Під час літніх відпусток, українці окрім пляжного та гірського відпочинку влаштовують екскурсії за кордон. Для максимальної економії, обирають найближче зарубіжжя. Наприклад - Польщу, Чехію, Болгарія, прибалтійські країни тощо.
Кореспонденти порталу "Знай" опитали безліч молодих туристів, щоб дізнатися бюджет такої поїздки. Почати ми вирішили з Молдови: по-перше - досить близькі сусіди, по-друге, цілком собі екзотичний закордон, а по-третє, не вимагає великих витрат. Всього лише 2 тисячі гривень з людини. У цю вартість ввійшло все, включно із сувенірами, страховкою авто та житлом для водія Mercedes Vito.
Документи
Страхування авто - бл.112 грн з людини
Українцю для в'їзду у Молдову необхідно мати при собі лише закордонний паспорт. Ніякого попереднього бронювання житла, мінімальної суми коштів та візи не потрібно.
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
"Ми в'їжджали на авто з боку Придністров'я. Довелося страхувати машину двічі - спочатку на українській митниці купили "молдавську" страховку, а потім у Придністров'ї - місцеву, хоча там не більше 50 кілометрів ми їхали по їхній території. Загальна сума двох - 800 грн", - розповів водій Євген, який привіз бусом сімох молодих туристів із Києва.
Читайте також: Як проїхати 7 тисяч кілометрів за 18 доларів (частина 1)
За його словами, ні митниця Молдови, ані Придністров'я ніяких позначок у паспорті не поставили. Проте киян ще до поїздки попередили, що про всяк випадок треба просити ставити штамп про виїзд і в'їзд хоча б на українській митниці, щоб молдавани не сприйняли за нелегалів.
"Речі у нас ніде сильно не перевіряли, лише трохи заглядали у багажник, або зверху рюкзак просили показати відкрити. Хоча перед нами пасажирський автобус двоповерховий стояв - вивели всіх людей із речами і перевіряли ретельно", - розповів ІТ-працівник Олександр, один із пасажирів буса.
Транспорт
800-1000 грн з особи - туди-назад
Квиток на автобус із Києва до міста Кишинів коштує 400 гривень. Транспорт ходить забитий вщент, водії часто беруть "зайців" майже стільки ж, скільки звичайних місць, а на митниці на це закривають очі. Діти і дорослі інколи сидять прямо на підлозі вздовж коридору. Деякі водії рейсових автобусів не хочуть заїжджати через непевну територію Придністров'я, і тоді шлях може тривати не стандартні 8-9, а і всі 15 годин.
"Ми вирішили їхати саме машиною. Комфортно і зупинки тоді, коли нам зручно. Враховуючи бензин, оплата ночівлі водія та харчів на нього, у нас вийшло близько 1000 гривень. Додому долетіли до 6,5 годин із трьома митницями", - продовжили мандрівники.
Зв'язок та валюта
36-60 грн
Міняти кошти можна прямо у Молдові, проте треба звертати увагу на курс. Неподалік від вокзалу зустріли колосальний "валютний обман". Молдавську лею (не плутати із румунською) продавали по три гривні, а купували менше ніж за гривню. У центрі міста така різниця між купівлею і продажем складала не більше кількох бані (місцевих копійок). При чому, у сусідньому банку через 300 метрів можна було зустріти різницю у курсі ще на 30 бані (в Україні такі коливання курсу у сусідніх фінустановах не зустрінеш). Молдавські леї - менші за розміром, ніж гривні, та дуже нагадують купони початку 90-х.
Фактично на кожному кроці розташовані невеличкі кіоски, де крім шоколадок продають також стартові пакети із місцевим мобільним зв'язком. Ми придбали кілька різних, зокрема Orange та Moldcell, з інтернетом. Коштували вони від 36 до 60 гривень. Щоправда, треба обирати уважно - деякі дають доступ до мережі, але дзвонити можливість не надають. Інструкція до них всередині - російською.
Житло
400-800 грн/доба
"Ми знайшли житло на dobovo.com. Особливість ресурсу у тому, що офіс підтримки розташований у Києві. Проте вони просять одразу всю суму заплатити ще в Україні. Наша однокімнатка коштувала 600 грн: свіжий ремонт, кондиціонер, мікрохвильовка, душ, гаряча вода, Wi-Fi, все працює", - розповів Олександр.
За його словами, не всім так поталанило. Четверо друзів оселились за 700 гривень із мангалом, а ще двоє знайшли контакти хазяїв через інтернет, домовились на 400 гривень. Коли приїхали, ціна раптом "зросла" до 500. Протікав унітаз, недокладена плитка, не оброблені розетки. Щоправда змогли домовитись на безкоштовні сніданки.
Харчування
200 грн - 1 ситний обід у ресторані
Молдова - країна дешевого вина та м'яса. У ресторані пляшку вина можна придбати за 90 грн. Шашлик - 90 грн, овочі гриль - 40. Найкраще у країні те, що навіть найдешевше вино - неймовірно смачне.
