Випадково чи ні, але останні присвоєння звання "Почесний громадянин Києва" вийшли "співочими". У 2015 році його удостоєно співака, композитора, лідера рок-групи "Океан Ельзи", активного учасника Майдану Святослава Вакарчука. У нинішньому році звання "Почесний громадянин Києва" було присвоєно одразу двом діячам культури: 30 червня диплом і нагрудний знак отримала Герой України, співачка Ніна Матвієнко, а 7 липня - переможниця "Євробачення - 2016" співачка Джамала. Портал "Знай" вирішив розібратися, за яким принципом громадяни нагороджуються цим високим званням, і як можна висунути на нагородження киян чи гостей міста.

Звання "Почесний громадянин Києва" заснували ще за часів царської Росії. За радянських часів його відновили у 1982 році. А в незалежній Україні звання почали присуджувати після прийняття рішення Київської міської ради "Про заснування звання "Почесний громадянин Києва " і заохочувальних відзнак Київського міського голови" № 141/862 від 1 червня 2000 року.

Як стати шанованою людиною

Механізм присвоєння виглядає просто. Запропонувати кандидатуру, згідно з Положенням про присвоєння звання, можуть "трудові колективи підприємств, установ і організацій, незалежно від їх адміністративного підпорядкування і форм власності, політичні партії, громадські організації". Тобто якщо редакція порталу "Знай" захоче запропонувати якусь кандидатуру, у нас такі повноваження є.

Причому, крім біографії претендента, необхідно в окремому документі перерахувати його особливі заслуги.

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Показати ще

Підготовлені документи розглядаються на профільних комісіях Київської міської ради (відповідно до сфер діяльності кандидата), на комісії місцевого самоврядування, а також у відділі з питань нагород Київської міської державної адміністрації. Обов'язково враховується думка і відповідного департаменту КМДА. Потім питання виноситься на сесію Київради, і там приймається рішення.

"Рішення двох комісій голосується на сесії. Спеціального дорадчого органу у нас немає, Київ - дуже велике місто, - пояснила порталу "Знай" начальник відділу з питань нагород КМДА Валентина Бебко. - Ми запитуємо ще думку департаменту. У даному випадку у питанні по Джамалі департамент культури не заперечував, вони ж і ініціювали це питання".

Читайте також: Джамала стала почесною громадянкою Києва

Як сказано в Положенні, звання "Почесний громадянин міста Києва" присвоюється "громадянам України, іноземним громадянам і особам без громадянства за значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста Києва, збагачення національної, культурної та духовної спадщини, за благодійну, гуманістичну та громадську діяльність ".

У 2015 році було прийнято доповнення про можливість присвоєння звання посмертно. На щастя, присвоєнь по цьому пункту ще не було.

"Тут входять у протиріччя два пункти Положення про присвоєння звання, - розповів порталу "Знай" заступник начальника відділу з питань місцевого самоврядування, інформаційної політики, регламенту, правопорядку та боротьби з корупцією Київради Олександр Янзюк. - Пункт 2, в якому вказується можливість присвоєння звання посмертно, і пункт 5, де сказано про вручення "нагрудного знака встановленого зразка, його мініатюри, диплома і іменного годинника Київського міського голови". Я намагався вказати на це членам постійної комісії з питань місцевого самоврядування, але до мене не прислухалися ".

Здавалося б, присвоєння цього почесного звання чітко обгрунтовується у Положенні: воно є (цитуємо документ) "свідченням визнання територіальною громадою м.Києва видатних заслуг окремих осіб перед суспільством м.Києва у розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, бізнесу, а також у благодійній, гуманістичній і громадській діяльності, зміцненні міжнародного авторитету столиці України - м.Києва ".

Почесних громадян будуть декомунізувати

Однак, пояснюючи мотиви присвоєння звання, Олександр Янзюк зазначив, що "останнім часом вони є політичними". До того ж, в даний час депутати розглядають пропозиції про встановлення пільг почесним громадянам, чого досі не було, а ще - про можливість (тільки не смійтеся) позбавлення цього звання в світлі закону про декомунізацію, а також тих почесних городян, кого звинуватять у корупції.

Тобто не виключено, що найближчим часом, слідом за перейменуванням вулиць у рамках декомунізації, нас очікує шоу з посмертним розвінчанням тих почесних громадян Києва, які, на думку нинішньої влади, перестали бути гідними цього високого звання.

"Те, що тепер це питання політичне - мене особисто це дуже зачепило, - зізналася начальник відділу з питань нагород КМДА Валентина Бебко. - Тоді будь-яка нагорода - це чиста політика. А хіба державна нагорода України - це не політика? Кожна держава має свої нагороди. І це теж політика ".