"Український ринок нам не потрібен" - заявляють російські бізнесмени, і … шукають обхідні шляхи на український ринок. У вересні Президент Петро Порошенко підписав указ №549 з переліком санкцій проти російських бізнесменів та компаній. У список увійшли більш, як 400 фізичних осіб та 105 юридичних осіб РФ та інших країн, що підтримали анексію Криму. Але російський бізнес не хоче втрачати досить велику частину своїх клієнтів, тому ділки вигадують нові способи, як проникнути на заборонену територію і уникнути санкцій.
"Знай.ua" з'ясував – які саме шляхи вони використовують.
Зайти з Прибалтики
Російський бізнесмен, засновник косметичної компанії "Перше рішення" Андрій Трубников розповів російським журналістам, як його компанія втратила український ринок та намагається зараз знову зайти на нього.
Компанія випускає косметичну продукцію марок "Natura Siberika", "Рецепти бабушки Агафьи", "Планета органіка", "Секрети кращих здравниць СРСР", "Секрети кращих радянських здравниць Криму", тощо. Через конфлікт між двома країнами, українські мережі перестали брати товари російського виробника, фірма втратила ринок, який давав 15 – 20% виручки від загального доходу.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Читайте також: Саакашвілі зробив безкоштовним проїзд для автівок в Одеський порт
"Ми зробили завод в Естонії і через Естонію заходимо в Україну. Зараз почали в українські "Ашани" постачати нашу косметику, тепер на ній написано "мейд ин Естонія". В Польшу також будемо заходити через Естонію, тому що Польща досить негативно до нас відноситься, так історично склалося. Також йдемо зараз в Китай, але там також є проблеми", - заявив в своєму інтерв'ю Андрій Трубніков.
Кіпр замість Росії
Російський олігарх Михайло Фрідман в Україні контролює "Альфа-банк", також його компанія "Альфа-груп" володіє оператором лотерей "М.С.Л." - його створили 1998 року на базі радянського оператора лотерей "Спортлото".
Компанія Finstar іншого російського олігарха Олега Бойко володіє головним конкурентом "М.С.Л." - оператором державної лотереї "Патріот". Разом дві компанії у сумі мають 90% українського ринку з продажу лотерейних квитків.
2015 року обидва оператори потрапили в санкційний список України, проте, обидва оператори працюють досі.
"М.С.Л." на паперах продали кіпрській компанії, і представник фірми офіційно заявив, що громадян Росії серед власників немає.
Оператор лотереї "Патріот" теж відзвітував, що серед власників компанії немає росіян, натомість є європейські інвестори, а сама компанія належить Кіпру. Не хвилює українську владу навіть той факт, що рідний дядько російського олігарха Олега Бойка – Олександр Бойко очолює спостережну раду української компанії, що володіє "Патріотом".
На зв'язку – Росія
Зараз Україна має трьох операторів мобільних мереж – Київстар, МТС-Водафон та Лайфсел. Парадокс, але Київстар та МТС-Водафон контролюють також російські бізнесмени.
Київстар належить олігарху Михайлу Фрідману та норвезьким інвесторам, а МТС-Водафон - контролює російський МТС, власником якого є мільярдер Михайло Евтушенко.
2014 року, коли в зоні АТО розпочалися бойові дії, компанія МТС ледве не втратила ліцензію через російські сервери та можливістю надання даних про ЗСУ сусідній державі.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) підняла справжні бунт стосовно таких фактів. Проте більшість членів НКРЗІ звільнили, і питання санкцій зняли з порядку денного. Подейкують, що до нового складу НКРЗІ увійшли представники цих же мобільних компаній.
Зараз МТС-Україна робить повний ребрендінг та вже заключила договір з британською компанією. Новий бренд тепер називається Vodafone.
Ложа для друга
Компанія одіозного російського олігарха Романа Абрамовича "Євраз" також має свої активи в Україні. Разом з українськими бізнесменами Андрієм Клямко та Вадимом Новинським, Абрамович є власником "Південного гірничо-збагачувального комбінату" в Кривому Розі, серед інших активів російського мільярдера – гірничо-збагачувальний комбінат "Суха балка", Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського, та "Євраз Баглейкокс" в Дніпродзержинську. 2007 року Абрамович придбав акції підприємств у групи "Приват" Ігоря Коломойського. З тих пір олігархи завели тісну дружбу. Подейкували, що Роман Абрамович виділив окрему ложу на стадіоні футбольного клубу "Chelsea" у Лондоні українському приятелю.
Після кризи 2008 року – олігархи між собою розсварилися.
А два роки тому Коломойський став патріотом, пропонував нагороду за москалів, а його соратник Геннадій Корбан запропонував націоналізувати майно росіян – почавши з погроз директору торгівельного центру Ocean Plaza у столиці, котрий належить олігарху та приятелю Путіна Аркадію Роттенбергу.
Проте запал у "дніпропетровських" швидко минув.
Так чи інакше, але заводи Романа Абрамовича успішно працюють на Дніпропетровщині.
Я не я, й компанія не моя
Російський збройний барон та мільярдер Ігор Кесаєв зайшов на український ринок 2010 року – його компанія "Мегаполіс" придбала місцевих дистриб'юторів тютюну – "Вест-Тобакко-Груп" та "Поділля-Тютюн".
Читайте також: Селян ошукали на мільярди доларів
Компанії з успіхом працюють в Україні та заперечують, що мають відношення до Кесаєва. Пояснюють, що власниками торгівельної компанії "Мегаполіс-Україна" є фізичні особи – громадяни України, Ірландії та Великобританії, а от громадян Росії чи Кесаєва серед власників немає.
Втім, журналісти розкопали, що за даними Федеральної антимонопольної служби Росії, компанією володіють дві компанії – одна з них зареєстрована на Кіпрі та знаходиться у власності материнської компанії "Мегаполіс"
З 2011 року російська компанія є офіційним дистриб'ютором трьох світових брендів"Дж.Т.І." (JTI), "Філіп Морріс" (PMI), "Империал Тобакко" – як і українська. Та й власного сайту українська "донька" ще донедавна не мала – натомість вся інформація про компанію була розміщена на сайті російською. Там же було вказано, що російська фірма на знак дружби з сусідами створила дочірню компанію в Україні. Зараз цієї інформації немає – її завбачливо зняли.
Українська ж фірма продовжує заперечувати будь-які зв'язки з росіянами.