У це свято згадують ще святого Василя. Тому у свята дуже багато назв:

  • «Євпатій Коловрат »,
  • «Євпл»,
  • «Кози»,
  • «Василь»,
  • «Василіїв день».

Також в цей день прийнято було стригти овець, так що вважали, що Василь дає вівцям зимову шерсть. Було і багато моторошних легенд. Але спочатку до історії.

Історія свята

Почнемо з народного воєводи і прославленого руського богатиря Євпатія Коловрата. Він бився з монголо-татарською ордою, після того, як вони розорили Рязань. 17 сотень чоловік привів він. Сам поклав близько сотні людей. Але Батий убив його, віддав русичам його тіло і відпустив. Таким чином він висловив повагу до Євпатія.

Сицилійський архідиякон Євпл жив в Катані і став священномучеником. Він проповідував завжди і всюди, Євангеліє завжди було при ньому. Під час однієї з таких його проповідей Євпла схопили і привели на суд правителю. Його катували, але він все одно не відрікався від християнства і вважав невірними язичницькі вірування. Навіть коли підійшов час його страти він все одно проповідував. З Божим Словом і помер.

Популярні новини зараз

Слідкуйте уважно, або переплатите багато грошей: українців попередили про комуналку у травні

По ваші лічильники скоро прийдуть: що потрібно зробити, якщо незнайомці вже на порозі

У комунальних платіжках з'явилася нова графа: за що доведеться доплачувати

"Газмережі" просять встигнути до 20 травня: що потрібно зробити всім побутовим споживачам

Показати ще

Традиції і обряди

Повернемося до Коловрата. Цей день вважався жахливо моторошним. За повір'ям на болотах з'являється білий кінь, по землі скаче, на кладовища приходить, бігає поруч з могилами, землю розкопує і стогне жалібно над небіжчиками - господаря свого шукає і кличе. А навколо чути свист гучний і спів дивне. Кінь цей - кінь Євпатія, а свистять і співають сотня померлих від руки богатиря. Так говорить легенда. Адже як люди не намагалися зловити коня і дізнатися у нього подробиці, ні у кого не виходило.

Більш того, на тих же болотах і кладовищах ще й вогні мерехтливі з'являються. Їх вважали душами утоплеників і убитих. Людям навіть не можна було пити алкоголь, інакше з'являться померлі родичі і будуть лаяти п'яницю.

В цей день було і заняття скромніше. Люди стригли овець, щоб до зими тварини встигли відростити нову шерсть і не замерзнути. Шерсть сушили, вичісували і робили з неї пряжу. Намагалися якомога швидше зробити, щоб на зиму були в'язані теплі шкарпетки і рукавички. Валянки з вовни на Василя вважалися найтеплішими.