26 червня православна церква відзначає пам'ять святої мучениці Килини. Отроковиця Килина жила в 3 столітті і ще в дитинстві звернулася до віри Христової. Своїх подруг вона також намагалася наставити на шлях істинний, за що була страчена. Мучителі не взяли до уваги навіть вік Килини: на момент загибелі їй було всього 12 років.

Селяни на Килину (Акіліну) сіяли гречку. Точні терміни цих робіт залежали від погоди і звичайно наступали «або за тиждень до Акулін, або через тиждень після Килини». Люди говорили: «Гречку сій, коли жито хороше». Ця культура вважалася примхливою, тому загадувати на хороший урожай не коштувало. З цього приводу існували особливі приказки: «Не рівна гречка, не рівна і земля: в іншу і віз кинеш, так і після зерна не збереш»; «Не вір гречці у цвіті, а вір закрому».

За старовинним звичаєм в цей день варили гречану кашу і пригощали нею жебраків. Ті, пообідавши, дякували господарям і бажали їм хорошого майбутнього врожаю. «Уроди вам, православним, гречки без рахунку. Без хліба та без каші ні в що і труди наші», — примовляли бідняки. Господарі ж хвалилися, у кого страва виходила найсмачнішою. Згадували в цей день таку приказку: «Гречана каша — матінка наша, а хлібець житній — батько наш рідний».

А ось молоко на Килину пити не слід, незважаючи на народну звичку вживати його з гречаною кашею. Вважалося, що в цей день воно стає шкідливим для здоров'я — «акулам», «молоком від скаженої корови».

Ще одна назва свята: Акулина — Задери хвости. Воно з'явилося завдяки нашестю мух і комарів, яке траплялося в цей час. Домашня скотина ставала неспокійна, корови бігали від гнусу по лугах і обмахивались хвостами. У народі помічали: «З Килини і до половини липня худоба від спеки і овода біситься». Тому тварин виганяли на пасовище на світанку, щоб до полудня закрити їх у прохолодному хліві. Нелегко доводилося і людям. «Підеш лісом — комарі роздратують», — така приказка з'явилася не дарма. У той же час хмари мошви віщували гарну погоду.

Популярні новини зараз

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Як повідомляв портал "Знай.uа", 25 червня православна церква вшановує преподобного Петра Афонського.