На п'ятницю, 15 червня, припадає день, у який відзначали свято Зеленого В'юна — або, як його ще називали, Вьюнец. Про це повідомляють ЗМІ.
Він відноситься до числа стародавніх обрядів. У чому його суть, зараз точно сказати складно. Однак відомо, що селяни в це свято збиралися з ранку за околицею, а потім ходили натовпом вулицями і співали пісні, які присвячували новим парам.
Молоді ж пригощали дорослих людей вином, а дітей обдаровували грошима або цукерками. Ввечері молодь збиралася на ігрища. Дівчата водили хороводи, плели вінки зі в'юна — на щастя, на суджених.
Як казали, "плели думками своє майбутнє". Молодці билися на кулаках і боролися один на один. Будинки в цей день прикрашали гілками беріз і вінками. На стіл обов'язково ставили свіжоспечений коровай.
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Нерідко в ролі співаків виступали маленькі діти, яких у цей день називали вьюнцями. Молоді чоловік і дружина виходили до натовпу, дивилися на хороводи, слухали пісні, могли й самі взяти участь у поданні. Після цього вони повинні були обов'язково віддячити гостей. Дорослих пригощали вином, пивом, медом, горіхами. А маленьких – квасом, пряниками або цукерками. Іноді дарували гроші.
Увечері повторювався обряд. По домівках вже ходили старші люди. Молодь у цей час влаштовувала посиденьки. Дівчата плели віночки зі в'юнка на щастя і на судженого. Це потрібно було робити обов'язково з думками про свого обранця. Потім ці вінки зберігали на горищі до зими. Хлопці влаштовували різні ігри, в яких показували свою силу і спритність: билися на кулаках, боролися один на один.
Із Никифора починали заготовляти дубову кору, обдираючи її з дерев. Без дубової кори не обходилося дублення шкіри тварин. Щоб вичинити шкіру більш якісно, не підходила кора старих і молодих стовбурів. Потрібно було збирати кору з дубових дерев віку десяти-п'ятнадцяти років.
Приказки та прикмети:
- Якщо вночі та вранці тиха погода, значить ще кілька днів буде тепло і ясно.
- Коли протягом дня вітер посилюється, значить буде дощ.
- На заході сонце ховається за хмари – до негоди.
- Усю ніч чути трелі солов'я – до ясної, тихої і теплої погоди.
- Б'ються горобці і пустують – найближчим часом буде гарна погода.
- Якщо до обіду було сонце - то перша половина липня буде суха. Якщо в післяобідній час почався дощ, то і в липні після середини місяця підуть дощі.
- Люди, які народилися 15 червня, мають веселу вдачу.
Дивіться сюжет про свята