Народне свято Мавра Розсадниця відзначається 16 травня 2018 року (за старим стилем – 3 травня). У православному церковному календарі це дата пам'яті мучениці Маври і її чоловіка – мученика Тимофія, читця. На Русі святу стали називати більш звичним ім'ям – Марфою.
Назва «Розсадниця» свято отримало за те, що 16 травня вважається сприятливим днем для посіву і висаджування у відкритий грунт розсади капусти. «Молочним» день назвали на честь молока. До цього терміну корови вже наїдаються свіжої соковитої трави, тому дають смачне молоко. Назва «Зелені щі» день отримав за зелень. У цей період вона вже з'являється на грядках і, відповідно, на столах, так найулюбленіших на Русі борщах і щах.
Історія свята
Мавра жила в III столітті в Фіваді Єгипетській. Вона була язичницею. Вийшла заміж за читця місцевої християнської церкви Тимофія. Закохані одружилися у той час, коли повсюдно йшли гоніння на християн імператором Діоклетіаном.
У 286 році на Тимофія донесли місцевому правителю Аріану. Його доставили до нього на суд. Тимофія заарештували. Звинуватили у поширенні чужої язичникам християнської віри та зберіганні богослужбових книг.
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Під час тортур до Тимофія прийшла Мавра. Вона добровільно визнала себе християнкою і висловила бажання розділити муки з чоловіком. Правитель дізнався про це. Він розлютився і наказав вирвати їй волосся і кинути в казан з окропом. Після численних катувань Мавру і Тимофія розіп'яли. Дев'ять діб мученики провели на хрестах, дивлячись один на одного. На десятий день Господь закликав їх душі до себе.
Традиції та обряди на Мавру Розсадницю
В це народне свято сіють і висаджують у відкритий грунт розсаду капусти. Щоб захистити від шкідників, обприскують її святою водою.
Готують молочну кашу. Вважається, що вона додає здоров'я.
Готують борщі та щі з зеленню.
Рясна роса – до багатого врожаю огірків.
Багато роси на світанку – до погожих днів. Її відсутність говорить про швидкий дощ.
Якщо листя на ясені ще не розправилися, а дуб уже красується зеленню – літо буде сухим.
Зацвіла черемшина – чекай похолодання. Якщо квітів багато, значить, влітку випадає багато опадів.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 15 травня всі православні християни відзначають День пам'яті князів-страстотерпців Бориса і Гліба.