Першу неділю після Великодня, 15 квітня, у церковному календарі має назву Антипасха або Фоминої неділі. У народі цей день називається Червоною гіркою. Назва Антипасха означає «замість Великодня» або «протилежний Великодню» — але це не протиставлення, а звернення до минулого свята, повторенню його на восьмий день після Пасхи.
З давніх часів закінчення Світлої Седмиці святкується особливо, становлячи собою як би заміну Великодню. Також цей день називають Фоміною неділею, спогадом про диво запевнення апостола Фоми.
Хресна смерть Христа справила на апостола Фому неймовірно гнітюче враження: він ніби утвердився в переконанні, що втрата Його невозвратна. На запевнення учнів про воскресіння Христа він відповідає: «Якщо не побачу на руках Його ран від цвяхів і не вкладу руки моєї в ребра Його, не повірю» (Ін. 20, 25).
На восьмий день після Воскресіння Господь явився апостолу Фомі і, свідчачи про те, що був з учнями весь час по воскресінні, не став чекати питань Фоми, показавши йому Свої рани, відповівши на його невимовне прохання. В Євангелії не сказано, чи дійсно торкався Фома Ісуса, але так віра запалала в ньому яскравим полум'ям, і він вигукнув: «Господь мій і Бог мій!». Цими словами Він визнавав не тільки віру у Воскресіння Христове, але й віру в Його Божество.
Виплатять по 17 460 грн кожному: українцям приготували нову допомогу на зиму
Пенсіонерам доплачуватимуть за вік: кому збільшать виплати автоматично
В Україні посилять мобілізацію та укріплять міста: до чого слід готуватися
Більше жодних пільг: пенсіонерів змусять платити податок на землю
За Церковним Переказом, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії, закарбувавши проповідь Євангелія мученицькою смертю. За навернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора (Меліпура) він був укладений у темницю, зазнав тортур і, нарешті, пронизаний п'ятьма списами, відійшов до Господа Бога.
Починаючи з Фоминої неділі у Православній Церкві після тривалої великопісної перерви поновлюється здійснення таїнства вінчання. На Русі саме на цей день, Червону гірку, доводилося найбільше весіль, влаштовувалися гуляння, сватання.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що Радониця в 2018 році випадає на 17 квітня. У поминальний день, за традицією, згадують покійних, йдуть у храм і на кладовище.