови центра Запоріжжя

Бізнес-проекти

У 2017 р. Володимир Кальцев зробив гучну заяву про те, що він з партнерами інвестує 1,4 млрд грн у благоустрій центру Запоріжжя. Проект «Сучасний центр міста» має охопити території від Соборного проспекту до цирку. Передбачалося розбити на площі в 11 га сучасний парк з цінними європейськими породами дерев, збудувати відкритий ролердром, дитячий парк атракціонів, звести поруч величезний торговий центр-молл, який став би третім за розмахом і комфортом у нашій країні. У ньому передбачені 300 магазинів, багатоповерховий паркінг, 6–8 кінотеатрів, понад 20 кафе, ресторанів і пунктів швидкого харчування, дитячий розважальний центр площею понад 2,5 тис. кв. м. Усередині ТРЦ сплановані зелені зони і зимовий сад.

Проект реконструкції паркової зони розроблений відомою англійською компанією «Buchan Group» у співпраці із запорізькою фірмою «Ді-Лайн». У реконструкцію парку інвестуватимуть 64 млн грн. Планується висадити близько 10 000 одиниць цінних порід дерев і рослин з розплідників України та Європи, що вп’ятеро більше ніж є зараз. Інвестори планують взяти на себе не тільки реконструкцію парку, а й зобов’язання щодо його подальшого утримання.

Свою продукцію у ТРЦ представлять близько 150 великих світових і українських брендів. Проект створить понад 6000 нових робочих місць (1,5–2 тисячі – для персоналу), Управління будівництвом покладено на австрійську компанію «Delta». За словами самого Кальцева, терміни реалізації проекту – 36 місяців. Окупність проекту становить 9,5 року. Пізніше з’явилася інформація про те, що у Кальцева буде соінвестор, а ще трохи згодом – що 50% коштів становитиме банківський кредит.

Амбітний проект викликав чималий резонанс і реакцію широкого діапазону – від захвату і підтримки до скептицизму, відвертого неприйняття і протестів (див. «Компромат і чутки»).

Ескіз майбутнього ТРЦ

 Політична кар’єра

Її Володимир Кальцев почав з березня 1998 р. та чотири роки був депутатом Запорізької обласної ради.

У 2002 р. здійснив невдалу спробу пройти до Верховної Ради в 77-му окрузі (Запорізька обл.) як самовисуванець.

З грудня 2006 по 2008 рр. був заступником голови Запорізької обласної державної адміністрації, відповідав за питання фінансів, економіки, зовнішньоекономічної діяльності. У 2010 р. – перший заст. голови Запорізької ОДА.

З 2006 по 2019 рр. – депутат Запорізької міської ради, в останньому скликанні – керівник фракції партії «Наш край».

У 2010 рр. обирався секретарем міськради – після того, як достроково залишили свої посади його політичний противник, мер Запоріжжя Євген Карташов та секретар міськради Юрій Каптюх.

Більше місяця Кальцев був в. о. мера міста, але програв чергове змагання за крісло градоначальника представникові «Батьківщини», колишньому віце-губернатору Олександру Сіну. На думку політологів, перемогу Сіна зумовив конфлікт всередині Партії регіонів у Запоріжжі та протестний електорат, який голосував не стільки за Сіна, скільки проти Кальцева.

Проте Кальцев визнав поразку і за керівництва Олександра Сіна до 2012 р. залишився на посаді секретаря міськради. За його словами, функції в тандемі були розділені: «Мер займається оперативним управлінням містом, а я – залученням інвесторів і розвитком стратегії».

Чотири рази – у 2002, 2003, 2006 і 2010 рр. балотувався в мери Запоріжжя, але – безуспішно. За іншими даними, таких спроб було п’ять.

З 2008 по 2010 рр. Володимир Кальцев був помічником-консультантом на платній основі нардепа України від Партії регіонів Бориса Петрова. Раніше був помічником на громадських засадах у свого брата – народного депутата Сергія Кальцева.

У 2010 р. був в Запоріжжі довіреною особою кандидата в президенти Віктора Януковича.

