Сьогодні, 20 січня, в Україні відзначають православне свято на честь Іоанна Предтечі, або Хрестителя, який встановлений в Соборі Іоанна Предтечі, Соборі Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Подія безпосередньо слід за святом Хрещення Господнього, або Богоявлення.
Історія Іоанна Хрестителя
Пророк Іоанн Хреститель - після Діви Марії найбільший шанований святий. Згідно Євангеліє, він був сином священика Захарії (з роду Аарона) і праведної Єлизавети (з роду царя Давида).
Його рідні жили поблизу Хеврона (в Нагірній країні), на південь від Єрусалиму. Пророк Іоанн доводився по материнській лінії родичем Ісуса Христа і народився на шість місяців раніше Господа.
Історія свідчить, що він уникнув смерті серед тисяч убитих немовлят у Віфлеємі і його околицях. Святий Іоанн виріс у дикій пустелі, готуючи себе постом і молитвою до великого служіння. Він носив грубий одяг, прихоплену шкіряним поясом, і харчувався диким медом і сараною. Іоанн залишився пустельником доти, поки Господь закликав його в тридцятирічному віці до проповіді єврейському народові.
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Тоді він пішов до свого покликання і з'явився на берегах Йордану, щоб приготувати народ до прийняття очікуваного Месії (Христа). До річки перед святом очищення у великій кількості сходився народ для релігійних обмивань. Тоді Іоанн проповідував покаяння і хрещення на відпущення гріхів.
Сутність його проповіді полягала в тому, що перш, ніж отримати зовнішнє обмивання, люди повинні морально очиститися, і таким чином підготувати себе до прийняття Євангелія. Звичайно, хрещення Іоанна не було ще благодатним таїнством християнського хрещення. Сенс його полягав в духовному приготуванні до прийняття майбутнього хрещення водою і Святим Духом.
Хрещенням Спасителя пророк Іоанн завершив і зобразив своє пророче служіння. Він безбоязно і строго викривав пороки як простих людей, так і сильних світу цього.
Однак цар Ірод Антипа (сина царя Ірода Великого) не міг цього стерпіти і наказав посадити пророка Івана до в'язниці за викриття його в залишенні своєї законної дружини (дочки аравійського царя Арефи) і за незаконне співжиття з Іродіадою.
У свій день народження Ірод влаштував бенкет, на який з'їхалося багато знатних гостей. Саломія, дочка нечестивої Іродіади, своїм нескромним танцем до того догодила Іродові і, що лежить з ним, гостям, що цар з клятвою обіцяв їй дати все, чого тільки попросить вона, навіть до половини свого царства.
Танцівниця просила дати їй тоді ж на блюді голову Іоанна Хрестителя. Ірод поважав Іоанна як пророка, тому він засмутився від такого прохання. Але він не міг порушити клятву і послав вартового до темниці, який відсік Іоанну голову і віддав дівчині, а та віднесла голову своїй матері. Іродіада, поглумившись відсіченою святою главою пророка, кинула її в бруд.
Пізніше послідовники Іоанна Хрестителя поховали його тіло в самарянці міста Севастії.
За свій злочин Ірод отримав відплату в 38 році після Р. X. Його війська були розбиті Ареф'єв, який виступив проти нього за безчестя дочки, яку він покинув заради Іродіади, а в наступному році римський імператор Калігула заслав Ірода в ув'язнення.
Кілька років по тому благочестива Іоанна знайшла главу Іоанна Хрестителя і поклала її в посудину на Оливній горі. Потім один благочестивий подвижник, копаючи рів для заснування храму, знайшов цей скарб і зберігав його у себе, а перед смертю, побоюючись наруги святині невіруючими, приховав її в землі в тому ж місці, де знайшов.
У царювання Костянтина Великого, два інока приходили до Єрусалиму вклонитися Гробу Господнього, і одному з них з'явився Іоанн Предтеча і вказав, де закопана його голова. З цього часу християни стали святкувати Перше знайдення глави Іоанна Предтечі.
З того моменту в Православній Церкві встановлений звичай наступного дня великих Господніх та Богородичних свят почитати святих, які найближчим чином послужили цій священній події в історії.
Святкування дня Іоанна Хрестителя
Насамперед з самого ранку віруючі відправлялися до церкви на службу. Потім люди справляли "посвятки" - тобто переходили до звичайного трудового ритму і відзначали свято Івана Хрестителя.
Тваринам згодовували залишки зі святкового столу і працювали по господарству. Господині діставали свої лагодження, які перед Різдвом ховалися подалі від гріха, "щоб лиха сила ниток не переплутала".
Після посвяток можна було відвідувати корчми або шинок. Також жінкам вже дозволялося ходити по воду, чого вони не могли робити в свята.
Після Йордану наступало кількатижневе м'ясоїдство, під час якого можна справляти весілля і співати пісні. Після мясоїдства настає найсуворіший Великий піст.
Раніше портал "Знай.ua" писав, що в Києві обладнали десяток місць для занурення в крижану воду на релігійне свято Хрещення.