7-кратний чемпіон України, майстер спорту міжнародного класу, а також чемпіон Європи з контактних видів єдиноборств Олександр Литвиненко більше 10 років тому прийшов у кіно. Став каскадером, потім актором, режисером, а згодом почав займатися постановкою трюків. Зараз каскадер в США – понад рік підкорює американських глядачів.
Український глядач пам'ятає його за фільмами "Оранжлав", "Повернення Мухтара", "Смерч", "Ангел смерті", "Братство десанта", а також за телевізійними шоу "Ігри патріотів", "Битва екстрасенсів", "Україна має талант", "Битва націй", тощо.
Зі "Знай" Олександр поділився секретами своєї майстерності.
Трюк №1
"Я сам з невеличкого міста Маріуполь на Донеччині. У дитинстві ріс дуже хворобливим хлопчиком. У середині 80-их років у нас в місті почали відкриватися відеосалони з першими закордонними фільмами. Передивився маже усі фільми з Джекі Чаном та Арнольдом Шварценегером. Моїм кумиром став Брюс Лі", - розказує про себе актор.
Нові правила бронювання з 1 грудня: хто підпаде під мобілізацію ТЦК вже за тиждень
В Україні пенсії ставлять на "паузу": у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей
Пенсіонерам доплачуватимуть за вік: кому збільшать виплати автоматично
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Читайте також: В Україні покажуть фільм, знятий одним кадром (відео)
Найперший з його трюків – це запис у спортивну секцію. Такого від хворобливого хлопчика не очікував ніхто. Потроху Литвиненко почав займатися кікбоксингом, таеквон-до, джиу-джитсу. Виступав на змаганнях, раз за разом здобував нагороди. Згодом переїхав у столицю, створив власну школу бойових мистецтв.
"Тоді ж встановив свій перший рекорд – на двох автомобілях зверху, котрі їхали на швидкості 60 км / годину віджався 100 разів за одну хвилину. Було важко й незвично. Давався взнаки ще й холод на дворі – сильно замерз у руки. Але коли все вдалося – аж зрадів", - каже Олександр.
Трюк №2
Уперше Олександр дебютував у фільмі Тетяни Магар "Торгаші" - виконав декілька нескладних трюків, імітував пограбування банку. Тоді ж за рік встиг знятися ще у чотирьох картинах.
"Коли потрапив у кіно – почав вивчати весь процес. Зрозумів, що тільки з виду все просто. Хотілося відзняти щось своє – тому зняв повноцінний фільм на мобільний телефон – "Правда життя". Цей фільм про бойові мистецтва. Звісно, як у картині початківця, там багато ляпів, але я про те не шкодую", - каже Литвиненко.
Один з своїх трюків актору довелося дублювати 54 рази.
"Це було звичайне падіння з висоти – нічого надскладного. Проте у кадрі ніяк не виходило. То мій партнер щось зробив не те, то впав погано, то ногу не так відкинув у кадрі – довелося падати 54 рази підряд", - каже Литвиненко.
Трюк №3
Каскадери мають різну спеціалізацію.
"Я, наприклад, спеціалізуюсь на постановочних боях, холодній та вогнепальній зброї, на падіннях, горіннях, паркурі, можу їздити на вело-мото-автотранспорті. Найчастіше, каскадер спеціалізується на певних видах трюків, а знімальна група шукає потрібну кваліфікацію", - каже Олександр.
Читайте також: Чарлі Чапліну підіграє геніальний український піаніст
Легких трюків, за його словами, не буває. Бо кілька секунд каскадера в кадрі – це добре продумана робота.
"У Криму на зйомках картини "Діти трущоб" мені довелося стрибати зі скелі. За сюжетом, я падаю на каміння та розбиваюся, насправді, стрибав на велику кількість картону від звичайних паперових ящиків з продуктового магазину", - пояснює Литвиненко.
Трюк №4
Найчастіше у каскадера запитують – скільки травм він отримав на знімальному майданчику. Проте, це все одно, що запитувати у боксера – чи часто його бють у голову.
"Кілька десятків травм я маю – в основному це преламані ребра, пальці, вивихнуті руки та ноги. Гематом та синяків я не рахую. Травми, зазвичай, отримую під час тренувань, на знімальному майданчику після усих тренувань, травми каскадери майже не отримують", - каже каскадер.
Один з найнебезпечніших трюків знімали у столиці, на проспекті Перемоги. Для зйомок режисер знайшов закинуту будівлю. За сюжетом, на її верхівці мав сидіти кілер, а після пострілу він повинен був утекти на камеру.
"Я грав кілера. Мені треба було ефективно і яскраво втекти. Став міркувати – як це зробити – адже будівля була настільки старою, що всі стіни валилися. Придумав собі трюк – спуститися по балконних плитах донизу – балкони там уже давно відпали, залишилися тільки плити. Сильно хвилювався, бо тренуватися не було як, треба було все зробити з першого разу, а балконні плити, якщо по них стрибати – могли обвалитися. Але все-таки трюк вдався і я благополучно спустився по плитах донизу", - розказав актор.
Трюк №5
Литвиненко мріє виконати трюки на літаку та з парашутом. Поки що таких пропозицій від режисерів не надходило.
"У фільмі "Джентельмени удачі-2" дублював Сергія Безрукова. Герой Безрукова – блондин, а я чорнявий. Коли прийшов на знімальний майданчик – гримери хотіли мене перефарбувати. Проте наступного дня у мене мала бути зйомка, де я мав бути саме чорнявим. Тому дублювати Безрукова довелося в перуці. Жарко було, але Сергій мені сподобався. На зйомках серіалу "Літєйний" познайомився з командою акторів, котрі вже багато років грають ментів. Сподобався Сергій Селін – простий такий, приємний", - каже Литвиненко.
Одним з найскладніших своїх трюків Олександр вважає розбивання деревяних брусів об різні частини тіла.
"40 брусків розбили об живіт, а ще 10 об руки та ноги", - каже каскадер.