«Ми глибоко засмучені тим, що сьогодні нашого батька не стало. Це був дійсно великий вчений і просто надзвичайно сильна людина. Спадщина нашого батька буде існувати ще довгі роки, а його завзятість, сміливість і гумор надавали натхнення багатьом людям по всьому світу». З такою заявою сьогодні виступили Роберт, Люсі і Тімоті, діти одного з найвидатніших розумів сучасності – Стівена Хокінга.

Сьогодні, 14 березня у своєму будинку в англійському Кембріджі фізик-теоретик, всесвітньо відомий популяризатор науки і просто геній помер на сімдесят сьомому році життя.

Стівен Хокінг: біографія

8 січня 1942 року в Оксфорді в сім'ї дослідника медичного центру в Хампстед (район в Лондоні) Френка і його дружини Ізабель – секретаря того ж центру, на світ з'явився хлопчик, якого батьки назвали Стівеном.

Ще з самого дитинства хлопчик виявляв жвавий інтерес до всього. Як і чому воно працює. Стівен намагався досліджувати все, що попадалося йому під руку: годинник, радіо. Правда, розібрати-то він завжди міг, а от назад зібрати механізми ще не вдавалося. У школі від друзів і вчителів допитливий хлопчик отримав дуже характерне прізвисько - Ейнштейн. Але незважаючи на все це, Стівен в школі не відзначався. Мало того, в класі він був одним з найгірших учнів по успішності. Погані оцінки погрожували залишити Стівена без стипендії для вступу до університету. На щастя, коли Хокінг здавав іспити на стипендію, то отримав відмінно з фізики. Це і допомогло йому стати студентом Університетського коледжу в Оксфорді.

Популярні новини зараз

Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

В Україні помітно перерахували тарифи: яка послуга у 2024 році виявилася "золотою"

Показати ще

Стівен Хокінг в молодості

Тут вчений зміг розкрити свій майбутній потенціал. Хоча перші роки навчання Стівен явно нудьгував. А вся справа в тому, що він з легкістю вирішував такі завдання, які всім іншим студентам були явно не по плечу. Працездатність молодої людини вражала не тільки однолітків, але і багатьох маститих викладачів. Математичні завдання він міг вирішувати годинами без перерви. Стівен був живим, дотепним і популярним студентом коледжу. У ці роки він цікавився класичною музикою, з літератури найбільше любив наукову фантастику. Крім того, Хокінг відзначився і на спортивному поприщі. Так, він зумів зібрати веслову команду і вважався одним з головних лихачів і сміливців на воді.

Після трьох років навчання в Університетському коледжі для продовження навчання він перейшов в Кембридж. У двадцять чотири роки Хокінг отримав звання доктора наук (ступінь Ph.D.). Тема його дисертаційної роботи - «Властивості розширюються всесвітів».

Стівен Хокінг: хвороба

Перші ознаки хвороби проявилися, коли Хокингу був всього двадцять один рік. Тоді лікарі поставили йому діагноз бічний аміотрофічний склероз, також відомий як хвороба моторних нейронів або хвороба Лу Геріга. Хокінг був шокований тим, що невиліковно хворий. Мозок переставав віддавати накази всьому тілу. Лікарі тоді давали йому всього пару років життя. Однак лікарі незабаром виявили, що хвороба прогресує не так швидко, як вони припускали.

Протягом десятиліть це захворювання поступово паралізувало молодого вченого. На заняття в університет Стівен спочатку ходив на милицях. З кінця 1960-х років вчений пересувався в інвалідному кріслі. У колясці йому доведеться провести все життя. Якийсь час єдиною частиною тіла, якої він міг рухати був вказівний палець. Потім вчений міг керувати тільки одним м'язом на щоці. Однак, навіть будучи паралізованим, Хокінг залишався в команді веслярів. Просто молодий вчений перейшов на посаду рульового, якому не потрібно гребти.

