8 березня - це традиційний в Україні вихідний та улюблене свято жінок. Але чому ми святуємо Жіночий день саме 8 березня та яка взагалі історія цього свята. Про це мало хто знає.

І якби тим жінкам, яким ми зобов'язані за свято 8 березня – суфражисткам, сказали, що через сто років жінки стануть готуватися до цього дня в салонах краси, а потім приймати в подарунок від чоловіків квіти, парфуми і компліменти, – ці дами точно би втратили самоконтроль. А реакцію революціонерки Клари Цеткін, яка надала Жіночому дню статус щорічного та Міжнародного, взагалі важко уявити.

Історія 8 березня – версія перша, офіційна: День солідарності трудящих жінок

Ця версія появи свята 8 березня за часів Радянського союзу і була офіційною.

Популярні новини зараз

Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей

Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Саме 8 березня 1857 року в Нью-Йорку відбувся так званй "марш порожніх каструль". Тоді жінки, які працювали на текстильних фабриках, вийшли на масові протести та вимагали покращення умов праці. Під час маршу вони били в ці самі каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право.

Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку – Клару Цеткін. Саме її часто називають жінкою, яка заснувала свято 8 березня. У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона прагнула, щоб жінки всього світу сміливо виходили на мітинги та протести і відстоювали свої права.

До тодішньої Російської імперії це свято потрапило через подругу Цеткін – полум’яну революціонерку Олександру Колонтай. Ту саму, яка підкорила Радянський Союз "великою фразою":

"Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води".

8 березня 1917 року відбулась жіноча демонстрація в Петрограді, гаслом якої було "Хліба й миру".

Чотири дні потому цар зрікся престолу і тимчасовий уряд надав право голосу жінкам.

Отже офіційним святом 8 березн в СРСР стало в 1921 році.

Історія 8 березня – версія друга: протести повій, а не робітниць фабрик

Існує ще одна скандальна версія. І вона, найбільш неприємна для жінок.

У 1857 році в Нью-Йорку жінки справді протестували (як ми писали вище), але були це не текстильниці, а повії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті зверталися до них за інтимними послугами, однак не платили за це через брак коштів.

Ще пізніше – 8 березня 1894 року – у Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. Цього разу вони вимагали визнати їхні права нарівні з тими працівницями, які, наприклад, працюють на заводах, фабриках, у школах і т.д.

Схожі акції прокотилися світом наприкінці 19 століття і проходили вони в Чикаго, Нью-Йорку. Ці протести й стали передумовою пам’ятного з’їзду суфражисток (від англійського слова suffrage – "виборче право") в 1910 році, де і було вирішено оголосити 8 березня день жіночим і міжнародним, як це запропонувала Цеткін.

До слова, сама ж Клара Цеткін також брала участь у подібних акціях. В 1910 році разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці повій у Німеччині . Вони вимагали припинити безчинства поліції.

Але до радянських людей ця історія дійшла не як протести повій а "трудящи жінок".

Інші версії

Дехто переконаний, що 8 березня – день народження пані Цеткін. Інші ж, чи то жартома, чи то серйозно стверджують, що цього дня Клара Цеткін (Ейснер) стала жінкою, а згодом вирішила вписати цю інтимну дату в світову історію, завуалювавши її під день "міжнародної солідарності жіночого пролетаріату".

Свято існувало, а вихідного дня ні. Офіційно 8 березня люди почали відпочивати лише з 1965 року.

Та і якби це стосувалось ще комунізму, але 8 березня також є державним святом в Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В’єтнамі, Грузії, Північній Кореї, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, Лаосі, Македонії, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді.

Нагадаємо, синоптики розповіли про погоду на 8 березня в Україні.

Як повідомляв раніше портал Знай.ua, Квартал 95 підготував сюрприз любителям гумору до 8 березня.

Раніше портал Знай.ua писав, що українцям розповіли, чого не можна робити 8 березня.