Народне свято Купальниця відзначається 20 травня (за старим стилем – 7 травня). У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті святого мученика Акакія, сотника. Купальницей день був названий через звичай купати 20 травня у річці коней, а Купавницею – на честь гордої квітки, що розпускає у ці дні свої ніжні пелюстки серед тихої води, ховаючись від лугових квітів.
Історія свята
Святий Акакій народився в Каппадокії в сім'ї християнського священика. При імператорі Максиміані став сотником Мартисійського полку. Під час гонінь на християн Акакій відкрито сповідував свою віру перед воєначальником Фирмом. За це його відправили у Фракію, уклали під варту і піддали тортурам. Потім разом з іншими в'язнями-християнами Акакій був переведений у місто Візантій, де утримувався під вартою. За наказом проконсула Фалькіана Акакій був усічений мечем у 303 році.
Заборони на Купальницю
За звичаєм, у цей день усіх кобил та жеребців, наявних у господарстві, обов'язково треба було прогнати по річковій воді (а ще краще — облити нею з ніг до голови). Коней не тільки купали, але також і поїли «сонячною» водою. Вважалося, що це додає їм сил і здоров'я, а також захищає від нечистої сили.
Люди також проводили обряд купання. З раннього ранку виставляли на вулицю повні відра води. До полудня вода наповнювалася силою сонячних променів і нею можна було облити як себе, так і іншу людину. Люди вірили, що заряджена сонцем вода володіє цілющою чудотворною силою і додає сили, бадьорості і богатирського здоров'я на цілий рік.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
У народі про цей день говорили: «На Купальницю треба часу не упустити, та й сили не розгубити». Тривала спекотна пора сівби. З сівбою були пов'язані прикмети: «Посієш в погоду – більше приплоду»; «Сій під погоду – будеш їсти хліб рік від року». 20 травня зацвітала рання черемшина і бузок.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що на 19 травня припадає свято Іов – це християнський святий, який вважається найбільшим праведником, взірцем віри і терпіння.