Попри заборону центральної влади Іспанії, у Каталонії офіційно розпочали процес голосування на референдумі щодо незалежності регіону. Місцеві силові структури намагаються вилучати бюлетені та урни, адже саме такий наказ нещодавно віддали одразу кілька судових інстанцій.
Старт виборів: перші прогнози
Електорат вже отримав дозвіл на друк електронних документів – з ними вони можуть приходити на голосування. Біля кожної адміністративної будівлі чергують десятки копів, особливо там, де повинен віддати свій голос очільник уряду Каталонії Карлес Пучдемон.
Подекуди виникають сутички між поліцією та активістами, застосовувалися навіть спецзасоби. Натовпи почали збиратися практично у кожній школі, там обладнали дільниці, зігнали трактори до входів, пояснивши це необхідністю "відповіді на провокації".
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Дивіться: люди займають школи у Каталонії для проведення виборів
Попри це, багато хто пророкує високу явку, адже люди чекали ще за кілька годин до початку, навіть займали місця у віртуальній черзі. З боку влади не припиняються постійні заклики до мешканців провінції не ігнорувати голосування і навіть "чинити мирний опір копам".
У бюлетенях, як можна пересвідчитися на фото, які у мережі публікують самі виборці, вказане всього одне питання: "Ви хочете, щоб Каталонія стала незалежною державою в формі республіки?", і два варіанти відповіді: так чи ні.
Весь цей процес супроводжується мітингами: як противників ідеї про "демократичну Каталонію", так і її прибічників. Перші ходять вулицями з іспанськими державними прапорами і транспарантами "Каталонія - це Іспанія", зривають написи представників так званих опозиційних сил.
Каталонці розділилися буквально на два табори, політологи вже охрестили подібний прояв конституційною кризою, а десятки політиків і чиновників тимчасом продовжують затримувати просто на вулицях.
Ідея "іншої Каталонії": що насправді за цим криється?
Більшість людей, які в прямому сенсі заполонили місцеві школи – це батьки та діти, чергують тут практично із вечора п'ятниці. Ночують як прийдеться: хтось у спальних мішках, хтось просто на холодній підлозі без ковдри, або на матах у спортивному залі.
Прихильники референдуму заявляють, що у них, мовляв, доволі широкі права, тому що на 7,5 мільйонів осіб на північному сході Іспанії дуже багато своїх автентичних рис, таких як мова, культура, історія та закони.
Ідея ця не нова, говорили про неї останні п'ять років, а у 2015-му прийшов до каталонського уряду альянс політичних партій, який на виборах заявив про незалежність. У той же час 40% електорату виступили проти цього.
Аргументом на свою користь новоявлені опозиціонери називають місцевий бюджет – нібито саме він приносить в казну Іспанії найбільше податків (19% ВВП).
Статус другої офіційної має й каталонська мова, але деякі експерти не погоджуються із тим, що цього може бути достатньо, аби вийти зі складу країни – чимало прикладів, коли люди в межах величезних територій говорять і живуть за різними традиціями, але це не привід для відокремлення.
Два табори: противники і прихильники референдуму
У кожного тут свої доводи і факти – каталонці вимагають права голосувати, а їхні опоненти нагадують: це суперечить Конституції. На думку юриста-міжнародника, професора O. P. Jindal Global University в Індії Олександра Мережка, у такому протиріччі між законом та самовизнанням, потрібно думати у першу чергу про непорушність кордонів.
"Жодна держава світу не дозволяє проведення референдуму частини населення країни або якогось національної меншини для виходу з існуючої держави, так званої сецесії. Серед основних принципів міжнародного права є принцип територіальної цілісності держав, який по суті спрямований проти того, що ми називаємо сепаратизмом, проти права на сецесію", - пояснив він.
Втім, масла у вогонь вже традиційно підлив Кремль: іспанські ЗМІ вже кілька днів поспіль активно обговорюють "російський слід" у розпалюванні кризи: підстави для цього, слід сказати, справді існують: відзначилися хакери з РФ блокуванням сайтів, які запускають також роботів-спамерів для голосування.
Підопічні Лаврова з МЗС, як завжди, "нічого не знають, нічого не чули", порівнюють ці звинувачення із бійкою проти вітряків і кивають головою у бік Заходу – мовляв, ЄС та Америка знову хочуть розхитати світ. Проте остаточного висновку іспанці так і не дійшли.
Наслідки голосування: відступлять чи ні?
Мовчазна більшість вже спробувала передбачити результат, але каталонські чиновники поки що не мають наміру відступати. Про незаконність голосування говорять ті, хто пам'ятає ситуацію у регіоні в період з 2008 по 2009 роки: тоді загострилися протиріччя із центром. Останнє опитування пройшли три роки тому. При явці каталонців у 37% підтримали ідею 81%.
Серед основних варіантів розвитку подій юристи надають перевагу припущенню, що нічого сильно не зміниться: голоси віддасть невелика кількість людей і вже за 48 годин все може стати так, як було.
Та навіть якщо справа піде в інший бік, на світовому рівні навряд чи вони отримають визнання. Як наслідок, можуть спалахнути нові демонстрації. Неофіційні джерела в каталонському уряді наголошують: у бюлетенях більше половини голосів не зберуть, але чи відмовиться область від радикальних планів, поки що не ясно.
Дивіться: черги на референдум у Каталонії