США депортували до Німеччини колишнього наглядача концтабору Травники Якова Палія. Він був одним з найвідоміших нацистських злочинців, які до останнього часу перебували на території Сполучених Штатів: через відсутність у нього будь-якого громадянства влада не могла депортувати Палія протягом 15 років.

Яків Палій народився в 1923 році в селі П'ядики на території Польщі (зараз входить до складу Західної України) в українській родині.

З 1943 року він працював наглядачем у концтаборі Травники, в якому в рамках операції "Рейнхард" були вбиті тисячі євреїв, а потім ніс службу в одному з батальйонів СС. У таборі Палій служив у озброєній охороні, а одного разу перешкодив втечі ув'язнених, які пізніше були розстріляні.

Популярні новини зараз

Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей

Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція

Показати ще

У 1949 році Палій приїхав в США і на підставі чинного тоді Закону про переміщених осіб, покликаного допомогти біженцям з Європи, залишився там жити. У 1957 році Він отримав американське громадянство.

У 1989 році інший охоронець табору Травники упізнав Палія, після чого спеціальний відділ Мін'юсту США, що займається пошуком нацистських злочинців, почав розслідування його діяльності. У 2001 році Палій підтвердив чиновникам своє нацистське минуле. Він стверджував, що співпрацював з СС не з власної волі, а під загрозою смерті.

У 2003 році суд визнав Палія винним у військових злочинах і позбавив його американського громадянства, а роком опісля було винесено рішення про його депортацію. Але зробити це не вдалося — Польща і Україна, відмовилися прийняти його, а німецьким громадянином він ніколи не був.

Після приходу в Білий дім Дональда Трампа американські власті посилили дипломатичну роботу по видворенню Палія: як розповів посол США в Німеччині Річард Гренелл, що зайняв цю посаду на початку 2018 року, Трамп, відправляючи його в Берлін, назвав питання депортації пріоритетним.

Після декількох місяців активних переговорів влада Німеччини погодилися взяти Палія, підтвердивши свою "моральну відповідальність" за злочини пособників нацистського режиму.

Раніше портал "Знай.uа" писав про те, що одіозний міністр Муссоліні привітав з днем народження.