Вчені США і Великобританії під час спільного дослідження знайшли нові докази гіпотези про те, що посуха призвела до загибелі цивілізації майя.

Про це повідомляє Naked science.

На думку дослідників, посуха, яка накрила Юкатан між 800 і 1000 роками, стала причиною стрімкого скорочення чисельності майя. Цілі міста в ті часи залишилися без своїх жителів, і незабаром на їх пустельних вулицях зашуміли ліси.

У процесі дослідження вченими були вивчені відкладення гіпсу, а також зміст в осадових породах на дні лагуни Чічанканаб ізотопів кисню. Ці маркери зазвичай використовуються для визначення кількості опадів, що випали, адже більш важкі ізотопи випаровуються повільніше, а їх зростання свідчить про тривалу посуху. Аналогічна картина і з гіпсом, який утворюється під час пересихання озер, води яких насичені солями сірки.В епоху розквіту цивілізації майя лагуна перебувала в самому центрі їх поселень. В результаті дослідження з'ясувалося, що посуха панувала в цій лагуні приблизно з 800 по 950 рік.

За цей період рівень опадів скоротився вдвічі, а в деякі роки на 70%. Цивілізація майя процвітала, спираючись в основному на успішне сільськогосподарське виробництво завдяки складній системі іригації. А сильна і тривала посуха стала причиною її занепаду.

Популярні новини зараз

Українців почнуть жорстоко перевіряти: кому варто приготуватися

На землю чекають удари руйнівної магнітної бурі: нагряне вже ось-ось

Українські пенсіонери отримають доплати за стаж: у кого зростуть виплати вже цього літа

Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей

Показати ще

Зростання і добробут населення майя забезпечувалися вирощуванням гарбуза, кукурудзи і бобів протягом сприятливого кліматичного періоду за допомогою розвинених сільськогосподарських технологій та іригації. Але в тяжкі посушливі роки чисельність населення зменшилася на 90%. А ті, хто вижив, розчинилися в джунглях.

Разом з тим варто відзначити, що майя і ацтеки, як відомо, були двома найбільшими цивілізаціями Центральної Америки до прибуття туди колонізаторів зі Старого Світу.

Імперія майя з'явилася раніше ацтекської і пережила її на кілька сотень років. Так, за останні дві тисячі років вона зазнала кілька великих злетів і падінь, що мало не залишили від неї і сліду.

Але вона як і раніше жива і знайшла своє відображення в звичаях народів, які населяють півострів Юкатан.

Не дивлячись на те, що їх цивілізація була майже знищена, у багатьох сільських районах Мексики і Гватемали культура і мова майя зберігаються із завидною впертістю. Ось хто дійсно піклується про своє коріння.

За останніми підрахунками, близько семи мільйонів нащадків тих самих майя як і раніше живуть на півострові Юкатан.

Цікавим є той факт, що колумбійські майя серйозно ставилися до фізичних особливостей своїх дітей і часто хотіли їх зробити краще, ніж вони є. Матері притискали дощечки до лоба своїх нащадків, щоб розгладити їх.

Також в звичаї було вішати перед очима дитини який-небудь предмет, щоб розвинути у малюка косоокість - це була ще одна риса, що підкреслює благородне походження.

Майя - загадкова і велична цивілізація. Документальний фільмНагадаємо, в Біблії знайшли дату кінця світу.

Як повідомляв "Знай.ua", археолог розгадав код Майя.

Також "Знай.ua" писав, що в Біблії знайшли точну дату кінця світу і цей день дуже близько.