Сьогодні виходить довгоочікувана перша серія шостого сезону "Гри престолів", а це означає, що мільйони фанатів по всьому світу підуть в серіальний запій мінімум на два місяці. Портал "Знай.ua" з'ясував, як не потрапити в чіпку пастку залежності і подивитися улюблені серії без шкоди для власної психіки.

У полоні залежності

Ви можете подивитися всі сезони серіалу за одну ніч? Майже без розбору, один за одним розшукуєте та "ковтаєте" все нові й нові серіали? Весь тиждень не знаходите собі місця в очікуванні виходу нової серії? Відчуваєте себе спустошеним та впадаєте в депресію кожен раз, коли серіал закінчується? Заради перегляду нового епізоду готові принести в жертву все інше? Вітаємо, це залежність.

"Будь-яка залежність, неважливо, хімічну вона має природу або емоційну - це спроба швидко отримати певний стан. А депресія, яка виникає - це розплата за швидкість отримання цього стану, і за те, що він не став своїм. Все це означає, що людині не вистачає конкретних навичок, і непогано було б начати їх здобувати", - розповів "Знай" кризис-терапевт Олександр Осташко.

Популярні новини зараз

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ

Показати ще

Таргани заводяться там, де є місце жити, і є що їсти. Тож, якщо ви дозволяєте собі "зависати" на перегляді серіалу – ви не цінуєте свого життя. "Людина може хотіти вбити час і тоді виходить, що її час не важливий. Єдиний ресурс який у нас дійсно є - це час нашого життя, нічого важливішого за це немає. Якщо людина хоче це вбити, то потрібно з цим працювати, а не з залежністю від серіалів. Залежність від серіалів це скоріше маркер, що щось не так", - говорить психоаналітик.

Читайте також: Як актори "Ігри Престолів" дуріли на прем'єрі нового сезону (фото)

Серіал замінює собою щось в реальному житті людини, відволікає від вирішення своїх власних проблем, дає можливість проживати життя персонажів, їх емоції, замість своїх особистих. "У домогосподарки немає іншого способу відчути емоції. Якщо вона більше ні на що не здатна, крім як бути колись вродливою, народжувати дітей і протирати пил, то для неї, можливо, це не такий вже й поганий вихід. А для молодих людей, які сповнені сил - ні", - розповідає Осташко.

Обережно, пастка

Кіно задовольняє потребу людей в спільних спогадах - Мартін Скорсезе

Не секрет, що автори серіалів заманюють глядачів численними "психологічними гачками". Є декілька прийомів.

По-перше, серіали втамовують бажання дуже швидко отримати інформацію. "Спочатку з'явився Livejournal, з великими текстами, потім Facebook, а потім Twitter. Зараз настільки багато інформації, що людині потрібно дуже швидко зрозуміти, цікавить це її, чи ні. І в цьому сенсі серіали, які дають те, що цікаво, мають значно більше шансів, ніж екранізація "Війни і мир", вже не кажучи про саму книгу. Просто тому, що на це немає часу, поки ви читаєте - життя проходить повз", - говорить кризис-терапевт.

Читайте також: 7 фактів про новий сезон "Шерлока" (фото)

По-друге, так званий "ефект незавершеної дії". Погодьтесь, серія зазвичай закінчується на найцікавішому моменті. А дія, яку людина не завершила запам'ятовується надовго, і глядач вимушений дивитися далі.

По-третє, серіали стали "дзеркалом життя". Ми впізнаємо в героях серіалу свої особливості характеру, нам цікаво неначе підглядати за чужим життям, подумки вважаючи його своїм.

Лікаря!

Існує лише два способи вийти з залежності – самостійно, чи за допомогою психотерапевта. Якщо людина не може щось зробити сама, просто вольовим зусиллям - потрібно звернутися за допомогою.

Щоб вийти зі залежності, радить фахівець, потрібно зрозуміти, яких станів не вистачає, і добувати їх у реальному житті з реальними людьми. "Якщо людині нудно, і вона через це приймає наркотики або дивиться серіали - потрібно зрозуміти, куди його рідний "прикол" подівся, в який момент вона перестала у щось вірити. Або коли і куди зникла здатність самого себе розважати, бути самому собі, в першу чергу, цікавою", - розповідає психоаналітик.

Читайте також: Українці в серіалах: мафія, заробітчани і політкриза (фото, відео)

Найчастіше, серіаломанам не вистачає якихось чесних приємних емоцій. Експерти радять піти в театр або театральну студію. У студії необхідно тренуватися називати емоцію, і вчитися її відчувати, хоча б через зовнішнє відігрування. Приємні емоції також можна також отримати граючи в волейбол, чи зайнятися тілесними практиками. Для тих, кому не вистачає дисципліни, добре підійде карате.

Самостійно долаючи залежність, займіться продуктивними справами - розберіть гардероб, освойте нові кулінарні рецепти, почитайте книгу, поспілкуйтеся з друзями, вивчайте іноземну мову, знайдіть додаткове джерело доходів (підробіток) і подорожуйте.

Намагайтеся зробити життя таким, яким ви хочете його бачити.