Рівно 18 років тому відбулася подія, яка сколихнула весь світ та перетворила 11 вересня в номінальну дату і символ однієї з найбільших трагедій в історії людства.
Трагедія сталася 11 вересня 2001 року. Тоді члени терористичної організації Аль-Каїда захопили чотири пасажирські авіалайнери. Два з них врізалися у вежі нью-йоркського Всесвітнього торгового центру, ще один був спрямований у будівлю Пентагону. Пасажири і екіпаж четвертого літака спробували перехопити керування у терористів - в результаті лайнер впав в поле в штаті Пенсільванія.
Цей теракт став найбільшим в історії за кількістю жертв. Адже окрім 19 терористів, майже три тисячі сімей втратили своїх близьких. Загибель половини з них досі не підтверджена навіть ДНК-аналізами — настільки сильно обвалилися вежі-близнюків.
У перші десять хвилин трагедії в службу порятунку надійшло три тисячі дзвінків, лінії були перевантажені, але ті, хто зміг у цьому страшному сні додзвонитися до своїх рідних, залишили їм найцінніший подарунок — звук свого голосу, йдеться на сайті “Super”
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
“Привіт, мам. Ти, напевно, вже чула: в сусідню будівлю врізався літак. Як розумієш, я живий, але мені, звичайно, страшно. Я бачив, як хлопець вистрибнув з вікна 91-го поверху і летів вниз, уявляєш? Подзвони, як зможеш, я буду тут. Думаю, я тут надовго застряг... Люблю тебе”, - 24-річний Бред Фэтчет залишає повідомлення своїй мамі Мері відразу після того, як врізався в Північну башту перший літак.
“Я...милий, послухай уважно. Я в літаку, який захопили, дзвоню тобі з нього. Я тебе люблю. Будь ласка, передай дітям, що я їх дуже сильно люблю. Пробач, милий... Не знаю, що сказати. Троє чоловіків захопили літак, розгорнули його...я чула, що один літак вже врізався в башту. Сподіваюся, я ще тебе побачу. Я тебе люблю. Поки що” – розмова пасажирки літака, яка зателефонувала своєму чоловікові.
«Мама, в нашу будівлю врізався літак. Зі мною все добре, я в безпеці, але тут дуже багато диму. Я просто хочу сказати, як сильно тебе люблю. Я подзвоню тобі, коли все закінчиться, гаразд, мам?», — ледь чутно промовляє Стівен тремтячим голосом. Разом із шістьма колегами Стівен робить все можливе, щоб вибратися на дах крізь вогонь і дим, але всі двері заблоковано. Вони повертаються і знаходять укриття на 88-му поверсі, в офісі з одним телефоном, який вони передають по колу, щоб по черзі попрощатися з рідними. Близькі намагаються ще раз з ним зв'язатися, але марно: вежа зовсім скоро впаде, Стівен не встигне знайти вихід. Мама пропустила останній дзвінок сина і послухає його повідомлення голосової пошти пізніше, разом з проханням чоловіка ні в якому разі не вмикати телевізор.
«Я просто хотіла сказати, що я тебе люблю і що застрягла в цьому будинку в Нью-Йорку. Тут скрізь дим. Просто знай, що я люблю тебе назавжди», — Меліса крізь сльози видавлює з себе слова, додзвонившись до свого чоловіка Шона. Вони без розуму один від одного і одружені лише рік, а ця розлука не повинна була стати довгої: Крейда поїхала у відрядження на один день, щоб перевірити роботу відділу компанії на 101 поверсі Північної вежі Всесвітнього Торгового Центру. Тепер всі три сходи в башті знищені вибухом, Меліса опинилася в пастці трьома поверхами вище місця удару без надії на порятунок. У 10:28, через годину після дзвінка Шону, її не стало.
