"Бабусям, які весь рік погано себе поводили, замість подарунків на літо присилають онуків", - принаймні, так жартують на півночі нашої країни. Але якщо ваша кровиночка вже добряче втомила навіть бабусю, краще дати старенькій передихнути і відправити дитину на відпочинок до дитячого табору. Варіантів – вагон, але як не заплутатися та обрати оптимальний, аби і нерви в порядку, і малеча доглянута?

Портал "Знай.ua" з радістю допоможе вам розібратися у всіх сторонах літніх таборів, показавши навіть те, чого не почуєте від жодного вихователя чи директора.

За сімома замками

Для батьків деякі речі тут табу. Навряд чи ви зможете дізнатися правду,скільки разів перевіряли на придатність і безпеку той чи інший заклад. Здивуєтеся, але зовсім не часто: всього раз на п'ять років, якщо пощастить, а то й значно рідше. Така недосконалість системи контролюючих органів зараз, на жаль, навіть більша, ніж за часів СРСР. Крім того, про перевірку директор табору отримує письмове, або усне попередження. Тому будьте певні, всі огріхи приховають від пильного ока співробітників державних відомств.

Прийти з оглядом позапланово вони мають право тільки у випадку скарги: на електрику, газове обладнання, ліфти, безпеку території, техніку безпеки та умови праці в санаторії. А таких чимало. Приміром, на півсотні дітей може бути всього одна душова кабінка, зустрічаються старі облуплені корпуси, на подвір’ї - трава до пояса, недбало прикриті люки і не обгороджена небезпечна зона.

Прокурорська перевірка вже більш детальна, може виявити наступні порушення: відсутні пожежні системи оповіщення, харчоблоки брудні, а кухарі працюють без поновлених санкнижок. Далеко ходити не треба, у Скадовському районі на Херсонщині такі всі 26 таборів.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Водночас від травм і недуг ніхто не застрахований, хоча в аптечці табірного лікаря обов’язкові лише кілька простих препаратів від застуди, алергії та болю. Тож, найпростіша порада батькам – перед тим, як кудись відправляти дитину, як мінімум, почитайте відгуки про обраний табір. А ще краще - особисто переконайтесь, наскільки він безпечний та комфортний.

Дивіться: Скандал в таборі "Орлятко": дітей заселяють в "спартанські умови"

За і проти відпочинку

Батьківський страх – річ непереборна і цілком виправдана. Всі скарги сходяться на одних бідах: травмування, хвороба, поганий вплив однолітків, нездорове харчування. Втім, табір вважається відносно доступним варіантом.

До речі, про харчування. На чаші "проти дитячих таборів" - адаптація до нового раціону. Дитина отримує додатковий стрес, коли переходить на інший режим харчування або продукти (що дуже актуально для таборів в інших регіонах). Хоча меню таборів, як правило, правильне: парові котлети, супи, каші, компоти і фрукти.

Інша загроза для дитини: психологічний дискомфорт. Хандра, сльози, бажання повернутися додому – все це може компенсувати тільки кваліфікований вожатий, або вихователь. Та, подивимось правді у вічі, хто туди їде?

До речі, ось вам кілька неприємних секретів про персонал. Найгірше, що можна зустріти: некомпетентність. Часто відправляють на роботу у літні табори тих, кого ще самого можна назвати дитиною. На практику, підробіток, за смішні гроші і практично без жодних інструкцій.

Трапляються випадки пияцтва просто на території, за які не прийнято карати – догана,зрив репутації директора табору та інше. Страшно навіть подумати, але неодноразово вожатих могли "застукати" просто із дітьми за дуже пікантним заняттям. Звісно, обирали зі старших загонів, хлопців по 16-17 років. Також рідко кого звільняють, максимум – проведуть "виховну бесіду", і це не жарти.

Не забувайте, що ви маєте повне право контролювати ситуацію. Телефони у дітей вилучають тимчасово, кожного дня вони можуть вам розповісти все, тому вимагайте цього від керівництва. Не бійтеся відверто заявляти про свої підозри і цікавитися всією програмою, від навчально-виховного, до спортивно-розважального процесу. Пам'ятайте: мова йде про безпеку, з цим не жартують.

Як допомогти дитині адаптуватися?

якщо ви боїтеся відпускати дитину саму, ваше чадо - скромник і тихоня, то вмовте поїхати ваших друзів (однокласників, сусідів, родичів);

уважно вивчіть програму табору і підготуйте дитину до того, чим саме вона буде там займатися;

розкажіть про можливості і вигоди для школяра або підлітка, які він може отримати (нові знайомства, нові місця, самостійність та ін.);

якомога раніше, перед заїздом, прибути в табір, щоб познайомитися з дітьми та наставниками, а також звикнути до нових умов;

взяти з собою якусь улюблену річ (іграшку, книгу);

у деяких таборах батькам можна приїжджати відвідувати дітей у будь-який день.