У місті можна придбати гарний херес, він продається у центрі. Цікаво, що у магазині на перший погляд ремонт, ніби зачинено, але якщо піти за роздрукованими на папері А4 стрілками, можна з двору знайти торгову точку. Херес - це більш міцне вино, яке виготовляється за іншою технологією. Скляна пляшка "як на подарунок" обійдеться у 70 грн за 0,75. Купити у пластиковій пляшці "на розлив" той же напій можна за 50 гривень. Проте магазин відкритий лише до 14 (банки у країні також працюють до 16 максимум). На центральному ринку ціна на вино стартує від 30 гривень за літр.
Якщо готуєте вдома, ціни на продукти приблизно такі, як у столиці. У місцевому McDonald`s всі бургери дорожчі на 15-25 грн.
"Якщо їхати власною машиною, то можна гарно попоїсти на зворотньому шляху у цілому ряді невеличких домашніх кафешок на Одеській трасі (вже в Україні). Їх можна впізнати по кількох завжди припаркованих фурах поруч. Тут годують дуже смачно, недорого та величезними порціями. У меню - супи, борщі, плов, каші, котлети, прямо для вас смажать деруни та варять вареники. Хочеш гарно поїсти - дивись, де паркуються далекобійники", - жартує водій.
Цікаві місця
Тріумфальна арка. Вона трохи нагадує французьку, яку колись замовив Наполеон, але історія її - інакша. Вона стоїть на площі Великих національних зборів (проспекті Штефана чел Маре) поруч зі сквером Кафедрального собору. Її спорудили у 1840 році на честь перемоги у російсько-турецькій війні (1828-1829), щоб розмістити у ній дзвін вагою у 6,4 т, відлитий із трофейних турецьких гармат. Прямо коло неї намальована величезна шахова дошка із дерев'яними шаховими фігурками.
"Ми бачили, як місцева молодь на повному серйозі завершувала партію. За двох хлопців вболівали кілька симпатичних дівчат, які були вдягнені так, ніби спостерігають "баттл" брей-денсу. У стильних коротких топах, із молодіжною біжутерією, у низьких джинсах", - поділилися враженнями кияни.
По місту дуже багато гарних церков та мечетей. Є і цінні з архітектурної точки зору колишні житлові будівлі 19-20 сторіччя, абсолютно закинуті, із вибитим склом, проростаючими всередині деревами. Видно, що ніхто не займається реставрацією об'єктів культурної спадщини.
Серед інших красивих місць - місцевий "Вічний вогонь", біля якого завжди стоїть варта, численні пам'ятники і фонтани. Якщо часу більше, ніж два дні, можна з'їздити помилуватись на винні погреби замку Mimi (одноіменне вино продається у кожному супермаркеті).
Місцевий екстрим
"Якщо ви, раптом, цікавитесь екстремальними і покинутими будівлями, то зверніть увагу на 16-типоверховий готель "Національ" (колишній "Інтурист"). На фасаді будівлі відігнутий алюмінієвий лист, крізь який люди проникають у будинок, ідуть численними напіврозваленими сходами та видираються на дах. З нього видно все місто, проте на підборах задертися так високо неможливо і бажано із собою прихопити ліхтарик", - радить "Знай" Олександр.
Сувеніри
Від 12 грн
Сувеніри продаються на великій барахолці на центральній вулиці. Магнітики коштують від 12 до 70 гривень (найдорожчі - магніти-картини на дерев'яному зрубі). Молдавський прапорець для авто або на підставку коштує 18 грн. Туристи часто беруть на сувеніри вино. Одна особа може безперешкодно провезти крізь митницю до 3 літрів вина та до одного літра міцного алкоголю. Великий вибір сувенірного посуду та розмальованих винних бочок.
Країна контрастів
Загальне враження про країну, яке складається після розповідей туристів, що Молдова - країна контрастів. Напівзруйновані або недобудовані будівлі прямо у центрі міста, дорога, яку ніби почали ремонтувати, проте щойно пішли на перекур (і не повернулись) мирно співіснують із вуличними розетками для ноутбуків та безкоштовним Wi-Fi у центральному парку. У Молдові помітна ще одна європейська традиція - роздільний збір сміття із повними баками пластику.
Люди тут привітні, проте часто прагнуть на вас підзаробити, з іншого боку можна торгуватись. Сервіс - низького та середнього рівня, у кафе можна довго чекати на їжу, нагадувати про себе. Проте готують смачно та великими порціями.
"Мені цікаво було слухати молдавську мову, я нічого не розумів. Я думаю, я за пару днів побачив доволі багато. Наступного разу якщо і поїду до Молдавії, то не спеціально, а проїздом, коли подорожуватиму до Одеси: заскочу поїсти фантастичного м'яса та вина", - підсумував подорож для "Знай" Олександр.