Збільшення мінімальної зарплати та пенсій, нові правила постачання послуг ЖКГ та субсидії "живими" грошима - на всі зміни слід чекати уже одразу після Нового року. Також в Україні по-новому перевірятимуть бізнес та реєструватимуть безробітних.
Що ще зміниться з настанням 2019 року?
Нова мінімальна зарплата
Держбюджет України на 2019 рік передбачає розмір мінімалки у 4173 гривні. Це на 12% більше від нинішніх 3720 гривень. Тобто мінімальна зарплатня з Нового року зросте на 447 гривень. Тож для всіх, в кого заробітна плата вираховується з прив'язкою до "мінімалки" – дохід зросте.
Крім того, влада обіцяє збільшити виплати педпрацівникам. Перш за все на 20% піднімуть оплату праці викладачам в вишах та науковцям.
Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Крім того, цього року також повинна збільшитися середня зарплатня всіх працвників-бюджетників. Приблизно дохід зросте на 9,4%.
Енергопостачання
З 1 січня 2019 року енергопослуги клієнтам в Україні надаватимуть дві різні компанії. Відтак у минуле відійдуть обленерго: кожне розділиться на оператора системи розподілу та компанію-постачальника.
Для споживача це значить: буде 2 договори – про надання послуг з розподілу і про постачання електроенергії. А споживачі отримають дві платіжки.
Монетизація субсидій
Нарешті запрацює монетизація субсидій. Програму реалізують у три етапи. Крім того, дане нововведення є вимогою до України від Міжнародного валютного фонду.
1. З 1 січня 2019 року участь у монетизації пільг і субсидій братимуть сім’ї, які звернуться по допомогу вперше. Гроші надходитимуть на їхній персональний обліковий запис в "Ощадбанку". Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.
Тим сім’ям, які беруть участь в монетизації, не потрібно буде щомісяця сплачувати свій обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через "Ощадбанк" сплачуватиме частину комуналки, в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть другу частину рахунку.
2. З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, у тому числі користується допомогою в літній період.
3. З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, отримуватиме за результатами опалювального сезону готівкою все, що було заощаджено.
Новації медреформи у 2019-му
З 1 січня 2019 року всі заклади первинної ланки медичної допомоги переукладуть договори з Нацслужбою здоров’я та перейдуть на нову модель фінансування. За рахунок Нацслужби українцям надаватимуть безкоштовно близько півсотні медичних послуг.
До червня 2019 року включно всі комунальні медичні заклади, де працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, будуть отримувати оплати за договором з Національною службою здоров’яза пацієнтів, які не підписали декларації та проживають на території обслуговування медичного закладу. Але навіть після цього пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря або перебувають у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар повинен надати безоплатно медичну допомогу у невідкладному стані, пояснили у МОЗ.
Перевірки бізнесу по-новому
У наступному році також змінять систему перевірок бізнесу. Бізнес більше не перевірятимуть за формальним принципом.
За словами Гройсмана, перевірки компаній відбуватимуться відповідно до попереднього плану, який буде абсолютно відкритим. Дізнатися, чи не планується перевірка вашого бізнесу – можна на Інспекційному порталі.
Перевіряти будуть контролери, причому – за списком конкретних ризиків діяльності компанії.
Нові тарифи "Укрпошти"
З нового року зміниться вартість деяких послуг "Укрпошти". Зокрема:
- "Стандарт" вагою 10 кг – 42 грн в межах області, 48 грн – в межах України (зараз 39,6 і 45,6 гривні відповідно);
- відправлення вагою 30 кг – 80 грн по області, 85 грн – по Україні (зараз 75 і 81 гривня відповідно);
- ціна за адресний забір відправлення – зросте на 3 гривні до 15;
- "Експрес" вагою 10 кг – 49 гривень в межах області, 55 – в межах України (зараз 44 і 50 гривень відповідно);
- відправлення вагою 30 кг – 90 гривень в межах області, 95 – по Україні (діючі тарифи 84 і 90 грн відповідно);
- "SmartBox" для розміру XS – виросте з 30 до 35 грн за одну коробку, для розміру S – з 33 до 38 гривень, для розміру М – з 39 до 44, для розміру L – з 45 до 50 грн.
Відправлення "Експрес" і "Стандарт" матимуть єдиний розмір найбільшої сторони – до 70 см, замість нинішніх 35 і 50.
Скасують доплату за доставку в села, безвідносно від місця відправлення та отримання. Економія за кожне відправлення для клієнтів складе 12 грн.
Також "Укрпошта" знизить оціночну вартість доставки посилок з 1,2% (але не менше 3 грн) до 1% (не менше 1 грн).
Новий порядок реєстрації безробітних
З нового року в Держслужбі зайнятості запровадять інститут "кар’єрного радника". Реєстрацію та облік громадян, які стають на "біржу праці" здійснюватимуть по-новому.
Відтепер українці можуть стати на облік у центр зайнятості незалежно від місця реєстрації продивання громадян.
Далі кар’єрний радник повинен консультувати громадян, допомогти у пошуку гарних робочих місць та сприяти розвитку кар'єри майбутніх працівників.
Нагадаємо, суд вирішив долю постанови Кабміну від 2014 року щодо виплат українцям єдиноразової грошової допомоги на дитину. Цих "дитячих" грошей громадяни більше не побачать.
Як повідомляв раніше Знай.ua, з Нового року в Україні подорожчають цигарки, інтернет, телебачення та комуналка.
Також Знай.ua писав, що в уряді нагадали, як безробітним отримати пільги від держави.