Сьогодні Конституційний Суд України визнав неконституційною пенсійну реформу у частині, що стосувалась суддів. Йдеться про норми, які обмежували суддям пенсії сумою 10 740 грн. Саме це обмеження і було зняте. При цьому, для інших одержувачів воно залишилось в силі, як і цілий ряд інших "непопулярних" норм.

Даний підхід КСУ порушує принцип рівності громадян перед законом, підкреслює юрист громадської організації "Соціальний рух" Віталій Дудін. Нагадаємо, з 1 червня 2015 року, за рішенням Верховної Ради, було скасовано призначення щомісячного довічного грошового утримання для судів. Наразі, рішенням Конституційного Суду, утримання служителів Феміди було відновлене.

У той же час Судом, без пояснення мотивів, було відмовлено у відкритті провадження у справі за поданням 49 народних депутатів. Документ, що потрапив у смітник КСУ, пропонував визнати неконституційним відрахування 15% від пенсії працюючих пенсіонерів та підвищення пенсійного віку для працівників особливо-шкідливих виробництв (гірників, трамвайників, залізничників і т.д.).

Читайте також: В українців будуть забирати 5% з кожної зарплати

Важливо, на думку юриста, що Суд приймав раніше протилежні рішення: у Рішенні КСУ від 9 липня 2007 року було сказано, що соціально-економічні права можуть бути обмежені, лише в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту

Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

"Те, що судді успішно оскаржать закон у частині своїх корпоративних інтересів, було зрозуміло від самого початку, - заявляє Віталій Дудін. - КСУ вже приймав рішення на їх користь: так, у 2013 році було визнано неконституційність окремих положень "тігіпківської" пенсійної реформи. Аргументація майже не змінилась: йдеться про те, що "матеріальне забезпечення суддів після виходу їх у відставку як складова їхнього правового статусу є не особистим привілеєм, а засобом конституційного забезпечення незалежності суддів".

Читайте також: Як не дати державі відібрати ваші субсидії

Такі слова можна сказати про представників різних професій. Так, пенсія педагога відображає особливе значення цієї професії для виховання майбутніх поколінь. Пенсія лікаря означає турботу держави про життя і здоров'я кожного громадянина. Але доки ці категорії людей не будуть представлені у владі, доти їх думка ігноруватиметься, пояснює юрист "СР".

"Що цікаво, нещодавно Кабінет Міністрів України зняв обмеження на зарплати урядовців та на закупівлю транспорту. Топ-менеджери державних підприємств отримують мільйонні зарплати, як-от керівник "Укрзалізниці". При цьому громадяни й надалі отримують низькі пенсії. КСУ показав, що Основний Закон буде виконуватись виключно в інтересах привілейованих каст, у даному разі суддів" - підсумував експерт.

За словами В.Дудіна, даний підхід має також негативні економічні наслідки, адже зменшення пенсій та інших виплат широким верствам населення знижує купівельну спроможність громадян, а за таких умов держава ніколи не вийде з рецесії.