4 травня відзначається Проклов день. Інші назви свята: Прокул, День Прокула, Ляльник, Прокляття нечисті. Православна Церква у цей день згадує кількох мучеників, які загинули одночасно в одному місці. Про це повідомляють ЗМІ.
Народ вибрав із них священномученика Прокула Путеольского, диякона. По-перше, це ім'я було найбільш поширеним у селянському середовищі, а по-друге, воно співзвучне слову "прокляття". Справа в тому, що в цей день було прийнято проклинати нечисту силу.
Святий Прокул був християнином і служив дияконом у церкві міста Путеола. Коли на початку IV ст. при імператорі Діоклетіані почалися гоніння на християн, його і ще одного диякона заарештували і кинули до в'язниці. Там він здружився з ще кількома мирянами, які також були християнами. Після того, як мученики відмовилися приносити жертву ідолам, їх спочатку кинули на розтерзання хижим звірам, а потім обезголовили.
У цей день на Русі проклинали нечисту силу. Прокляття вимовляли, стоячи обличчям на захід. Вважалося, що ця сторона веде в темряву, де і ховається нечисть. У всіх храмів і церков тому вхід розташовано на західній стороні будівлі, щоб людина, яка входить до нього, ніби з пітьми приходила до світла. Обряд прокляття проводили не тільки священнослужителі, але й прості люди. Вони лаяли нечисть і бажали відігнати її подалі від свого житла.
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
"Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки
Достатню кількість поганого, що відбувалася з людиною, люди пов'язували з витівками чортів, відьом, русалок, лісовиків і їх "нечистих" побратимів. Було поширено вірування в те, що в ніч на 4 травня відьми робили траву отруйною, а тому, слід зробити все, щоб вигнати їх із полів і городів. Адже вони можуть нашкодити худобі і знищити її. А саме від домашніх тварин безпосередньо залежало життя людини в старовину.
Наставав ляльний час — так називали період ігор і танців. Дівиці в Проклов день водили хороводи навколо яблуні і співали пісні. Народні прикмети на погоду у цей день були пов'язані з іншим деревом, черемшиною. Якщо вона до Проклова дня встигала розквітнути, можна було чекати теплого літа. Взагалі, чим раніше зацвітала черемшина, тим більш спекотного літа слід було очікувати.
Існують і інші вірування, пов'язані з цим днем. Наприклад, для того, щоб впевнитись в чесності намірів коханої людини, у цей день потрібно спалити дрібну купюру і розвіяти попіл за вітром. Після цього корислива людина мусить зникнути з життя, а віддана залишитися. Якщо в Проклов день заплановано важливе побачення - потрібно призначити його під годинником. Сни 4 травня бувають віщими. День сприятливий для пошуку зниклих речей і людей.
Дивіться сюжет про церкву