Інші назви свята:

  • «Сьомин день»,
  • «Семенів день»,
  • «Новоліття»,
  • «Літопроводець»,
  • «Перші Осенини».

Історія свята

Церква відзначає пам'ять Симеона Стовпника, архімандрита Антіохійського, який жив в 4 столітті в Сирії. Його батьки були бідними, і хлопець ще юнацтві, коли прийшов в храм, почув прекрасний спів, тому і звернувся в християнство. Спочатку Симеон не знав, що йому робити, тому довго молився Богу, щоб Той вказав йому шлях. У підсумку, вирішив стати ченцем, спочатку в найближчій обителі, а потім пішов у пустелю. Тут він поклав початок новому виду подвижництва - стовпничеству. Побудувавши стовп в кілька метрів висоти, він оселився прямо на ньому і, тим самим, позбавив себе можливості відпочивати і навіть спати. Вдень і вночі він стояв на стовпі і молився Богу. Крім того, він ще й стримувався в їжі. Симеон прожив довге життя в 100 років і помер під час молитви.

Традиції та обряди

Цей день вважався початком бабиного літа. Люди визначали, якою буде погода восени по цьому дню. Починалися бабські роботи. Жінки обробляли пеньку, льон і пряли. Дівчата ворожили на чоловіка по нитках під час прядіння. У селах влаштовували гуляння, водили хороводи, співали пісні. Женихи виходили дивитися наречених. У сім'ях пекли багато пирогів і накривали столи, щоб покликати в гості всих красивих дівчат.

Популярні новини зараз

Комунальники "наплювали" на мораторій: встановили незаконні тарифи та змушували переплачувати

Прогноз магнітних бурь на травень: коли чекати "ударів по голові"

Платіть по 700 грн за світло або живіть без нього: українців ставлять перед фактом

Як відмовитися від отримання повістки, щоб вам за це нічого не було

Показати ще

На Новоліття гасили весь вогонь в хаті, за винятком лампадного. А під час ранкової зорі запалювали новий разом із запрошеним знахарем. Вогонь був живим і добувався тертям, а молода дівчина повинна була підпалити першим полум'ям спицю. Також був ще один цікаві обряд, люди ховали тарганів і мух. Їх вважали причиною всіх негараздів вдома і бідності, тому і позбувалися. Гробики робили з моркви і ріпи, а потім комах-небіжчиків закопували подалі від будинку. Люди вважали, що так вони вже не повернуться.

Горбців ніде не було видно, тому люди вважали, що це вони до біса злітаються, щоб він вирішив, скільки з них собі взяти, а скільки відпустити.