У серпні 2019 р. став народним депутатом у Верховній Раді України IX скликання від партії «Опозиційна платформа – За життя», де посідав 24 позицію в списку. У парламенті увійшов до складу Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Член Української частини Парламентської асамблеї України та Республіки Польща, член групи з міжпарламентських зв’язків зі США.

Партійна діяльність

У 2003 р. Володимир Кальцев став членом Партії регіонів, у 2006 р. – головою міської партійної організації. Покинув лави «регіоналів» після втечі екс-президента Януковича у 2014 р. У 2015 р. очолив виконком Запорізької обласної парторганізації «Наш Край», очолював і міську організацію. У 2019 р. – керівник Запорізької обласної партійної організації партії «Опозиційна платформа – За життя», член Політичної ради партії.

Добробут і доходи

У 2009 р. офіційні статки Володимира Кальцева фінансові експерти оцінювали в $ 63 млн.

У декларації про майновий та фінансовий стан за вісім місяців 2019 р. Володимир Кальцев зазначив десять земельних ділянок в селах Придніпровському і Лукашеве поблизу м. Запоріжжя, чия загальна площа становить понад 1,05 га. Чотири ділянки належать самому декларанту, п’ять – дружині, ще одна узятий нею в оренду у сільради. Одна з ділянок площею 25 соток оцінюється в декларації у 2,34 млн грн.

У Придніпровському у самого Кальцева є будинок площею 402 кв. м (вартість – понад 2,4 млн грн), а у дружини – ну дуже просторий (846 кв. м!) «дачний» будиночок. Плюс квартира в Запоріжжі площею 146 кв. м. Декларант володіє 30-метровим садовим будиночком в с. Лукашеве, прибаним у 2017 р. за 130 тис. грн. Зазначені в декларації також нежитлові апартаменти в Ореанді (Велика Ялта) площею 118 і 144 кв. м.

Серед іншого коштовного майна – ювелірні вироби, три чоловічі годинники марок Breitling, Breguet, Bovet та жіночій Girard Perregaux. А також п’ять ювелірних наборів.

У родини є два автомобілі: чоловік керує престижним Mercedes Benz S500 2010 р. випуску, дружина - KIA Sportage 2017 р. випуску (вартість 617,4 тис. грн).

Зарплата Володимира Кальцева за звітний період в компанії «Олександр» становила 67,1 тис. грн, ройялті там же – 45 тис. грн. Світлана Кальцева отримала за рік в ЗНУ 71,4 тис. грн.

На банківських рахунках Кальцев зберігає $15 тис., €6,2 тис. та майже 75 тис. грн. У готівковій формі – $76,4 тис., €25,6 тис. та понад 685 тис. грн. Від «щедрот душі» народний депутат дав в борг у минулому році вагому суму – понад $3,8 млн. Але обізнані люди підозрюють: таким чином зручно пояснити в наступному походження грошей – «повернули борг».

Компанії, в яких бенефіціаром є Кальцев, виграли тендери на 54,5 млн грн.

Компромат і чутки

Впродовж останнього десятиріччя Кальцев був «нагороджений» журналістами та опонентами звучними та образливими «епітетами»: «будівельник повітряних замків», «авторитетний Манілов», «шахрай на адреналіні»...

Як у будь-яких публічних людей, пафосні заяви та фрази Володимира Кальцева не завжди корегуються з реальними справами та вчинками. Так, наприклад, в інтерв’ю на початку 2018 р. запорізькому кольоровому ілюстрованому журналу «VIP Club» Кальцев скептично оцінював свої перспективи як політика: мовляв, це не його шлях, і щоб це зрозуміти, «знадобилося 15 довгих витратних років».

«Слава Богу, що я програв останні вибори, – говорив він. – Занадто активно я протистояв системі. Пішов, коли зрозумів одну річ: перемігши, 80% свого часу витрачав би на руйнування. А я хочу створювати. Це більш слушно та швидко зробити шляхом бізнесу. Мої останні передвиборні плакати говорили: «Будуємо нове місто». Щоб втілити в життя це гасло-мрію, мені не потрібно ставати мером. Я роблю це просто зараз». Ймовірно, це пов’язано із ситуаціями, які потребують того чи іншого іміджу політика.

