Привчатися до заощадливого використання грошей потрібно із дитинства. Лише той, хто вміє правильно поводитися із купюрами, може досягнути успіху та не стати марнотратом.
Портал "Знай" підготував для наших читачів 6 корисних порад, які допоможуть виховати дітей так, щоб вони цінували кожну копійку й при цьому не були корисливими.
Не давайте багато кишенькових грошей
Маючи щодня однакову суму, дитина перестає їх цінувати. Вона з легкістю витрачає їх на шоколадні батончики, чіпси та розфарбовки. Все одно завтра батьки дадуть стільки ж.
"Ефективніше, давати гроші дітям раз на тиждень. Або ж замість кишенькових коштів лишати їм решту після покупок. Один день решта може бути 50 копійок, інший 10 гривень. Така непрогнозованість вчить заощаджувати не тільки дітей, а й дорослих", - пояснює "Знай" психолог Олена Кравець.
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показуйте свій приклад
Закликати дитину заощаджувати кошти, а самому їх витрачати на різні дрібниці не ефективно. Дитина завжди наслідує батьків. Побачивши таку невідповідність у словах мами чи тата, вона може не тільки витрачати зайві гроші, а й навчитися брехати.
"Однак в цьому випадку треба знати міру. Якщо часто говорити про економію, дитина сприйматиме це як базову цінність сім'ї. Особливо це шкідливо для дітей від 9 до 12 років. Бажано показувати майстер-клас із економії не частіше, ніж кілька разів на тиждень", - каже псиголог.
Говоріть про гроші, як з дорослою людиною
Треба пояснити, де вони беруться. Підкреслити, на що вони йдуть. Більшість дітей до 10 років не здатна враховувати витрати сім'ї. Це треба пояснити.
"Мовляв, якщо я куплю собі цей одяг, мені не вистачить зщаплатити за твоє навчання чи ще щось. Порівнюйте свій бюджет із бюджетом дитини. Мовляв, якщо вона купить за кишенькові гроші іграшку, їй не вистачить на обід. Такі бесіди дуже розвивають дітей", - пояснює "Знай" фахівець із особистих фінансів Олена Бокань.
Не платіть за оцінки й хатню роботу
Плата дитині за її обов'язки є найбільш шкідливим, що можуть зробити батьки. Це привчає дітей до легких грошей. Коли настає час прикладати зусилля для того, щоб отримати результат, діти починають лінуватися.
"Батьки, які платять дітям за навчання та прибирання виховують фіктивні цілі. Метою навчання повинне бути отримання знань, а не заробіток грошей. Люди, які в дитинстві мали таку підміну понять, виросли невдячними та часто неуспішними", - говорить Олена Кравець.
Вчіть дитину ставити великі цілі
Варто постійно пояснювати, що заощаджуючи у день 1 гривню, за тиждень можна купити щось велике. Всі приклади варто приводити на її рівні.
"Якщо дитина маленька й думає лише про солодощі, скажіть - "Щодня не купуватимеш по жуйці, а в кінця тижня візьмеш "Кіндер-Сюрприз". Так само можна приводити приклади на конструкторах "Лего". Не купивши кілька разів маленьку упаковку, можна потім взяти більшу", - каже психолог.
Влаштуйте дитину на роботу
Якщо б кожному підлітку давали можливість заробити перші гроші, то в Україні було б на третину менше безробітних.
"Школяр чи студент живе за батьківські гроші. Ті крихти, які він може заробити, йтимуть виключно на його потреби і задоволення. Заробіток дає молодій людині великий азарт, з одного боку. З іншого, з часом він розуміє, що гроші це не основна цінність", - пояснює "http://znaj.ua/Знай" спеціаліст із особистих фінансів Володимир Оксамитний.
Читайте також Нацбанк випустив унікальні кольорові монети з українським орнаментом
На його думку, влаштувати дитину на роботу можна на підприємство до знайомих чи самому домовитися із заправкою, мийкою чи іншою організацією, де потрібні некваліфіковані робочі.
"Перша робота привчить дитину до дисципліни. Дасть зрозуміти, де беруться гроші. Хлопцям властиво закидати навчання, маючи якусь непрофільну роботу. Мовляв, воно не треба і так є за що жити. Варто постійно підкреслювати, що більше можна заробити інтелектуальною професією. І в цьому допоможе школа та вуз", - каже фахівець.