Вчорашня заборона на роботу Савіку Шустеру в Україні поставила під велике питання один з основоположних принципів демократії - свободу слова. З'явилися думки про політичну розправу і зведення особистих рахунків з Шустером тих, кого найбільше критикували на його програмах. Портал "Знай" вирішив згадати основні події, які свідчать про тиск на журналістів за "правду".

Розправа над Георгієм Гонгадзе за викриття корупції в "Українській правді"

Інцидент з убивством журналіста Георгія Гонгадзе, засновника і головного редактора "Української правди", почав серію політичних розправ над тими, хто критикує владу і корупцію в її рядах. Незважаючи на те, що вина провідних політиків, які керують країною, так і не доведена, багато хто до цих пір звинувачують саме їх. Переслідування Гонгадзе почалися ще з 1999 року, коли він почав вести щоденну інформаційну програму "Перший тур з Георгієм Гонгадзе" в прямому ефірі радіостанції "Континент". Після цього в редакцію почали дзвонити і погрожувати.

В ефірі програми "Епіцентр" на каналі 1+1, яка вийшла восени 1999 року, Гонгадзе задає особисто питання Віктору Медведчуку, який був членом Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, про те, чому люди в країні бідні, а політики багаті. Після 2000 року, коли Гонгадзе дав старт електронній версії "Української правди", за ним встановили зовнішнє спостереження. 16 вересня цього ж року журналіст пропадає і його тіло без голови знаходять через кілька днів. Мабуть, це найбільш жорстока розправа над "правдорубом" в історії сучасної України, яка стала однією з головних тем Помаранчевої революції, а також багатьох мітингів журналістів за свободу слова.

Закриття газети "Всеукраинские вести"

Популярні новини зараз

Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Показати ще

Політична розправа над газетою "Всеукраинские вести", яку журналісти приписували до бізнес-імперії Юлії Тимошенко, почалася після того, як на її сторінках почали виходити карикатури на президента Леоніда Кучму і прем'єр-міністра Валерія Пустовойтенка. Після резонансного закриття газета зробила ребрендинг і стала "Вечірніми вістями". Але в 2006 році мер Києва Леонід Черновецький погрожував знову закрити проект, тому що йому не сподобалося, що "на нього кажуть гидоту і ображають його".

Телеведучий постраждав через Ющенка

У вересні 2007 року керівництво "5 каналу" змусило журналіста і ведучого Ігоря Слісаренка написати заяву про звільнення. Причиною тому став вихід в ефірі новин 1 вересня інформації про навчання дочок президента Віктора Ющенка у приватній Міжнародній Печерській школі. Дзвінок з вимогою звільнити надійшов з Секретаріату президента, який був проєвропейський до мозку кісток.

Гужву звільняють з "Сегодня" за "Межигір'я"

17 січня 2012 року звільнили Ігоря Гужву з посади головного редактора газети "Сегодня" за публікацію фотографій з Межигір'я. Конфлікт між головним редактором генеральним директором холдингу Оленою Громницькою тривав кілька тижнів, поки наглядова рада розбиралася в ситуації і звільнили обох.

"Питання про моє звільнення, наскільки я розумію, було вирішено після того, як я відмовився підкорятися цензору в газеті", - говорив після звільнення Гужва і відзначав, що його звільнили за те, що розкривав схеми цензури.

Бойкот "Вестей"

Ігор Гужва йде в газету "Вести", яка часто є об'єктом критики з боку звичайних українців. Багато хто критикує ресурс за проросійську позицію. Особливо загострилася ця позиція після подій на Євромайдані і після нього, коли офіси газети стали об'єктом нападу. 5 липня 2014 року на столичний офіс напали. А після того, як на "Радіо Вести" покликали працювати скандального журналіста Отара Кушанашвілі, багато закликали бойкотувати ефіри.

Період після Євромайдану

Здавалося б, коли розвивати свободу слова в Україні, що не після Євромайдану, на якому українці вистояли право називатися демократичною і європейською країною. Але є факти, що суперечать цій тезі. Наприклад, випусковий редактор телеканалу "Бізнес" Тетяна Мельниченко написала, що її звільнили за матеріал, присвячений "Євромайдану" від 23 листопада 2013 року. Після цього всі звільнення пов'язані зі спробою спаплюжити честь Героїв небесної сотні і українських патріотів. Так звільнили випускового редактора "Інтера" Марію Столярову, яка в прямому ефірі образила батьків героїв Небесної сотні.

Савік Шустер оголошує голодовку, поки йому не повернуть ліцензію

Вчора у Савіка Шустера забрали ліцензію на роботу в Україні. Після цього послідувала неоднозначна позиція політиків з цього питання. Багато хто критикував владу за "розправу над свободою слова". Деякі говорили про те, що продукт Шустера неякісний, але закривати його таким способом не можна. Ведучий оголосив голодування до того моменту, поки йому не дозволять знову працювати в Україні.

Читайте також: 4 "публічні прочуханки" правдоруба Савіка Шустера

Нагадаємо, що Міхеїл Саакашвілі підтримав Шустера.

Оля Вольна