Подібні «непогодження» траплялися і раніше. Кальцев голосно «полишав політику» у 2012-му – нібито через конфлікт зі значним запорізьким бізнесменом і мафіозі Євгеном Анісімовим (клички «Онисим», «Клоун»), який за часів президента Віктора Януковича підпорядковувався другові президента «Юрі Єнакіївському» (Юрію Іванющенку) та вважався негласним господарем Запоріжжя, обклав даниною малий і середній бізнес міста і мав доступ до бюджету. Пізніше його було оголошено в розшук.

У 2014 р. Кальцев також говорив, що не збирається повертатися у політику, але зовсім скоро, після краху «рідної» колись Партії регіонів, став одним з активістів обласної організації партії «Наш край».Її «фронтменом» виступав нардеп і бердянський міні-олігарх Олександр Пономарьов. Подейкували, що цю партію «народили» в Києві, щоб в «протестних» регіонах «відтягувати» голоси у «Опоблока». Пояснював цей дисонанс Кальцев так: «Я мав на увазі, що не збираюся повертатися в політику особисто, але це не заважає мені на громадських засадах бути депутатом міськради». Гроші на вибори від цієї партії позичили в банку «ПУМБ» Ріната Ахметова – під заставу частини нерухомості та приватну корпоративну поруку за позичальників. Судячи з агіток, партія обіцяла тоді об’єднати «непоєднуване» – від комуністів і «регіоналів» до активістів Євромайдану і правих націоналістів.

Братів Сергія і Володимира Кальцева «жорсткі» ЗМІ пов’язували з тим, що в питаннях зловживань з бюджетними коштами міста та області вони діяли спільно з «Опозиційному блоком» і «Нової Політикою» і «не забували» земляків-нардепів з Бердянська – Олександра Пономарьова та Сергія Валентірова.

Ще один докір Кальцеву – прагнення під час перебування секретарем міськради та в. о. мера швидше набрати в оренду (під майбутні забудови та подальшу приватизацію) понад 30 га в Запоріжжі та передмістях, для чого на чолі земельної комісії ради поставили менеджера Кальцева – Романа Тарана.

Запорізькі незалежні мас-медіа називали Володимира Кальцева серед п’яти бізнесменів (включаючи володаря горілчаного заводу «Хортиця» Євгена Черняка), які «вибивали крісло» з-під Євгена Карташова – екс-губернатора Запорізької області (2001–2003) і мера Запоріжжя (2003–2010). «Регіонал» Карташов двічі випереджав однопартійця Володимира Кальцева на виборах міського голови. У 2003-му він отримав 49% голосів проти 27% у Кальцева, у 2006-му рахунок голосів був 30,5% : 24,5% на користь Карташова. Але згодом конфлікт з фракцією Партії регіонів змусив мера піти з цієї політсили.

Амбіційний бізнес-проект Кальцева «Запоріжжя. Сучасний центр міста» викликав хвилю протестів, пікетів і звернень екологів і громадськості. Вони були пов’язані, головним чином, з тим, що реалізація проекту загрожувала знесенню дерев у сквері Яланського і парку Пушкіна в безпосередній близькості від «Запоріжсталі». Активісти не вірили обіцянкам Кальцева про те, що зносити будуть лише окремі «проблемні» рослини, а зелена зона примножиться дорогими саджанцями з-за кордону. Тривожило їх і те, що після забудови території буде вкрай складно змінити орендаря, і квартал в центрі Запоріжжя буде «задешево» приватизований (як це неодноразово бувало). Побоювання викликали також можливі затори та проблеми з рухом на Соборному проспекті.

Сам Володимир Кальцев та його партнери не раз намагалися загасити пристрасті та переконати протестуючих в тому, що сквер і парк Пушкіна не зносяться, а будуть реконструйовані й оновлені (див. Розділ «Бізнес-проекти»).

У травні 2018 р. відбулися бурхливі громадські слухання щодо будівництва нового торгового центру в сквері навпроти ТЦ «Україна». Жителі Запоріжжя, як писала преса, проголосували проти проекту.

