Близько 40% шлюбів в Україні - розпадається. Без перебільшення, такі дані офіційної статистики не можуть не здивувати, якщо не шокувати. За кількістю розлучень наша країна входить до трійки лідерів у Європі.
У більшості випадків, результатом розриву сімейних уз, поряд з судновими процесами, в рамках яких колишні кохані ділять навіть такі дрібниці, як стілець або ваза, постають і справді важливі питання. Зокрема, це стосується суперечок за опіку над спільними дітьми.
Практика українського судочинства показує, що в більшості випадків це право дістається матері. Та ж статистика, відкриває й інший неприємний аспект суспільних відносин - болюче питання сплати аліментів. У багатьох випадках, при розпаді сім’ї стається так, що батько дитини з яких-небудь причин незабаром перестає (а іноді навіть і не починає) платити аліменти на утримання своєї ж дитини.
При цьому, домогтися справедливості в судовому порядку, часто буває або вкрай складно, або вкрай довго і дорого, або все це одразу. Однак, з набранням чинності нового Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку стягнення аліментів», процес отримання цих самих аліментів - значно прискориться і спроститься.
Про те, які позитивні зміни в Українському законодавстві відбудуться вже 8 липня 2017, редакція вирішила дізнатися у адвоката, власника юридичної компанії «Стратег», Олега Наливайка.
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Перш за все, хотілося б дізнатися, що саме змінив новий закон і чому він дійсно буде здатний істотно полегшити долю тих, хто опинився у важкій життєвій ситуації?
«Внесені законом зміни торкнутися сфер сімейного та цивільного процесуального кодексів, а також Закону України «Про судовий збір». Зараз спробую описати їх простою мовою.
Якщо порівняти з минулим порядком розгляду цієї категорії справ, ми стикалися з тим, що судовий розгляд міг тривати і вісім місяців і рік. З усіма хворобами суддів, «затягуваннями» з боку відповідача за позовом, подачами зустрічних позовів про оскарження батьківства, які призупиняли розгляду справи про сплату аліментів.
І дійсно, за процедурою, судді були зобов'язані в рамках старого законодавства припиняти розгляд за основною заявою до закінчення суперечок за зустрічним позовами.
Протягом усього цього часу, дитина і той із батьків, під чиєю опікою вона перебувала, залишалися без належних за законом коштів. З набранням чинності нових поправок до законодавства, від дня подачі заяви на видачу судового наказу протягом трьох днів суд повинен прийняти рішення про видачу даного рішення про стягнення аліментів.
Наприклад, ми в понеділок подали заяву і через три дні вже отримали рішення. При цьому, дата подачі заяви, після отримання відповідного рішення, автоматично стає датою, від якої починають нараховуватися самі аліменти. Ще один позитивний момент, це те, що відповідне рішення не може бути оскаржене. Відповідач максимум зможе спробувати подати позов про зміну розміру аліментів, який, тим не менш, не скасовує і не зупиняє їх виплату».
Про які суми йдеться?
«Це другий позитивний момент нинішніх норм, які набирають силу. Раніше сума зобов'язання по сплаті аліментів на дитину була «не менше» 30% від прожиткового мінімуму. Сьогодні ми говоримо вже про «не менше» 50%. При цьому, максимальна сума аліментів, яку може призначити суд, доходить до 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Виходячи з норм Закону «Про державний бюджет України на 2017 рік», для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум на одну людину становить: з першого травня - 1426 гривень, а з першого грудня - 1492 гривні. Для дітей від 6 до 18 років ці цифри перебувають на позначці - 1777 гривень - з першого травня і 1860 гривень - з першого грудня. А це означає, що мінімальна сума аліментів з урахуванням не менше 50%, яка повинна виділятися на дитину, буде дорівнювати в середньому 900 грн. Максимальна, при цьому, може доходити в середньому до 16 000 гривень на дитину».
А якщо відповідач відмовиться сплачувати аліменти або буде затримувати їх перерахування, як це часто трапляється?
«Все просто - пеня. І чимала. Якщо гроші не будуть виплачуватися вчасно, на суму несплати буде нараховуватися пеня в розмірі 1% на день, щоправда, не більше 100%.
Крім того, як за дії старого закону, так і за нового, можна обмежити виїзд за кордон. Серед санкцій також фігурує опис майна - норма застосовується, якщо заборгованість сягає 3 місяців.
Не допоможе відповідачу боржнику і статус безробітного. Адже, як доказ в суді ми тепер зможемо використовувати дані з реєстру майнових прав. Так, якщо «безробітний неплатник» раптом купить собі автомобіль або квартиру, ці відомості можуть послужити доказом його платоспроможності».
Опишіть, будь ласка, послідовність дій, для тих, хто захоче звернутися до суду.
«Якщо коротко, потрібно написати заяву і звернутися з нею до суду. Але, я б не рекомендував це робити самостійно, задля уникнення непередбачених ситуацій в майбутньому. Погодьтеся, не всі мами знають законодавство, не у всіх є час на судові розгляди. Так що, краще все ж звернутися до кваліфікованих фахівців.
Ми готові за фіксованою ціною допомагати всім охочим. Грубо кажучи, ми візьмемо на себе всю паперову та судову тяганину. Позивач просто підпише документ і отримає рішення. До речі, не забувайте, що свої витрати на судовий процес, заявник також може перекласти на «винуватця торжества».
Хочу відзначити, що ми почали займатися цією тематикою не просто так. Раніше, ЮК «Стратег» спеціалізувалася виключно на корпоративному, господарському, адміністративному та спадковому праві. Але потім трапився прецедент: одна з наших колег сама потрапила в таку ситуацію. Ще за старих норм законодавства з усіма його складнощами. Поки ми допомагали їй розібратися з її проблемою, наші юристи істотно просунулися в цьому напрямку і зрозуміли, наскільки ця проблема актуальна для України. З тих пір, ми встигли допомогти вже десяткам батьків і матерів, з рішенням їх делікатних, але, від того аж ніяк не менше нагальних питань».