В Україні з'являться соціальні ревізори. Це передбачає проект Кабінету Міністрів "Про верифікацію", який він затвердив цього місяця. Відповідно до документу, сім'ї, що отримують державну допомогу, перевірятимуть. Перевіряючі приходитимуть до них у квартиру й визначатимуть, чи справді потрібна допомога держави. Оглядатимуть побут й визначатимуть кількість дорогих речей. Хоча закон набирає чинності 2018 року, соціальні інспектори почнуть працювати вже цьогоріч. Під найбільш ретельну перевірку підпадатимуть матері-одиначки й переселенці із Криму та Донбасу.
У рік на ревізорів планують витратити 50 млн грн.
"Ці люди у більшості випадків перевірятимуть тих, хто отримує субсидії. Це один зі способів зменшити видатки на субсидії. На першому етапі їх давали практично всім, потім ввели жорсткіші ліміти з використання енергоносіїв, а тепер вводять ревізорів", - каже економіст Володимир Марченко.
Читайте також Пеня за комуналку - незаконна
За його словами, вдавання влади до ревізорських рейдів — це практика 1970-х років. Зараз вона буде неефективною. І може зовсім не заощадити кошти в держбюджеті.
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
"По-перше, треба розуміти, що ці ревізори працюватимуть за тим же принципом, що й інші соцпрацівники. Наприклад, зараз такі перевіряють отримувачів допомоги на дітей. Оскільки їх мало і їхня робота організована нерозумно, то вони не встигають перевірити навіть ті подружжя, які прописані у різних містах, або на першому етапі оформлення допомоги викликають підозру. По-друге, дивлячись на роботу інших соцпрацівників, контролерів газових служб та інших, нові ревізори також здійснюватимуть перевірки посеред дня. Більшість людей у цей час на роботі, тому їм не відчинятимуть. У ревізорів буде зарплата-ставка, тому їм головне буде поставити галочку у своїй таблиці навпроти квартири певного номера "прийшов, не відчинили" і йти далі. Ефективність соціальних ревізорів буде дуже низькою", - вважає спеціаліст.
На його думку, потреба у ревізорах викликана бездіяльністю влади за останні 7 років.
"Ще при Януковичі у нас прийняли закон про обов'язкове обладнання всіх торговельних точок терміналами для оплати карткою. А механізму контролю не розробили. І тодішня влада це не контролювала. Теперішній теж байдуже. Якби це було зроблено хоча би рік тому, то 70-80% українців навіть на ринках користувалися б у більшості випадків картками. Тоді й ревізорів не треба було б вводити. Електронна банківська система могла б дізнатися про витрати й доходи сім'ї з мінімальною похибкою 10-15%. Краще б ці 50 мільйонів гривень пішли на поширення електронних платежів", - пояснює спеціаліст.
Нагадаємо, торік із 15 млн отримувачів субсидій лише 9 млн їх реально потребували.
Як повідомляв портал "Знай" раніше, пенсійна реформа стане шоковою терапією для українців.