Влітку продукти і їжа неймовірно швидко псуються. З'являється безліч комах, здатних переносити інфекції, а також активізуються різні віруси. Тому літо це не тільки період відпусток, подорожей і пікніків, але і період підвищеної небезпеки, пов'язаний з великою кількістю харчових отруєнь. Причому найчастіше жертвами отруєнь стають маленькі діти. Про це повідомляє видання 24tv.ua.
Для того, щоб ви і ваша сім'я уникли неприємностей, досить дотримуватися нескладних порад, з якими погодиться будь-який лікар.
В першу чергу всі дієтологи та інфекціоністи рекомендують намагатися готувати самостійно. Так ви завжди будете впевнені в якості використаних продуктів і виконання необхідних санітарних норм. Звичайно, не завжди є для цього час і часом неймовірно спокусливо купити вже готові страви на ринку або в кулінарії, але це завжди великий ризик. У будь-якому разі не купуйте в тих місцях, яким не можете повністю довіряти.
Обов'язково навчіть дітей і самі суворо дотримуйтесь правила мити руки і свіжі продукти.
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Іноді торговці запрошують вас продегустувати їх товар, щоб переконатися в його свіжості і смакових якостях, але це завжди величезний ризик, так як невідомо, хто і наскільки чистими руками торкався до цих продуктів, скільки на них пилу і бруду і не заражені вони бактеріями. У будь-якому випадку, зберегти руки чистими на ринку практично неможливо.
На відпочинок намагайтеся не брати з собою продукти, що швидко псуються. Якщо у вас є щось, що швидко псується – постарайтеся з'їсти ці продукти як можна швидше. Взагалі на відпочинку краще вживати їжу відразу після приготування. Медики стверджують, що в спеку досить двох-трьох годин, щоб їжа зіпсувалася і стала небезпечною.
Як раніше повідомляв портал "Знай.uа", в. о міністра охорони здоров'я Уляна Супрун представила рекомендації для профілактики харчових отруєнь.
Супрун закликала українців, завжди дбати про чистоту рук і місця, де готується їжа. Також в. о. міністра радить розрізняти готові та сирі продукти, зберігати порядок і правильний температурний режим в холодильнику і не оставляти приготовану їжу на столі довше, ніж на дві години. Уляна Супрун переконана, що не можна їсти продукти, у яких закінчився термін придатності.