Нацбанк опублікував вимоги фінансового моніторингу, який передбачає розширення переліку підозрілих фінансових операцій в Україні. Відповідно до нього, банки зобов'язані інформувати Держфінмоніторинг при дивних перерахунках коштів.
"Це якщо людина із невеликою зарплатою купує автомобіль чи квартиру. Або, скажімо, хтось переводить 100 тисяч гривень на окуповану територію. Звісно, що потрібно одразу перевірити походження цих коштів і людей, які здійснюють такі операції. Така норма діє в усьому цивілізованому світі. Головне, щоб і в нас її запустили, як слід і не спотворили", - пояснює порталу "Знай" Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
До ризикових операцій будуть зараховувати регулярні платежі із одного рахунку на інший. А також використання банківського рахунку не за призначенням. Підозру викликатимуть, у першу чергу, перерахунки на суму понад 150 тис. грн.
"З одного боку норма виявлятиме фінансових злочинців і тих, хто ухиляється від податку. А з іншого, вона призведе до ще більшого занепаду банківської системи. Адже більша частина банківських клієнтів може перейти в тінь", - говорить порталу "Знай" Володимир Марченко, аналітик консалтингової компанії AFS.
Читайте також Водії в шоці: у вересні пальне знову подорожчає
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
За його словами, багато приватних підприємств можуть перейти від обслуговування зарплатних проектів банками до фізичної видачі грошей у своїй бухгалтерії. Крупні угоди при купівлі нерухомості також можуть стати готівковими.
"Люди робитимуть все, аби їх не запідозрили у підозрілих операціях. Тому слід очікувати у недалекому майбутньому відтік клієнтів з банківської системи", - пояснює спеціаліст.
На його думку, подібний державний контроль потрібен, але його треба було вводити пізніше.
"Спочатку владі слід було б провести податкову реформу й створити всі умови, щоб людям було вигідно платити податки й мати офіційні зарплати. А вже потім запроваджувати різноманітні фінансові моніторинги", - каже Володимир Марченко.
Нагадаємо, у кінці лютого НБУ просив фінустанови блокувати платіжні картки своїх клієнтів, які ймовірно отримують прибутки сумнівного походження