Американський президент Барак Обама таки зустрінеться із своїм російським колегою Володимиром Путіним. Зустріч відбудеться в понеділок, 28 вересня, у Нью-Йорку в рамках сесії Генасамблеї ООН. Основною темою розмови стане ситуація в Сирії та конфлікт в Україні. Кому приділять уваги більше в інтерв'ю "Знай" розповів Сергій Толстов, директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень.
- Після місяця вагань Барак Обама таки погодився зустрітися із Путіним, чого добивалась російська сторона. Що змусило адміністрацію Обами змінити рішення?
- Активна військова присутність Путіна в Сирії. Оскільки Україна для Обами це далеко і не дуже важливо, сфера, яка не має прямого відношення до Сполучених Штатів. Пострадянський простір, де США мають лише дистанційну присутність.
Сирія і укріплення режиму Асада — питання, яке безпосередньо непокоїть Вашингтон. Адже Близький Схід — це зона контролю США.
Читайте також: Путін готує звинувачення проти української влади на Генасамблеї ООН - Тимчук
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
По-друге, будівництво російської бази в Сирії ставить під сумнів перетворення Середземного моря на внутрішнє море НАТО. Ситуація змінилася, відповідно адміністрація Обами переглянула можливість зустрічі з Путіним, яка відбудеться за ініціативою російської сторони.
- Основною темою зустрічі є Сирія і Україна. Про кого говоритимуть більше?
- В першу чергу говоритимуть про Сирію, частково про Україну. Можливо, зачеплять комплекс інших проблем включно з Іраном, Прибалтикою, розширенням НАТО у країнах Східної Європи.
Якщо раніше баз НАТО у Прибалтиці не було, у Польщі була символічна база, то зараз фактично створюються бази, які називаються пунктами тимчасового перебування.
Внаслідок політики Путіна щодо України, НАТО просунулося безпосередньо до кордонів Росії. Відповідно мова буде йти про можливі компроміси з обох країн, можливі гарантії чи присутність таких гарантій.
США будуть висувати Росії певні умови. Скоріш за все, у разі повного виведення російських віськ з України і припинення допомоги сепаратистам, США можуть піти на скасування більшої частини санкцій.
З боку Путіна буде певний шантаж. Але це відбуватиметься в рамках практичної дипломатії.
З іншого боку в міжнародних відносинах величезну роль відіграють елементи престижу, рольові ігри лідерів.
Читайте також: Порошенко та Путін в Нью-Йорку не зустрічатимуться
Цією зустріччю Путін хоче продемонструвати країнам, що розвиваються, це в першу чергу БРІКС, що Росія рівновелика держава щодо Сполучених Штатів і він все-таки домігся від Обами діалогу. Це буде подано як поступки з боку США і успіхи політики Росії.
Внутрішній аудиторії це буде подано як зустріч російської дипломатії і військово-політичного наступу Росії у зовнішній політиці.
Україні це буде подано як капітуляція Обами і велика поступка з боку Путіна, мовляв він схвалює перемир'я, якщо Київ погодиться на прямий діалог із сепаратистами.
- Обама і Путін потиснуть один одному руки?
- Потиснуть, але апарат Обами цього не покаже. Хоча торік прем'єр Австралії сказав, що не потисне руку Путіну. А британський прем'єр Девід Кемерон додав, що я вам потисну руку, однак ви маєте забратися з України.
Звичайно, Росію ізольовували, але це одна точка зору, яку європейці не поділяють. Європейці, окрім Великої Британії, вважають, що не можна переривати стосунки із Росією. Співпрацю у військово-політичній сфері вони зупинили, але діалог продовжують.