17 липня літак рейсу Малайзійських авіаліній був збитий в небі над Східною Україною. Всі 298 пасажирів та команда загинули, включаючи 80 дітей.
Ця страшна трагедія вивела війну на сході України зі статусу регіональної проблеми. Події в Україні стали набагато ближчими для світової міжнародної спільноти.
Уряди держав, які втратили своїх громадян під час катастрофи, створили Спільну слідчу групу, яка дійшла висновку, що літак збили з "Бука", розташованого на території підтримуваних Росією сепаратистів. Незалежні журналістські розслідування прослідкували за переміщенням пускової установки з Росії до України і назад до Росії, а також відслідкували людей, які управляли установкою. Міжнародна слідча група погодилась з цими висновками. Після цього прийняли колективне рішення про розгляд справи в Нідерландах.
Прокремлівські ЗМІ з самого дня трагедії фабрикували і поширювали ряд неправдивих повідомлень, щоб замулити воду і створити хибне враження про відсутність ясності, повідомляє StratCom.
Вони не припиняють це робити і зараз. На початку липня різні прокремлівські видання повідомили про те, що нібито є нові документи і свідчення, які доводять, що MH17 збили українські збройні сили в ретельно спланованій операції. Красномовно те, що російські ЗИІ пишуть про висновки Спільної слідчої комісії лише як про версію, зазначає EU StrattCom.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
"Шокує як Росія намагалась поширити брехню про збиття MH17," - написав колишній міністр Швеції Карл Більдт в Twitter про підбірку неправдивих новин, зроблену EU StratCom.
Перелік брехливих версій і теорій, які висовували прокремлівські медіа, довгий і включає таку дезінформацію:
- Український винищувач діяв в районі катастрофи, що, немов би підтвердив іспанський диспетчер (Россія/Вєсті)
- Українські збройні сили хотіли збити літак Путіна. (Lifenews)
- Україна наказала літаку знизитись перед катастрофою. (Lifenews)
- Місцеві свідки кажуть, що трупи виглядали "несвіжими", і припускали, що літак завантажили трупами в Амстердамі. (Русская вєсна)
- MH17 був рейсом MH370, зниклий в березні 2014 року в Азії. Заява ґрунтувалась на брехні про те, що родичів вбитих на МН17 не було встановлено (News2)
Уряд Росії також висував різні версії, серед яких:
- В липні 2014 року Міністерство оборони Росії надало радарні зображення, стверджуючи, що український реактивний літак перебував поблизу МН18, і що Україна перемістила "Бук" ближче до зони конфлікту.
- Через два роки, Міністерство оборони Росії надало протилежні радарні зображення. Щоб підтвердити брехливі історії, Кремль використовував зображення, оброблені в PhotoShop.
Більше ніж колись, стає очевидним, наскільки легко створювати та поширювати дезінформацію, і наскільки необхідно доносити правду про війну в Україні, - зазначає StratCom.