Пожежний Уолтер Хайнс їде до Південної вежі і ще гостріше, ніж будь-яка людина, що стежить за страшною трагедією біля екрана телевізора, відчуває, наскільки все серйозно. Перш ніж увійти в палаючу будівлю, він дзвонить дружині і м'яким, пригніченим голосом каже: «Ронні, це я. Хотів сказати, що я люблю тебе і дівчаток, і передай мамі теж. Ми біля Торгового Центру, туди врізався другий літак. Я люблю тебе, пізніше поговоримо». Ронні називає це повідомлення його останнім подарунком своїм дочкам і часто переслуховує: голос Уолтера завжди її заспокоював.
«Тут пожежа. Я тебе люблю, і передай Ніколь, що я її люблю. Не знаю, чи виживу я... Я так сильно вас люблю». 35-річний ріелтор Джим тільки що отримав нову роботу в іншій компанії і 11 вересня збирався в останній раз зайти в офіс на 86-му поверсі Північної вежі, щоб забрати свої речі. Після вибуху він ніяк не може додзвонитися вагітній дружині і залишає повідомлення для Джилл і їх дворічної дочки Ніколь. Джим все-таки встигне почути її голос: перелякана Джилл зателефонувала чоловікові, поки вежа доживала свої останні хвилини перед падінням, і той відповів спокійно і впевнено. «Так, мила, тут пожежа. Все буде добре, обіцяю». З-за уламків з верхніх поверхів Джим опинився в пастці: шансу стримати обіцянку він так і не отримав.
Минулу ніч Ніл провів на роботі і принципово не став піднімати трубку розривається від дзвінків телефону, йому дуже сильно хотілося спати. «Ніл, це Брайан. У торговому центрі пожежа, я всередині. Я не можу дихати. Просто...скажи всім, що я їх люблю», — промовив у голосовому повідомленні його брат. Ніл збереже цю запис на плеєрі і всіх своїх жорстких дисках: вона додасть йому сил, хоч і завжди буде нагадувати про почуття провини за те, що в своєму останньому дзвонику брат почув лише довгі гудки і сигнал автовідповідача.
«У сусідньому будинку був вибух. Не хвилюйся, зі мною все нормально», — чує Мириэм від свого чоловіка Шиммі, для якого цей робочий день стане останнім. Шиммі прямує до виходу, але не встигає вибратися: у вежу врізається другий літак, єдиний шлях назовні тепер заблокований. Шиммі в розпачі слухає інструкції свого кращого друга з телефонної трубки: «Візьми рушник, дихай повільно через нього. Заспокойся. В крайньому разі розбити вікно, щоб впустити трохи повітря. Твої дочки ще сплять, нічого не знають. Говори зі мною». Шиммі робить ще кілька дзвінків додому, поки в 9:59 ранку останній з них не переривається вигуками і звуком падаючих уламків Південної вежі, що забрали життя тисячі цивільних і пожежників.
Через роки почуття безвиході навіть від найжахливіших трагедій притупляється, а біль стає менш пронизлива: дивитися старі відеозаписи, на яких руйнуються вежі-близнюки, все ще страшно, але, на щастя чи на жаль, стадія прийняття неминуча. Особливо, якщо все, що ми знаємо про 9/11, зводиться до сухих цифр, вже не викликає бурю образи, обурення і гірких сліз, і фотографій куп каменів, під якими поховані 2,753 незнайомих людини. Однак сприйняття кардинально змінюється, коли в голові звучить голос. Той, що забувається першим, і той, що змусить нас пам'ятати вічно. Вдова Шиммі, як і сотні інших людей, була вдячна за можливість в останній раз почути чоловіка і точно знає, який урок нам варто засвоїти назавжди: «Я б хотіла, щоб люди зрозуміли, що життя коротке. Ніколи не знаєш, коли втратиш своїх близьких. Любіть їх кожну хвилину. Тільки це має сенс».
Як повідомляв раніше портал Знай.ua, влада показала нелюда, який влаштував теракт у Великдень на шрі-Ланці.
Також портал Знай.ua писав, що опубліковано моторошний маніфест новозеландського терориста