Колишній речник прес-центру штабу Антитерористичної операції Олексій Дмитрашковскій подав до суду на Міноборони. Він звинувачує міністерство в цензурі і вимагає виплатити йому відшкодування при звільненні.

Олексій Дмитрашковскій розповів "Знай" про роботу у військовому відомстві і ведення інформаційної війни.

- Я - офіцер у третьому поколінні. Коли почалося АТО, мені запропонували роботу в аналітичному відділі в Генштабі, де я згодом створив прес-службу. Необхідність цього не розуміли ні Міноборони, ні СБУ, ні прикордонники, ні МВС. Вперше нам дозволили вийти до журналістів 13 травня. Тоді біля села Октябрське в засідку потрапили наші хлопці з 95-ої бригади. Технічними засобами нас не забезпечили. Майже всі, хто працював у прес-центрі привозили свої фотоапарати, ноутбуки, модеми. З державного обладнання у нас була тільки відеокамера. Про автомобіль навіть мови не було.

Читайте також: Українські біженці масово повертаються з Росії додому

- Яких результатів вдалося досягнути?

Популярні новини зараз

В Україні посилять мобілізацію та укріплять міста: до чого слід готуватися

1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам

Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Показати ще

- У нас перших з'явилися карти з місцями встановлення блок-постів, кількістю зброї, особового складу. До цього в Києві навіть не уявляли хто де стоїть і де є блок-пости супротивника. У нас перших з'явився перелік сепаратистів і людей, які їх фінансували: з іменами, адресами і телефонами. Все це ми передавали в штаб, але розуміння там ми не знайшли. Також наш відділ самотужки вів інформаційну війну в інтернеті. Сили були не рівні: проти шести наших співробітників в Москві працювало 1,5 тис. "тролів" у три зміни. Там є цілі центри, які ведуть інформаційну війну. Виходить людина на зміну, а керівник ставить завдання: "Сьогодні ти працюєш по економічному напрямку, шукаєш інформацію, яка очорнювала б Україну. А ти працюєш над прорахунками ВСУ, а він буде створювати фейки про снігурів і розіп'ятих хлопчиків".

- Як потрібно вести інформаційну війну?

- Необхідно починати говорити правду, якою б вона не була. Правильно подана інформація здатна реально допомогти. Не так давно до мене заходив Герой України Ігор Гордійчук. Перед його спецоперацією я "запустив" одну інформацію, яка збентежила противника. Завдяки цьому Гордійчук дуже вдало провів маневр, поки сепаратисти були в розгубленості. Коли ми казали "як повідомило нам наше джерело в оточенні сепаратистів", це здорово їх дезорієнтувало - вони починали проводити перевірки, шукати у своєму оточенні зрадників.

Це приклад грамотно поданої інформації, яка дезорієнтує противника і дає перевагу нам. Керівництву Міноборони потрібно відходити від старих радянських методів управління та подачі інформації. Серед генералів є хороші люди, але більшість, на жаль, покривається пліснявою.

- А чи були випадки замовчування інформації?

- Перед трагедією в Іловайську інформація нам взагалі не подавалася. Я спробував зв'язатися з черговим, але мені не відповідали. Вище командування допустило величезні стратегічні помилки, через що трапилася ця трагедія. Взяти хоча б парад, який проводили в Києві. Із зони АТО туди відправили техніку та особовий склад, а їх можна було використати для прикриття флангів. Відразу ж після подій у Іловайську ми повідомили керівництву, що наступним буде Дебальцеве. Керівник АТО сказав, що у нього в Дебальцево достатньо сил і засобів, щоб дати відсіч ворогові.

Більше того, за дві доби до удару по Дебальцево, керівник сектору просто втік. Туди приїхав полковник Валентин Федічев і керівник сектора сів до нього в автомобіль і поїхав, сказавши на прощання хлопцям - "Дасть Бог, побачимося". З'явився він тільки через два дні, коли більшість людей загинуло. Зараз я багато працюю над матеріалами, що стосуються Іловайська, Дебальцево, Ізварине, Донецького аеропорту - хочу розповісти, як це було насправді.

Читайте також: Син хотів повернутися на війну - мати вбитого "тітушками" бійця АТО

- Як Міноборони і колишні колеги відреагували на ваш судовий позов?

- Почали говорити про мене, що я алкоголік і психічно неврівноважений. Але я вже десять років інсулінозалежний – п'ять разів на день колю собі інсулін, про смак алкоголю забувся. А назвати людину психічно хворою - не складно. Але таких, як я, кому при звільненні не виплатили ні копійки, виявилося багато. Тому я консультую хлопців, як можна домогтися свого.

- Які ваші прогнози на подальший розвиток подій на сході?

- Кожен день з Донецька мені повідомляють про переміщеннях техніки. Ніде не кажуть, що над Донецьком почали літати військові літаки і транспортна авіація - а мені повідомили. Тільки за сьогодні з 6 і до 6.30 ранку над Донецьком пролетіло 11 літаків – і з Росії, і в бік Росії. Саме тому, я не вірю, що війна закінчилася. У мене є інформація, що на території, яка непідконтрольна Україні, зараз створюються нові блок-пости, також там величезна кількість озброєння та особового складу. З того боку відбувається ротація. Давайте згадаємо Другу Світову, коли маршал Жуков в Одесі проводив операцію з ліквідації місцевих банд - ця операція тривала майже два місяці. І це тільки в одному місті, а ми тут маємо дві області. Тому, не бачу сенсу брехати, що війна вже закінчилася.