Однак вже у серпні 2018 р. на місці проекту в сквері Яланського було розпочато підготовчі роботи, знесено частину дерев, що викликало нову хвилю протестів. Тоді ж Апеляційний суд відмовив визнав законним рішення виконкому про видалення зелених насаджень на будмайданчику проекту і відмовив в позові проти будівництва одному з активістів. Після мітингу на підтримку проекту в серпні 2018 р. Кальцев призупинив роботи, надавши можливість опонентам від громадськості провести свою незалежну експертизу, і запропонував противникам будівництва сісти за круглий стіл, щоб «подолати недовіру і розбіжності».

Кальцев із вбитими тваринами здійняв галас та викликав обурення у соцмережах

«Найсвіжиший» скандал приніс неприємності Володимиру Кальцеву у 2019 р. Пов’язаний він з його... пристрастю до полювання. І не до звичайного – а до африканського сафарі! Дороге задоволення додало Кальцеву подвійну порцію адреналіну, коли він – тоді вже кандидат від партії «ОПЗЖ» на місце в парламенті – мав необережність викласти в соціальних мережах світлини себе (радісного й озброєного гвинтівкою з оптичним прицілом) поруч із вбитими «трофеями» – левом, левицями, слоном, антилопами та страусом ... У співтоваристві UAnimals представника «Опозиційної платформи – За життя» звинуватили в «насолоді смертю», і засумнівалися, що «любитель вбивати і хвалитися трупами здатний ухвалювати гуманні закони у Верховній Раді». Соцмережі взагалі вибухнули куди більш гнівними коментарями з ненормативною лексикою. Володимир Кальцев спробував порозумітися з журналістами: мовляв, фотосвітлинам – десять років, здебільшого на них – трофеї товаришів. А, крім того, сафарі, мовляв, дає фінансове підживлення Національним паркам, вбиваються старі тварини, що є корисним для збереження популяції. Кальцев  навіть заявив, що «зараз я б цього не робив». Але це майже не приборкало народного обурення.

Дивна історія приголомшила у квітні 2006 р. компанію «Олександр». Невідомі вбили одного з її директорів Володимира Разгуляєва – екс-директора КП «Запоріжжяводоканал». Вбивць – які працювали раніше в компанії охоронцями – міліція затримала через рік. Замовників не названо і не знайдено. Загадковим чином смерть Разгуляєва збіглася зі зникненням кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку в $28 млн. Кредитний портфель в $42,2 млн був схвалений у 1999 р. і призначався для масштабної реконструкції запорізького «Водоканалу» і будівництва очисних споруд.

Крім «європейських» грошей, $9 млн на благородні цілі внесло власне саме підприємство, $3 млн виділив бюджет міста і $2,2 млн пожертвували спонсори. Зрозуміло, що ЄБРР до цієї пори своїх грошей не побачив. Як не побачив ніхто й обіцяних грандіозних звершень. Хто і як «освоїв» таку суму – таємниця. ЗМІ пов’язують ці дві події між собою.

Раніше, у 2004 р., керівники мережі магазинів «Ритм» заявили про захоплення їх торгових об’єктів із застосуванням рейдерських схем. І звинуватили в цьому Володимира Кальцева. Скандал не згасав три роки, в результаті «Ритм» все ж таки став підконтрольним Кальцеву.

У 2017 р. у Кальцева трапилося серйозне «непогодження» заявлених в декларації доходів і вартості значних покупок і придбань. Протягом року у нього з’явилися новий будинок на березі Дніпра за 2,4 млн грн, дача за 180 тис. грн, три земельних ділянки за 2 млн 560 тис. грн та нове авто для дружини вартістю 617,4 тис. грн. Все це він примудрився купити в 56 разів «дешевше» - за 100 тис. грн (саме така сума доходу була вказана в декларації). Зрозуміло, решта – не задекларовані гроші.

Темою для мемов і іронічних колажів в Інтернеті стала необережно оприлюднена Кальцевим фраза, яку нібито сказав йому Янукович в припливі відвертості: «Ти не уявляєш, як я хочу, щоб всі побачили, що я – звичайна, нормальна людина».

Фотографії

Відео

Посилання

Сторінка в социальній мережі Facebook https://www.facebook.com/volodymyrkaltsev

Сторінка на сайті Верховної Ради: https://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/12612

Контактні дані:
Тел: (044) 255-45-48
Ел. пошта:  kaltsev@rada.gov.ua