Сьогодні в "ГолосUA" пройшла прес-конференція "В Україну йде новий штам грипу: як захиститися від хвороби?". Учасники конференції розповіли про те, що чекає нас у зимовий період в зв'язку з прийдешньою епідемією гонконгського грипу, чи є від нього вакцина і як убезпечити себе від зараження.

Побороти гонконгський грип на даний момент здатні три вакцини різних виробників. Всі вони вже є в Україні, але громадянам поки недоступні, так як проходять процес перевірки та реєстрації. На думку головного лікаря Київського центру здоров'я Отто Стойки, в цьому році процес реєстрації занадто затягнувся, що може мати сумні наслідки для всіх, хто бажає отримати вакцину. Справа в тому, що зазвичай рекомендується вакцинуватися вже в жовтні-листопаді, тобто до епідемії, щоб організм за допомогою вакцини встиг виробити антитіла. На це зазвичай йде близько двох тижнів. І, як правило, вакцина доступна з вересня. Якщо в цьому році вона не з'явиться в строк, який в принципі майже пройшов, то вакцинація може втратити сенс - епідемія вже вируватиме.

Читайте також: Гонконгський грип: чим загрожує поява віруса-мутанта

"Цієї зими ми очікуємо штам H3N2 "Гонконг", який з'явився в 2014 році. Що характерно для вірусів H3N2 - це те, що за рівнем захворюваності вони викликають більш інтенсивні епідемії, ніж інші. Тобто людей може захворіти більше, ніж в минулому році. Багато важких випадків не буде, але у літніх людей, у маленьких дітей і у тих, хто вперше стикається з таким вірусом, можуть бути ускладнення, переважно у вигляді пневномій. Ці групи ризику для H3N2 повинні бути захищені найбільше. Зазвичай вірус H3N2 робить нам сюрпризи під Новий рік, але його циркуляція може початися і почнеться, з високим ступенем ймовірності, вже в грудні ", - повідомила зав. відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Громашевського Алла Мироненко.

На думку експертів, з вакцинацією справи в Україні йдуть вкрай сумно, і чим далі, тим гірше. Якщо перед зимою 2014-2015 рр. вакцинацію від грипу пройшло близько мільйона українців, то в минулому році - всього 129 тисяч чоловік. По Києву відсоток вакцинованих був всього 0,2-0,5%. При цьому нижнім порогом у всьому світі вважається 20% населення, що пройшло вакцинацію. У США щороку її проходять в середньому 46% громадян. Так що і смертність там куди нижче.

Популярні новини зараз

Реінкарнація "Славути": оновлений ЗАЗ може втерти носа навіть преміальним іномаркам

Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня

Показники лічильника вже не аргумент: українців змушують платити за світло більше, ніж "накрутили"

Готуйте документи: "Укрпошта" розпочинає виплати до 3 тисяч гривень

Показати ще

Таке ставлення громадян до цієї процедури вже призвело до того, що в минулому році каліфорнійський грип вбив близько чотирьох сотень українців. На думку Алли Мироненко, українці просто халатно ставляться до свого способу життя під час епідемій, особливо це важливо для людей з групи ризику: діабетиків, людей з ожирінням, вагітних жінок, людей похилого віку і малолітніх дітей. Так, в минулому році був випадок, коли від грипу померла вагітна дівчина, яка всього лише сходила до церкви. А там багато людей, тісне приміщення - ідеальне середовище для вірусу.

Читайте також: Україну чекають епідемії через дефіцит вакцин

Наостанок Отто Стойка і Алла Мироненко дали громадянам кілька цінних порад про те, як боротися з прийдешньою заразою.

1. Менше шансів захворіти у того, хто веде здоровий спосіб життя. Необхідно стежити за гігієною, справно харчуватися і не допускати перевтоми. Регулярно промивати носоглотку. Не зайвим буде і загартовуватись. Особливо добре це зміцнює імунітет дітям. Ні, в ополонку кидати дитину не треба, але можна кожен день мити руки, ноги і обличчя холодною водою.

2. Якщо у вас є хронічні і недоліковані хвороби, то краще долікувати їх до початку епідемії. Для хронічних - максимально послабити. Грип, в разі чого, посилить всі захворювання, які вже є в організмі.

3. Забудьте про антибіотики і жарознижуючі препарати. Антибіотики, по-перше, не допоможуть побороти віруси, по-друге, вб'ють мікрофлору печінки і кишечника. Вони використовуються тільки в тому випадку, якщо слідом за грипом, як ускладнення, пішли якісь бактеріальні захворювання. Жарознижуючі варто приймати тільки тим, у кого є серцево-судинні та інші захворювання, при яких підвищена температура тіла може бути смертельно небезпечна. Якщо організм нормально переносить високу температуру, то не треба її збивати, нехай імунітет працює. Взагалі, варто всіляко уникати самолікування і якомога швидше звертатися до лікаря, якщо захворювання протікає важко. З 400 померлих від грипу в минулому році, велика частина - люди, які звернулися в лікарню занадто пізно. Допомогти хворому найпростіше на 1-2 день хвороби.

Читайте також: В Україні найбільший рівень не вакцинованих дітей

4. З усіх специфічних препаратів, які доступні в аптеках і допомагають лікуватись від грипу, в Україні є всього два: Таміфлю (озельтамівір) і Реленза (занамівір). Проте, їх краще всього приймати за рецептом лікаря, і тільки якщо хвороба протікає у важкій формі.

5. Основні симптоми, за якими можна зрозуміти, що ви захворіли на грип: різке підвищення температури тіла до 38-39 градусів, головний біль, біль в м'язах і суглобах, біль за грудиною. Такі вторинні симптоми, як кашель, біль у горлі і нежить, з'являються вже починаючи з другого дня хвороби. Так що, якщо у вас з кашлю і нежиті все почалося, то, швидше за все, це не грип, а інше респіраторне захворювання, трошки легше. Втім, все одно треба бути напоготові.

Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам не захворіти на гонконгський грип та прожити цю зиму гарно і спокійно. Будьте здорові.