Кожному третьому офісному працівнику доволі складно взяти літню відпустку хоча би на тиждень. Про це свідчать дані опитування, яке провів аналітичний відділ Міжнародного кадрового порталу .
Щоб отримати заслужений відпочинок, працівники змушені йти на ряд поступок — виконати значно більше роботи до відпустки, лишатися на зв'язку під час відпочинку, аби відповідати на питання колег і керівництва.
"Кожен четвертий зобов'язується виконати більше роботи до відпустки. А інколи навіть погоджується працювати віддалено. Кожен сьомий бере відпустку за власний рахунок. Рідко, але трапляються й радикальні методи — люди беруть фіктивний лікарняний, щоб відпочити, або ж звільняються. Останніх 6%", - говорить порталу "Знай" Катерина Мащенко, керівник експертно-аналітичного центру Міжнародного порталу із працевлаштування Headhunter .
Чиатайте також Що робити, якщо ви стали жертвою кібер-грабіжника
Найскладніше піти на відпочинок спеціалістам найнижчої ланки та керівникам відділів. Значно простіше отримати відпочинок на бажаний період топ-менеджерам.
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
"Це пов'язано з багатьма причинами. Одна з них — страх за нинішніх економічних умов втратити роботу. Нерідко люди бояться погіршити відносини з керівництвом. Адже наслідком цього може бути позбавлення премій, бонусів та інших заохочень. Та й узагалі жертвувати всім заради збереження роботи вже стало ментальною рисою українців. Ми робили свого часу дослідження, яке підтвердило це. 80% наших працівників готові заради хорошої роботи жертвувати найціннішим — здоров'ям і вільним часом у сімейному колі. Не кажучи вже про відпустку", - говорить спеціаліст.
Проблеми з отриманням відпустки найчастіше є у приватних установах. Їхні власники націлені на результат, що приносить прибуток. Тому вони й відпускають своїх працівників відпочивати лише тоді, коли мають впевненість, що відсутність людини ніяк не вплине на робочий процес.
"До речі, найменше проблем із виходом у відпустку в тих працівників, які є справжніми професіоналами, що затребувані на ринку праці. Їм не потрібно йти ні на які поступки. Начальство їх відпускає, аби в майбутньому не втратити", - пояснює Катерина Мащенко.
Нагадаємо, відповідно до вітчизняного законодавства, працівники, що відпрацювали на одному місці роботи 1 рік, мають право на щорічну оплачувану відпустку протягом 24 днів.