Кремлівський засідатель Володимир Путін на законодавчому рівні максимально розширив свої повноваження, які Державна дума прийняла без єдиного писку. В прямому сенсі.
У третьому, остаточному читанні тут ухвалили закон, що спочатку не привертав уваги своєю невинністю, а пізніше перетворився на закон про наділення російського президента досі небувалими можливостями. Почалося з того, що в Держдумі закон розглядали у зв'язку з появою в РФ Уповноваженого "з прав споживачів фінансових послуг", пишуть російські ЗМІ.
Але насправді ніякого відношення до фінансових омбудсменів ці поправки, підписані Анатолієм Аксаковим ( "СР") і Ігорем Дівінським ( "ЕР") і, написані страшно уявити де, не мали - навіть якщо читати крізь пальці і без окулярів.
До слова, змінювати концепцію законопроекту в другому читанні категорично забороняє думської регламент. Але жоден із засідателів чомусь не звернув на це уваги ні на засіданні профільного Комітету з фінансового ринку, ні в ході пленарного засідання.
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
І ось тепер, по суті, закон дозволяє господареві Кремля скасовувати Цивільний кодекс, закони про ринок цінних паперів, про відкритість інформації, і ще багато інших, що регулюють економічну діяльність діючих законів. Він дозволяє прописувати "у виняткових випадках" особливі правила для окремих компаній і корпорацій.
Своїми указами Путін зможе встановлювати "особливості" створення, реорганізації, ліквідації та правового положення цих обраних компаній "в окремих сферах діяльності". Може йтися про порядок зберігання, розкриття або надання інформації про діяльність, про особливий порядок здійснення операцій, "включаючи їхнє нотаріальне посвідчення та облік", особливому порядку обліку інформації про цінні папери.
Журналістам депутати авторитетно роз'яснили, що це потрібно "через санкції". У сенсі для захисту російських компаній від їх, як виявилося, зовсім не благотворного, а зовсім навіть згубного впливу. Але слів "санкції" або "недружні дії іноземних держав" в тексті закону немає - є лише посилання на таємничі "виняткові випадки".
А тепер питання: хто отримає право вирішувати, який із "випадків" винятковий і пора включати указное право, а який не дуже? Очевидно, тільки сам президент. А де гарантія, що всі до одного "господарські товариства" або їхні кремлівські лобісти зможуть утриматися від спокуси пробити для себе особливий режим навіть в ситуаціях, зовсім не пов'язаних з санкціями?
Авторами поправок Держдума, що відповідає за економічний розвиток, повністю виключена зі схеми прийняття рішень. (Уряд і справді не потрібен людям, які мають доступ до президента - він лише ускладнює процедуру, тому що включає громіздкий механізм погоджень.)
Тим же законом, до речі, президент отримує право у "виняткових випадках" обійти ще й чинний закон "Про військово-технічне співробітництво РФ з іноземними державами".
Взагалі-то в ієрархії правової системи Росії укази президента, як би блюзнірськи це не звучало, стоять не на самій вершині. Укази президента не можуть суперечити федеральним законам, говорить стаття 90 Конституції Російської Федерації. Але право указами повністю або частково скасовувати закони в нашому-то випадку дається президентові теж федеральним законом!
На початку 90-х років за президента Єльцина багато господарських питань вирішувалися указами в тому числі і тому, що відповідних нормативних актів більш високого рангу ще не було (Цивільний кодекс, зокрема, з'явився в 1994 році). У міру того, як правове поле засівалось різної якості законами, багато з тих застарілих указів скасовувалися.
А зараз, наприклад, як вирішуватимуться в арбітражному суді господарські суперечки між компаніями, одна з яких живе за законами, а інша - той самий "винятковий випадок" та існує за особливими правилами?
Путін шедеврально "заспокоїв" з приводу санкцій Заходу
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що в Росії слідом за десятками корисних сервісів зібралися блокувати Booking.