Користь і переваги дитячих таборів

Але не все так погано, як може здатися. Успішність маленької людини (особливо дітей у віці від 9 до 14 років) багато в чому буде визначатися умінням швидко адаптуватися до будь-яких умов і будувати соціальні зв'язки. Існують і безліч позитивних моментів:

1. Дисципліна

Кожна хвилина часу дитини буде розписана: сон, харчування, зарядка, прибирання, заняття, ігри, дискотеки і т.д. Тобто повноцінна літня зміна до 21 дня - достатньо для того, щоб виробити хороші звички, які можна буде потім підтримувати вдома.

2. Спілкування і досвід комунікації

У дитячому таборі діти вчаться не тільки спілкуватися, але й проживати один з одним на одній території: ділити шафки, тумбочки, кімнату.

3. Самостійність і відповідальність

Прибирання ліжка, прання речей, порядок у шафці - той мінімум навичок самообслуговування, який доведеться освоїти.

4. Оздоровлення

У більшості таборів також пропонуються різні оздоровчі процедури, спортивні заходи, що тільки на користь вашій дитині. А відсутність телевізора і комп'ютерного монітора піде на користь зору.

5. Нові таланти

У величезній кількості різних видів художньої самодіяльності та конкурсів задіюється весь загін. Хтось співає, хтось танцює, хтось малює або пише вірші й жарти.

Профільні табори

Вибір особливий і складний: вони часто поєднуються з туристичною програмою, а це і прекрасні пейзажі і гірські річки і чисте повітря і здорова активність. Бувають наметові, військові, табори спорту та активності.

Що з харчуванням в наметових таборах? Зазвичай це прості продукти, каші, тушонка, консерви, сало, сезонні овочі. Адже в лісі ніде поставити холодильник. Буває також, що діти беруть участь в приготуванні їжі, миття посуду.

Табори скаутського формату – з усвідомлено простими умовами проживання, наприклад, прості літні будиночки без зручностей і обігріву, але брак комфорту компенсується цікавою програмою.

Також є доступні табори і на морі, зазвичай це табору, які працюють ще з радянських часів. Не у всіх таборів є фінансові можливості провести капітальний ремонт. Але дрібні побутові незручності компенсуються цікавою програмою і, звичайно ж, морем.

Дивіться: Бійці АТО відкрили незвичайний дитячий табір у Запоріжжі

Поради психолога

Не секрет, що бажання їхати у літній табір повинно бути спільним: цього мають хотіти не лише батьки, а й малюк. Тому перед мандрівкою батьки мають поговорити з сином або донькою: чи справді вони хочуть їхати у табір.

Забудьте про подорож, якщо чадо не готове до неї. Деяким дітям, боязким і особливо чуттєвим, відлучення від дому протипоказане. Не треба сподіватися на те, що в таборі в компанії однолітків малий переборе себе. Характер так швидко не змінити, а от душевну травму в такий спосіб можна заробити запросто.

Ви можете переконати дитину в тому, що ця поїздка зробить її більш самостійною і дорослою. Скористайтеся цим і розкажіть, скільки різного вона може навчитися за час відпочинку.

Дивіться: Поради батькам: як перевірити на безпечність літній табір

Кодекс батьків:

Перевіряйте умови проживання

Спілкуйтеся із вихователями кілька разів на тиждень

Не втрачайте контакт із дитиною

Пропонуйте допомогу у складній ситуації

Зважайте, що "дорого" – не значить "добре"

Запасіться контактами медичного персоналу, охорони, дирекції

Огляньте меню, порівняйте його з державно-санітарними нормами на сайті міністерства

Збирайте тільки необхідні речі: у таборі багато чого потім може взагалі не знадобитися

Складіть про всяк випадок основні засоби гігієни та мінімальну аптечку (бинт, йод, вату, більш дорослим – заспокійливі трави, вітаміни, пігулки від нудоти, аскорбінову кислоту)

Якщо є сумніви у чистоплотності персоналу чи кваліфікації, вимагайте санітарні книги та документи про дозвіл на роботу.

І головне, пам'ятайте: бути обережним, це не занудство, це турбота, адже ваша дитина повинна провести це літо із користю та повернутися виключно із приємними враженнями.

Дивіться: перевірка дитячих таборів

Як повідомляв портал "Знай.ua", опубліковано повний список цін на популярних українських курортах.