Сьогодні 50 років виповнюється відомому математику Григорію Яковичу Перельману, який довів гіпотезу Пуанкаре та відмовився від запропонованого за це мільйона доларів. Що ми знаємо про геніального математика? Чому він відмовився від грошей і живе самітником? У чому важливість доведеної ним гіпотези? Портал "Знай" спробував дати відповіді на ці питання в день народження вченого.

Дивний геній

Григорій Якович Перельман народився 13 червня 1966 року в Ленінграді. Відвідував фізико-математичну школу і математичний гурток, де його обдарованість відзначали вчителі та інші учні. При цьому Григорія вважали дивним, але вже тоді розуміли, що це безпосередньо пов'язано з його обдарованістю. Після школи Перельман вступив на математико-механічний факультет Ленінградського державного університету, який закінчив на "відмінно".

У 90-ті, коли стало зрозуміло, що, будучи кваліфікованим вченим, грошей країні, що в розвалюється, не заробиш навіть на хліб з маслом, Перельман поїхав в США. Хоча, з огляду на те, що і в Штатах він жив неймовірно аскетично, харчуючись хлібом, сиром і молоком, не бідність штовхнула його до еміграції, а відсутність можливості спокійно займатися своєю улюбленою справою - математикою. Саме в США в 2002-2003 роках він і опублікував серію досліджень, які по суті були доказом гіпотези Пуанкаре.

Що таке гіпотеза Пуанкаре і чому за неї платили мільйон?

Популярні новини зараз

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Що ж це за гіпотеза така, що за неї дають такі гроші? Безпосередньо формулювання гіпотези Пуанкаре звучить так:

"Будь-яке єдинзв'язне компактне тривимірне різноманіття без краю гомеоморфним тривимірної сфері".

Як ви можете зрозуміти, з цієї фрази ви нічого зрозуміти не можете. Ми попросили математика Віталія Козлова пояснити її суть максимально простою і доступною мовою.

"Для початку треба сказати, що гіпотеза Пуанкаре тісно пов'язана з іншою, навіть більш важливою для науки, на мою скромну думку, гіпотезою Терстона (вона ж гіпотеза геометризації). Перельман довів обидві.

Але, повернемось до Пуанкаре. Пояснити його гіпотезу простою мовою можна, але базові знання з математики вам все одно будуть потрібні. Ось є у нас куля - геометрична фігура. Вона тривимірна. У неї є поверхня - сфера, вона двомірна. Ця двомірна сфера складається з точок тривимірного простору, які рівновіддалені від центру кулі. Але сам центр, само собою, лежить поза сферою.
Це все ми можемо легко зобразити на папері графічно. А ось тривимірну сферу - вже не так просто, так як ми не мислимо в чотирьох вимірах. Але в теорії, за допомогою формул і розрахунків, ми може уявити собі тривимірну сферу в чотиривимірному просторі.

Йдемо далі. "Єдинзв'язне компактне тривимірне різноманіття без краю" - це і є, простіше кажучи, наш Всесвіт. А термін "гомеоморфним" можна розуміти як "дуже схожим" або "не можна відрізнити від". Таким чином, суть гіпотези полягає в тому, що наш Всесвіт, будучи єдинзв'язним компактним тривимірним різноманіттям без краю - це не що інше, як тривимірна сфера", - пояснив нам експерт.

Важкувато, звичайно, навіть на найпростішому рівні. Головне просто зрозуміти, що доведення гіпотези Пуанкаре важливе не тільки для математиків, але і для фізиків, астрономів і багатьох інших вчених. Саме тому Перельману і пропонували мільйон, але він від нього відмовився.

Чому Перельман цей мільйон не взяв?

На цей рахунок є різні думки.

По-перше, відразу після публікації робіт Перельмана, група китайських вчених на чолі з Яу Шінтуном звинуватили його в плагіаті і повідомили, що повне дооведення гіпотези Пуанкаре є тільки у них. Це в підсумку виявилося наклепом і вони змушені були відмовитися від своєї заяви. Є ймовірність, що Перельман просто вирішив, що наукове співтовариство має засудити китайських вчених. А коли співтовариство промовчало - в знак протесту відмовився від грошей.
По-друге, Перельман відзначав, що його робота була б неможлива без математика Річарда Стрейта Гамільтона, а так як його обійшли, то і сам Григорій Якович грошей не взяв.

По-третє, у отримання премії є певна процедура. Перельман відразу опублікував результат своєї роботи в інтернеті, замість того, щоб відіслати в якийсь із солідних наукових журналів. Це йому пробачили, але все одно було необхідно пройти багато бюрократичних процедур, заплатити чимало податків і випустити доказ гіпотези на папері великим тиражем за свій рахунок. Аскетичний Перельман вирішив, що у нього нема часу і бажання займатися всім цим, а непогано він жив і без мільйона.

Нам здається, що на рішення вченої могли вплинути всі ці фактори, які і привели його до рішення, який викликало резонанс не тільки науковому співтоваристві, але і в народі.

Що вчений робить зараз?

Спочатку майже зник. Потім виявилося, що Перельман живе з мамою у Санкт-Петербурзі. З пресою не спілкується, дивує папараці своїм зовнішнім виглядом. Від пропозиції стати членом Російської академії наук, Григорій Якович відмовився, грошей від різноманітних фондів теж не взяв. Займається наукою, як і раніше. Зокрема, відомо, що він співпрацює з низкою шведських університетів і періодично буває в Швеції. 50 років - це явно не вік для великого вченого, так що не виключено, що Перельман ще здивує нас новими відкриттями і доказами.

Народний фольклор про Перельмана

Людей настільки здивувала відмова небагатого вченого від значної суми грошей, що за мотивами цієї події було зроблено чимало фотожаб, фейкових інтерв'ю, в який "Перельман" повідомляв, що управляє Всесвітом і іншого народної творчості. На окрему увагу заслуговують прислів'я і нові слова, які на якийсь час увійшли в ужиток користувачів інтернету. Деякі користуються ними досі.

"Ділити Перельману мільйон" - як шкуру невбитого ведмедя, ділити щось, чого немає в наявності.

"Потрібно, як Перельману мільйон" - тобто зовсім не потрібно.

"Мільйон Перельману пропонувати" - наполегливо займатися чимось абсолютно марним.

"Шукати Перельмана" - шукати те, що знайти неможливо або дуже важко, як голку в стозі сіна.

"Дати Перельмана" - зробити якийсь несподіваний вчинок.

"Перельману" або "Піти по перельманови гриби" - зникнути, перебувати в невизначеному місці, бути недоступним для особистого спілкування.