У сорок три роки Хокінг підхопив важке запалення легенів. Вчений переніс кілька операцій. Для забезпечення вільної прохідності дихальних шляхів йому була проведена операція трахеостомия. Але скоро Хокінг втратив можливість розмовляти. Тоді для Стівена був розроблений спеціальний синтезатор мови. Вчений зміг знову говорить. Його змогли прилаштувати на візку Хокінга.

Стівен Хокінг: визнання

Улюбленою стихією вченого була космологія і квантова гравітація. Хокінг займався термодинамічними процесами, які виникають в чорних дірах і темній матерії. Він першим помітив, що космічні чорні діри можуть зникати (випаровуватися). Явище, яке описувало ці випаровування, отримало назву на честь дослідника - «випромінювання Хокінга». Відповідно до теорії, об'єкти не можуть втрачати вагу. За допомогою квантової механіки він прийшов до думки, що чорні дірки випромінюють енергію з тієї причини, що частинки утворюються дуже близько від них.

У 1960-х Хокінг працював над загальною теорією відносності. Він зумів навести доводи на користь того, що ця теорія вірна і Всесвіт розширюється, то метаморфози в ній могли статися при її народженні.

Однак самим, напевно, найбільш важливим досягненням було написання книги «Коротка історія часу», виданої в 1988 році. Дуже скоро ця робота стала справжнім бестселером. Стівен в ній пішов від незрозумілої академічної мови і спробував в дохідливій формі пояснити, яким чином зародився наша Всесвіт. Хокінг написав про такі важкі для простої людини питаннях як природа простору і часу, чорні діри і теорія суперструн. Дохідливість його оповідання дійсно вражає. Торкнувся вчений проблеми і в математичній науці. Причому, у всій книзі він скористався лише однією формулою - еквівалентності маси і енергії. Книга поставила безліч рекордів продажів. Так, «Коротка історія часу» цілих чотири роки була продавалася краще за всіх інші Великобританії.

Після успіху цієї книги Стівена Хокінга стали іменувати «одним з головних популяризаторів науки». У співавторстві з донькою Стівен написав книгу «Джордж і таємниці Всесвіту». Також його перу належать такі роботи як «Чорні дірки і молоді всесвіти», «Світ у горіховій шкаралупі», «Велике, мале і людський розум».

Британський вчений зняв безліч документальних фільмів, в яких простою мовою розповідав про теорію великого вибуху і створення Всесвіту ( «У Всесвіт зі Стівеном Хокінгом», «Великий задум по Стівену Хокінгу»)

За своє життя Стівен Хокінг удостоївся величезної колекції нагород. Членом Лондонського королівського товариства він був обраний у віці тридцяти двох років. Він став одним з наймолодших його членів. У 1979 удостоївся однієї з найпрестижніших посад в світі - він став Лукасовським професором математики. Крім нього це звання носили такі видатні вчені як Ісаак Ньютон, Чарльз Беббідж і інші.

Незважаючи на те, що Хокінг атеїст за релігійними переконаннями, його зазначила навіть Папська академія наук. З 1992 року був членом Американської академії наук.

Особисте життя Стівена Хокінга

Навіть незважаючи на те, що вчений був прикутий велику частину життя до інвалідного візка, він був двічі одружений. У нього велика родина.

Першою дружиною Хокінга стала Джейн Вайлд, яка народила йому трьох дітей. З 1990 року Хокінг і Уайлд жили порізно, а розлучення оформили лише через п'ять років. Друга дружина генія - Ейла Мейсон, медсестра, яка доглядала за інвалідом. З нею вчений-астрофізик прожив одинадцять років. Розійшовся він з другою дружиною в 2006 році. Крім трьох дітей, у Стіва є онуки - їх теж троє. З усіма дітьми до самої смерті вчений зберіг теплі відносини.

Про відносини молодих Хокінга і Уальд у 2015 році було знято художній фільм «Теорія всього» (у вітчизняному кінопрокаті фільм отримав назву «Теорія Стівена Хокінга»). Американський актор Едді Редмейн, який зіграв молодого вченого, отримав приз Американської кіноакадемії - Оскар за кращу чоловічу роль.

Дата і місце поховання британського вченого зараз поки не відомі.