Сьогодні важко уявити життя без інформаційних технологій, і той факт, що написані кимось комп'ютерні програми можуть впливати на наші рішення, викликає все більше занепокоєння.
Про це повідомляють ЗМІ.
Але чи дійсно алгоритми представляють для нас основну загрозу? Чи знаєте ви, що незнайомі люди прямо зараз відбирають для вас повідомлення про події, вирішуючи за вас, що гідно вашої уваги, а що - ні?
Як виявилося, для відбору новин, які побачать або не побачать користувачі, Facebook використовує команду редакторів. І як це не парадоксально з точки зору людей, які звикли скаржитися на упередженість, проблема ситуації з живими редакторами полягає саме у відсутності прозорого алгоритму: найвпливовіша платформа для обміну інформацією "на око" вибирає те, що побачать користувачі.
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Ручна вибірка
По-перше, наявність найманих редакторів шкодить "ілюзії неупередженого ранжирування новинних матеріалів". По-друге, можлива упередженість "кураторів розділу новин" не менш імовірна, ніж упередженість програмного забезпечення. Вони не мають чітких інструкцій і змушені керуватися розмитим поняттям "популярні новини", виконуючи при цьому жорсткі кількісні норми щодня.
Іншими словами, Facebook вручну фільтрує новини та інформацію, використовуючи узагальнюючі заголовки на кшталт "популярних новин" або критерії на кшталт "актуальності", причому найчастіше користувачі й гадки не мають про те, як відбувається процес відбору. А адже це дуже важливо, тому що навіть незначна зміна методу відображення відомостей може вплинути на нашу поведінку.
Екскурс в психологію
Щоб зрозуміти, чим це загрожує, розглянемо такий винахід психологів, як технологія "підштовхування", якій широко користуються уряди і організації по всьому світу.
Вона полягає в тому, щоб непомітно підказувати людині, як йому слід поводитися. Показовим прикладом у даному випадку служить презумпція згоди на донорство органів: для їх вилучення потрібно не наявність згоди людини, а відсутність письмової відмови. Однією цієї презумпції досить для того, щоб істотно збільшити кількість донорів.
Що в цьому поганого? Критики технології відзначають, що люди поступово розучуються робити поінформований вибір.
За словами журналіста Ніка Херкеуея, мета "підштовхування" полягає не в тому, щоб пояснити те чи інше питання і підстроїти політику під волю народу, а в тому, щоб привести волю народу у відповідність з потрібною політикою.
"Вибір - це навичка, звичка, навіть невелика зміна архітектури мозку. І щоб його відточувати, потрібна практика", - вважає він.
Росія планує заборонити використання Facebook
Нагадаємо, у Telegram з'явився прокачаний клон.
Як повідомляв "Знай.ua", помилка в рекламі позбавила москвича сну.
Також "Знай.ua" писав, що Apple випустить бюджетний iPhone.