10 липня 2015 набув чинності наказ МОЗ про скасування заборони на в'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з ВІЛ-позитивним статусом.
Про це йдеться в повідомленні прес-служби уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.
Як зазначається, заборона на імміграцію в Україну людям, що живуть з ВІЛ, був встановлений переліком інфекційних хвороб, захворювання на які є підставою для відмови у наданні дозволу на імміграцію в Україну, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.10.2001 №415.
На думку Лутковської, такі положення є прямою дискримінацією громадян з ВІЛ-позитивним статусом і порушують Конвенцію про захист прав людини та основних свобод, суперечить практиці Європейського суду з прав людини, а також відповідно до загальноєвропейських консенсусом з цього питання не є ефективним засобом запобігання поширенню ВІЛ.
22 липня 2015 Уповноважений з прав людини направила лист на адресу Міністра охорони здоров'я України, в якому висловлювалося прохання вжити заходів щодо внесення змін до переліку з метою усунення дискримінаційних положень та приведення його у відповідність з міжнародними та європейськими стандартами в галузі захисту прав людини.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
У відповідь Міністерство охорони здоров'я повідомило, що наказом від 11.06.2015 № 329 ВІЛ-інфекцію як підстава для відмови у наданні дозволу на імміграцію в Україну з Переліку виключено. Зміни до Переліку вступили в силу 10 липня 2015.
Таким чином, на сьогодні іноземцям та особам без громадянства з ВІЛ-позитивним статусом гарантується можливість безперешкодно іммігрувати в Україну, шукати без надмірних і невиправданих перешкод офіційне працевлаштування тощо.
Лутковська зазначила, що скасування відповідної заборони для ВІЛ-позитивних іноземців та осіб без громадянства є значним кроком вперед у сфері захисту прав людини та протидії дискримінації людей, що живуть з ВІЛ. Крім того, прийнявши таке рішення, Україна приєдналася до близько 140 прогресивним державам, які також скасували подібні заборони як необґрунтовані.